Recenzja gry planszowej Korpoludki

Tym produktem wydawca uświadomił nas, jak ważna dla odbiorcy jest nazwa gry planszowej oraz ilustracja tytułowa. „Korpoludki” – fenomenalne określenie dla pasjonatów życia w korporacji, celowo użyliśmy innego słowa niż pracy! Uporządkowany zakład i zasady, a wewnątrz nas chaos, buzujące emocje i brutalna walka o miejsce na szczycie lub po prostu przetrwanie w ramach struktury – spójrzcie na obrazek, który mówi wszystko! Polegli i włodarze, trochę jak na wojnie…

Gra dla 2-5 graczy w wieku od 12 lat, która powinna wam zająć średnio 1,5 godziny. Wewnątrz broszurowa instrukcja wydana na dobrym papierze, genialnie zilustrowana plansza- wieżowiec korporacji, 110 kart akcji, 120 kart atrybutów prestiżu, 5 pionków.

Naszą uwagę zwraca budynek – jeden z najlepiej narysowanych w grach planszowych, jaki widzieliśmy. Dominuje zimna kolorystyka i pozbawione rodzinnego ciepła puste pomieszczenia, całość składana jest z 4 dużych puzzli. Zatrzymujemy także wzrok na kartach atrybutów, bo są naprawdę mocne – prawie, jak czasem żetony w grach. Pionki wkładane w podstawki pasują do całości stylu. Wizualnie znakomite, grafik zrobił kawał dobrej roboty!

Celem gry jest dotarcie na ostatnie piętro wysokościowca i zamieszkanie w mitycznym biurze prezesa firmy, w drodze na sam szczyt trzeba uzbierać najwięcej punktów prestiżu.

Naszą karierę rozpoczynamy rzec można prawie na parkingu, z 3 kartami atrybutów I stopnia na dobry początek, czyli przykładowo pantofle, krawat i marynarka czy żakiet. Przez 30 sekund musimy przekonać rywali, żebyśmy to my zostali pierwszym graczem – nie można głosować na siebie. Przed rozpoczęciem gry układamy karty w równe stosiki i rodzaje – podział na stopnie.

Z poszczególnych pomieszczeń na planszy pobieramy karty, czasem czekamy turę, innym razem przenosimy pionki – swoje lub cudze, ewentualnie potrzebujemy posiadać dany gadżet, aby piąć się wyżej. W każdej rundzie nasz Korpoludek wędruje o jedno pole, a posiadacz Medalu nawet o dwa! Wykonywane zadanie z pola planszy jest nadrzędne wobec polecenia z karty.

Karty atrybutów niższego stopnia zamieniamy na te bardziej wartościowe, których liczba jest ograniczona. Pierwszy Korpoludek na „Finiszu” co turę losuje po dwie karty akcji z pominięciem ruchu i czeka na resztę graczy.

Karta atrybutu posiada oznaczony stopień, nazwę, liczbę punktów, spis reszty kart do kompletu, które będziemy potem wymieniali na wyższą kartę im przypisaną.

Gra polega na kolekcjonowaniu i łączeniu ze sobą określonych atrybutów oraz wypełnianiu poleceń z planszy i kart akcji. Jest negatywna interakcja wynikająca z poleceń – zabieranie kart atrybutów, cofanie pionków. Posiadając atrybuty wybranego stopnia można zignorować negatywną dla nas kartę akcji. Jeśli chcemy skorzystać z bonusów wynikających z określonych kart akcji musimy spełnić opisane na nich warunki. Zużyte karty odkładamy na spód talii.

Nie jest to pozycja specjalnie wymagająca, ale sprawia wiele radości, w szczególności mniej doświadczonym graczom poszukującym czegoś lekkiego. Na losowość wynikającą z kart nie mamy większego wpływu, ale samo zbieranie płytek atrybutów i stawanie się gwiazdą – coraz modniej ubranym i posiadającym droższe gadżety Korpoludkiem sprawia dużą frajdę. Zaawansowani gracze mogą narzekać na ograniczoną kontrolę naszej sytuacji w grze, która silnie zależy od przypadku czy szczęścia.

Przyjemna zabawa, pozbawiona wysiłku intelektualnego, ale w ładnej oprawie i z dobrym humorem. Wspaniała, żeby się pysznie rozegrać, a potem przejść dalej. Podobała się!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy JAWA

Film: „Korpoludki” – unboxing

Film: „Korpoludki” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!