Recenzja gry planszowej Kierunek Polska Pokaż to

Opisując grę planszową, na przekór zaczniemy dzisiaj od książki! Marek Kamiński, którego wszyscy kojarzymy z wyprawami na biegun polarny już od jakiegoś czasu włącza się aktywnie w promocję kraju. Jego portret pojawił się i tutaj! Nieustraszony podróżnik zachwala Polskę, jako „kraj piękny, wciąż tajemniczy i pełen przygód” i bardzo nam się to podoba. Wspominamy o tym, ponieważ sama gra jest ukoronowaniem serii wydawniczej „Kierunek Polska”. Zielona Sowa zachęca do odrywania rodzinnych stron, chociażby z „Przewodnikiem młodego podróżnika” – świetny upominek dla dziecka i uzupełnienie gry. Trzymamy kciuki za kolejne pozycje i już przechodzimy do właściwej recenzji.

„Kierunek Polska Pokaż to!” to bardzo ładnie wydany produkt, który bazuje na skojarzeniach obrazkowych. Przeznaczony jest dla 2-4 graczy w wieku od 6 lat, a czas zabawy to ok. 30-60 minut. W opakowaniu znajdziemy: dwustronną planszę z mapą Polski, 4 pionki, 75 kart obrazków i 25 kart haseł, 20 żetonów wskazania i 4 żetony punktów, znacznik rundy, instrukcję. Wszystkie komponenty są najwyższej jakości – piękne rysunki na kartach oraz pionki naszych dzielnych orłów robią naprawdę duże wrażenie.

Największym hitem gier tego typu był „Dixit”, tam jednak należało zorganizować wielką grupę osób, a tu wystarczy nas zaledwie para! Ponadto hasła i rysunki nawiązują do kultury Polski i Słowian, są więc nam znacznie bliższe tematycznie niż międzynarodowy znaczeniowo pierwowzór. Mamy tu polskie bajki, jak „Bolek i Lolek”, zamki i sanktuaria, jak Malbork i Jasną Górę, minerały – bursztyn, parki i charakterystyczne punkty na mapie – szczyty, jaskinie, miasta, a nawet legendy, jak ta o „Warsie i Sawie”. Bardzo nam się to wszystko podoba!

Zabawa trwa 10 rund, walczymy o punkty – za odgadywanie haseł i umiejętną ich prezentację za pomocą mapy i kart. Przydatne okażą się również kategorie: „coś małego”, „zwierzę”, „w lesie”, „pod wodą”, „w chmurach”, „legendarny stwór”, „postać”, „miejsce”, „pod ziemią”, „coś dużego”.

Każdy z graczy otrzymuje 5 losowych kart z talii obrazków oraz jedną z hasłami. Używając do 5 wskaźników musimy naprowadzić graczy na wybrane hasło. W zależności od ilości wykorzystanych żetonów wskazania zdobywamy 1-3 punkty. Osoba, która odgadła hasło otrzymuje 3 punkty, jeśli jednocześnie było ich kilka, to każdej przysługuje jeden punkt. Zużyte karty haseł oraz obrazków wymieniamy na nowe. Kartę haseł możemy wymienić na inną tracąc jednak pojedynczy punkt. Tor kończy się na 50 punktach, potem bierzemy żeton punktacji i zaczynamy kolejne okrążenie.

Karty z hasłami wykorzystać można do gry w kalambury – rysowania lub pokazywania. Druga strona planszy posiada 6 miejsc na rozkładanie kart, spośród których szukać będziemy podobieństw – to kolejna opcja zabawy. Osoba, która zdobędzie najwięcej kart z całej talii, wygrywa.

Gra ma proste zasady, ale żeby odgadnąć hasło trzeba się zdrowo nagimnastykować – to jednak zdrowy trening dla naszego umysłu. Liczba prezentowanych terminów jest skończona, ale jest ich na tyle dużo, że wystarczą na długi czas – tym bardziej, że rysunków jest znacznie więcej, a rozdanie zawsze losowe. Dodatkowe warianty gry to miłe urozmaicenie już i tak świetnego produktu. Zastanawia nas, dlaczego nie zagospodarowano rewersów kart na dodatkowe hasła oraz rysunki, byłoby wszystkiego jeszcze więcej!

Świetna polska zabawka, nawiązująca do wychowania patriotycznego, tożsamości narodowej, rodzimej kultury, geografii kraju. Jeden z najładniejszych produktów, jakie posiada w ofercie wydawca Zielona Sowa. Super gra!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa

Film: „Kierunek Polska Pokaż to!” – unboxing

Film: „Kierunek Polska Pokaż to!” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!