Recenzja gry planszowej Yeti Wielka Stopa

Poszukiwania Yeti to wymarzony temat na grę planszową. Celem może być schwytanie lub bardziej humanitarnie, jak w tej właśnie pozycji – zrobienie zdjęcia Wielkiej Stopie.

Tajemniczy pół-człowiek, pół-zwierzę od zawsze rozpala wyobraźnię i emocje poszukiwaczy przygód. Tym razem nasi śmiałkowie udają się na bezludną wyspę, bo aż tam zawędrowało mityczne stworzenie. Nam gorąca sceneria kojarzy się z King Kongiem, bo w filmografii to on był wyspiarzem, ale swoją drogą, dlaczego Yeti ma marznąć w Himalajach, kiedy ten drugi wygrzewa się pod palmami…

Gra przeznaczona dla 2-4 graczy od 6 lat, zabawa zajmuje ok. 1 godziny.

W opakowaniu znajdziemy: planszę składającą się z czterech puzzli, 5 ścieżek zielonych, 5 ścieżek żółtych, 16 pontonów, 16 fragmentów zdjęcia, z których skompletować można 4 pełne ujęcia, 4 pionki, kostkę do gry, instrukcję.
Komponenty wykonane są z dobrej jakości tektury, poszukiwana istota występuje tu w wersji bajkowej, typowej dla dzieci.

Przygotowanie do gry polega na złożeniu planszy, ustawieniu pontonów przy pomostach w miejscach wskazanych przez strzałki, przetasowaniu fotek i ustawieniu w stosach po 4 sztuki w centrum wyspy.

Wskoczyć na wyspę możemy z następnego podestu, do którego musimy dopłynąć. Powierzchnię przy planszy, czyli naszą wodę traktujemy jako pola, zgodne z kratkami na wyspie obok. Jeśli miniemy pomost to możemy wrócić lub udać się do kolejnego, w zależności od wyniku na kostce.

Na planszy widnieją pola zielone, żółte oraz czarne. Po zacumowaniu, za pierwszym razem mamy prawo pobrać dowolną zieloną ścieżkę, która jest ustawiana na zielonych polach lub poza planszą, na wodzie. Kiedy dostaniemy się na pola żółte, to z automatu otrzymujemy ścieżkę z polami w tej barwie, którą można położyć na polach zielonych i żółtych. Z pół zielonych na żółte można przechodzić w miejscach oznaczonych strzałką. Jeśli strzałka wskazuje wodę, to należy pobrać nowy ponton i dopłynąć nim do najbliższego pomostu. Kiedy zabraknie wolnych pontonów, bierzemy najbliżej zacumowany z własnych i udajemy się do najbliższego pomostu. Strzałka na żółtych polach nie może wskazywać zdjęcia.

W grze funkcjonują rozmaite pola specjalne. Mgła sprawia, że poruszamy się wolniej i odejmujemy pojedyncze oczko od wyrzuconego na kostce wyniku. Deszcz to konieczność przeczekania kolejki, a noc – aż dwóch. Pole wysoka fala niszczy nasz ponton i musimy wziąć nowy. Pole jaskinia, które u nas Młody Giercownik od razu gdzieś zapodział to zgubienie drogi i pojawienie się w miejscu najbardziej oddalonym od serca wyspy. Pole z tertisem to pobranie nowej ścieżki – także z tych już wcześniej użytych, jeśli nie stoi na nich aktualnie pionek. Pole z aparatem fotograficznym skutkuje wzięciem kafelka ze zdjęciem, a z pękniętym aparatem jego utratą.

Wygrywa pierwszy z całym Yeti na kliszy.

Gra przypomina nam tetris. Ruchome fragmenty zmieniające układ na planszy, ciągłe krążenie po wyspie, wszystko to jest bardzo dynamiczne. Niestety pojawia się także chaos! Młodsze dzieci mogą się szybko pogubić, a starsze wybiorą bardziej dorosły produkt z oferty wydawcy. Zdajemy sobie sprawę również z tego że nie każdy będzie miał ochotę przeliczać wirtualne pola wody dookoła podstawowej planszy gry. Pomysł dobry, ale w wykonaniu i zasadach widać drobne niedoskonałości.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy JAWA

Film: „Yeti Wielka Stopa” – unboxing

Film: „Yeti Wielka Stopa” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!