Recenzja gry planszowej Detektyw Łodyga Tajemnicze zjawiska

„Tajemnicze zjawiska” kojarzą się nam z serialem naszej młodości „Z Archiwum X”, a teraz jeszcze dodatkowo z Detektywem Łodygą. Trochę inny kaliber, ale najmłodszym się spodoba, tym bardziej, że odkrywanie natury świata ma raczej pierwszeństwo przed kosmosem i może być równie pasjonujące.

Gra planszowa i książeczka z ćwiczeniami dla 2-4 dzieci w wieku od 4 lat, czas zabawy 15-30 minut – w zależności od chęci i rozegrania. W opakowaniu znajdziemy planszę „Trzech Królestw”, 4 pionki i kostkę, 25 kart z quizem do wykorzystania razem z grą planszową lub osobno, książkę z ćwiczeniami.

Zabawę rozpoczyna osoba z największą liczbą oczek na ściance kostki. Poruszamy się od startu do mety, wykonując polecenia z pól specjalnych. Kiedy staniemy na polu z ciemną chmurą – chowamy się przed burzą i tracimy kolejkę Będąc na polu z wulkanem, uciekamy przed strumieniem lawy – cofamy pionek o wyrzuconą liczbę oczek. Pole z tęczą symbolizuje szczęście i daje nam ponowną możliwość ruchu.

Karty w kolorach królestw, przez które przechodzimy to pytania o tęcze, rosę, parę wodną, metody pomiaru meteorologów, grzmoty, błyskawice, tornada, jaskinie, trzęsienia ziemi, wulkany, itp. Jest również karta Detektywa Łodygi – jeśli ma odpowiadać jedna osoba – jej posiadacz. Przydaje się, jeśli nie zależy nam rywalizacji podczas odpowiadania. Karty możemy wykorzystać podczas gry, jako możliwość wykupienia się od nieprzyjaznych pól na planszy, ewentualnie grać nimi osobno, bez jej użycia.

Rozgrywka jest prosta, ale plansza wyglądająca bardzo ładnie, co zachęca dzieci do zabawy. Pytania są interesujące, a odpowiedzi znajdziemy w książce, o której poniżej.

Detektyw Łodyga tym razem jest na tropie przyrodniczych zagadek, a dzieci podążają jego śladem. Mamy tutaj ćwiczenia, ale także informacje popularnonaukowe – czym jest pogoda, jak ją przewidzieć, tajemnice wody, powstawanie deszczu i wiatru, rosy, śniegu w górach i lawin, burzy, tęczowych kolorów, tornada, wyprawę do wnętrza ziemi, środka wulkanu, w głąb labiryntu jaskiń.

Dzieci zakreślają ubrania na daną pogodę, rysują ulubioną aurę, bałwana, plażę. Dopasowują obrazki do nazw przyrządów meteorologicznych, wyszukują różnice na podobnych rysunkach. Uzupełniają obrazki, odnajdują identyczne płatki śniegu, kolorują szkice, projektują znaki ostrzegające przed lawinami, łączą elementy w pary. Dopasowują nazwy do poszczególnych warstw ziemi. Nie mogło zabraknąć labiryntów i modnego ostatnio nawet u dorosłych łączenia kropek.

Gra spodoba się przedszkolakom, a książeczka także uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Przyjemna zabawa i edukacja z elementarnej wiedzy o świecie oraz zjawiskach przyrodniczych i pogodowych. Domowa edukacja w najlepszej formie!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa

Film: „Detektyw Łodyga Tajemnicze Zjawiska” – unboxing

Film: „Detektyw Łodyga Tajemnicze Zjawiska” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!