Recenzja gry planszowej Talisman Magia i Miecz Żniwiarz

Z racji tego, że dzisiaj gotujemy – coś, co można sprawnie napisać i szybko przeczytać – mając przerwę pomiędzy przygotowaniem makówek i karpika w galarecie, postanowiliśmy zająć się „Żniwiarzem”, tym bardziej, że filmik od jakiegoś czasu błąkał się samotnie na kanale, a recenzji brakowało. Najpierw jednak życzenia.

Pragniemy życzyć wam przede wszystkim zdrowia, wiary oraz kasy! Zestawienie może banalne, ale jest gwarantem dobrego życia. Pierwsze to sprawność umysłu, dobra kondycja ciała i wydolność organizmu, w tym też samopoczucie. Drugie to nadzieja na lepszy los, na sprawiedliwość, na triumf dobra nad złem, prawych nad niegodziwymi. Ostatnie, nie ma się co czarować – ułatwia drogę do celu, bo daje szersze możliwości manewru.

W małym opakowaniu „Żniwiarza” – aż chce się powiedzieć „trumience”, znajdziemy: arkusz zasad, 90 kart przygód, 26 kart zaklęć, 12 kart zadań Czarownika, 4 karty Poszukiwaczy i ich figurki, 1 kartę Ponurego Żniwiarza oraz jego figurkę. Wiadomo, że dodatek kupuje się, aby uzupełnić to, czego nam brakuje w wersji podstawowej.

Karty zostały oznaczone symbolem czaszki, łatwo je wyjąć kiedy chcemy bawić się bez rozszerzenia. Komponenty można wprowadzać do gry niezależnie od siebie. Karty Poszukiwaczy, Przygód i Zaklęć łączymy z pozostałymi taliami. Karty Czarownika to misje – wykonujemy je po odwiedzeniu obszaru Jaskini Czarownika i umieszczamy zakryte obok planszy. Figurkę Ponurego Żniwiarza ustawiamy na obszarze Tajemniczych Wrót. Nie jest on Poszukiwaczem, a śmiercią we własnej osobie!

Żniwiarz porusza się, kiedy któryś z graczy w swoim ruchu wyrzuci na kostce „1”. Rozgrywamy wtedy w normalny sposób swoją turę, ale po jej zakończeniu rzucamy kością raz jeszcze i poruszmy figurkę z kosą. Przewoźnik i Strażnik nie mogą odmawiać Śmierci, zatem może ona bez przeszkód przekraczać Rwącą Rzekę mostem Strażnika lub poruszać się pomiędzy Świątynią a Gospodą. Ponury Żniwiarz nie przekroczy progu Tajemnych Wrót, bowiem przebywa już w Krainie Wewnętrznej.

Jeśli gracz zapomni poruszyć Ponurym Żniwiarzem podczas swojej kolejki, możliwość przepada. Jeśli podczas swojego ruchu Śmierć trafi na obszar zajmowany przez Poszukiwaczy, dochodzi do spotkania. Gracz nią poruszający wybiera z kim Śmierć się wita. Poszukiwacz, który został wskazany rzuca jedną kością i porównuje uzyskany wynik.

Poszukiwacze, którzy trafią na obszar zajmowany przez Ponurego Żniwiarza podczas własnego ruchu, nie spotykają go – to Śmierć przychodzi i wybiera! Gracze nie mogą też wpływać na Ponurego Żniwiarza za pośrednictwem jakichkolwiek Zaklęć, karty Przygód lub specjalnych zdolności.

Po dostaniu się do Jaskini Czarownika w podstawowej grze rzucamy kością. Obecnie sami wybieramy dowolną kartę. Wykonujemy jedno zadanie i robimy to natychmiast, kiedy możemy to uczynić. Wybraną kartę trzymamy odkrytą w swojej strefie. Wykonane zadanie usuwany – może wystąpić tylko raz podczas gry. Jeśli Poszukiwacz wypełniający zadanie został zabity, to jego kartę od Czarownika odkładamy z powrotem do talii. Gracze zaawansowani mogą wprowadzić zasadę losowania kart.

Rozszerzenie urozmaica zabawę i dodaje karty, których było mało. Naszym zdaniem cena do jakości i ilości komponentów jest dobra i uznajemy ten dodatek jako jeden z najlepszych do tej gry. Warto, a wręcz należy go mieć!

No to smacznego karpika, pa!

Film: „Talisman Magia i Miecz Żniwiarz” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!