Recenzja gry planszowej Tornado Ellie

Prognoza pogody na dziś – tornada!!

Nowa gra Josepa M. Allue – autora innej uznanej przez graczy pozycji, również zręcznościowej – „Baobab”. Tym razem walczyć będziemy z trąbą powietrzną, która nadciąga nad naszą uroczą farmę.

Gra przeznaczona dla 2-4 uczestników, w wieku od 7 lat, trwająca ok. 20 minut. W opakowaniu znajdziemy składaną strukturę: 4 kartonowe stojaki- podpórki, planszę szlaku tornada- kawał mocnej dechy, jego podstawkę z wizerunkiem trąby powietrznej, 90 lakierowanych kart – dobytek plus pogoda, dwa walce – mały szlak tornada i duży, czyli oko cyklonu oraz instrukcję.

W trakcie zabawy wykładamy odpowiednie karty na podstawkę tornada oraz budujemy wysoką wieżę, czyli lej – zwiększamy wysokość trąby powietrznej.

Każdy z graczy otrzymuje swój dobytek – 3 drzewa, 3 krowy, 3 domy, 4 karty gry. W oku cyklonu kładziemy pierwszą kartę, która będzie podporą pod kolejne.

Karty dobieranie leżą na stosie rewersem do góry, czyli ciemną stroną, która pokazuje dobytek, który porywa nam tornado – to z niego budujemy pionową strukturę, odkładając zasoby z naszej farmy. Karty z ręki trzymamy widząc ich awersy, czyli kolorowe tło – obrazują one zwierzaki, które wykładamy na podstawkę tornada – albo identyczny gatunek zwierzaka w obojętne jakiej ilości, albo inną trzodę, ale w większej liczbie. Dokładamy kartę i obracamy tornado.

Jeśli nie mamy właściwej karty – z tymi samymi zwierzakami lub większą ich ilością, trąba powietrzna porywa nasz dobytek – patrzymy na ilustrację z wierzchniej karty stosu i podwyższamy lej. Następnie usuwamy karty z podstawki i wykładamy jedną naszą. Wszyscy gracze uzupełniają karty w ręce do 4 szt. Jeśli podczas obracania podstawki tornada struktura się rozpadnie to gracz również traci zasoby zgodnie z rewersem widocznym na stosie, ale pozostali gracze mogą odzyskać jeden utracony zasób – odszkodowanie wiatrowe.

Zabawę urozmaicają karty specjalne: karta z chmurą – wiatr zmienia kierunek, obracamy podstawkę w odwrotna stronę, zasada gatunków i liczby zwierząt musi być zachowana. Karta z piorunem – nie ty, a kolejny gracz obraca podstawkę, ewentualnie wykupuje się od obowiązku kolejną błyskawicą. Samotne zwierzątko – kolejny gracz dodaje właściwą kartę, ale dodatkowo ciągnie jedną ze stosu i od razu wykłada – jeśli nie pasuje, opłaca straty huraganowe.

Wygrywa gracz z największym dobytkiem – liczymy punkty – pojedyncze za wszystkie elementy oraz dodatkowo po dwa za każdy pełen zestaw 3 identycznych sztuk.

Wariant dla zaawansowanych to poruszanie tornadem po trudniejszym szlaku.

Gra wygląda przepięknie i jest bardzo widowiskowa. Dzieci od razu wiedzą, że to produkt dla nich – kolory, ilustracje, kształty. Sama rozgrywka jest łatwa do nauczenia, wciągająca i zabawna, a przy tym dynamiczna. Trzeba wykazać się wielką zręcznością i opanowaniem emocji układając kolejne, coraz to wyżej umieszczane karty i dobytek tworzący lej. Gra typowo rodzinna i imprezowa, młodzi gracze będą zachwyceni, a starszym również się spodoba.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Tornado Ellie” – unboxing

Film: „Tornado Ellie” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!