Recenzja gry planszowej Koncept

Dzisiaj gramy w quiz, ale w bardzo nietypowy. Nie ma tu pytań, nikt nie sprawdza naszej wiedzy, ale można śmiało twierdzić, że inteligencję już tak, ponieważ pokazać hasła za pomocą określonych kategorii nie jest wcale łatwo.

Chyba każdy z wydawców stara się posiadać w ofercie jakiś quiz, można z przekonaniem powiedzieć, że „Koncept” to obecnie najlepszy tego typu produkt sygnowany marką Rebel.

„Koncept” to gra dla 4-12 osób, ale zasady możemy dostosować do własnych potrzeb poprzez ingerencję w przyznawane punkty, żeby grać już w trzy osoby – przynajmniej nam się udaje. Wiek gracza to 10 lat, trochę przesadzony. Czas zabawy oscyluje wokół 40 minut.

W opakowaniu znajdziemy: 110 kart z hasłami podzielonymi na trzy stopnie trudności, dużą planszę z kategoriami w symbolicznej formie ikon, instrukcję, 2 pomoce gracza – opis oznaczeń, miseczkę na drobne elementy, 47 plastikowych pionków, 39 punktów zwycięstwa.

Gra zdobyła całą masę wyróżnień, z czego najważniejszą jest nominacja do Spiel des Jahres – jedna z trzech gier w 2014 roku. My recenzujemy gry każdego dnia, mamy ich dużo, a pomimo to i tak zakupiliśmy ten produkt, żeby mieć go we własnej kolekcji, gdyż jest wyjątkowy.

Oryginalność tej gry zawarta jest w formie prezentacji haseł. Odgadujemy je poprzez wybór na planszy odpowiednich symboli. Przykładowo, aby pokazać szampana zaznaczamy ikonę z kroplą, a zatem oznaczającą wodę lub płyn, kategorię odżywiania, kolor żółty, okazję podczas której się go podaje, a więc święto czy urodziny, potem głowę, ponieważ alkohol osłabia koncentrację, na sam koniec spiralę, która tu oznacza m. in. oszołomienie.

Do oznaczania haseł używamy pytajnika do kategorii głównej, wykrzykników – podkategorii oraz kolorowych kosteczek. Wszystkie one dobrze wyglądają i są porządnej jakości. Kart mogłoby być więcej, gdyż są tylko dwie talie, każda z kart wypełniona jest hasłami tyko z jednej strony – konkurencja oferuje jednak więcej, co wydłuża żywotność produktu.

Jeden duży mankament – wada jakościowa! Żarówki będące naszymi punktami zwycięstwa fatalnie wychodzą z wypraski! Praktycznie należy je wykrawać nożykiem, niemal każdy znacznik odrywa się wraz z nadrukowaną ilustracją! Nie wiemy, czy to nam trafiła się taka felerna wersja, czy tak jest we wszystkich, ale przed zakupem danego egzemplarza warto to sprawdzić lub przygotować się należycie do rozpakowywania.

Największą zaletą tej gry jest pomysł! Taki rodzaj kalambury, ale bez pokazywania ciałem czy rysowania, a poprzez wybieranie skojarzeń, symboli, kategorii – tego nie spotyka się w quizach, a jest to super zabawa!

Grę polecamy! Jest to jeden z takich produktów, które warto mieć w domu, ponieważ może mniej rozwija naszą wiedzę, ale za to genialnie oddziałuje na kreatywność, wykorzystanie środków przekazu, łączenie faktów, w końcu na naszą wyobraźnię.

Film: „Koncept” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!