Podsumowanie 2016

Kończy się stary rok i wszyscy publikują podsumowania, skoro tak trzeba, to i my spróbujemy.

Postanowiliśmy napisać, nie o najlepszych grach, a o tych, w które my graliśmy najczęściej od czasu założenia naszego bloga. Podzieliliśmy je na pozycje cieszące dorosłych, gdzie wymieniamy głównie tytuły wybrane dla nas, oraz listę pozycji dla dzieci i rodziny, które dały nam wiele radości kiedy bawiliśmy się razem z córką. Podajemy w kolejności alfabetycznej, rozpoczynając od tych, przeznaczonych raczej dla troszeczkę starszych graczy.

Concordia” – wspaniała grafika, klasyczny rzymski klimat, bardzo proste zasady i niski próg wejścia, śliczna oprawa graficzna, ale pomimo swojej prostoty, nie jest to pozycja błaha i zadowoli nawet zaawansowanych graczy.

CVlizacje” – rewelacyjny pomysł na zmieniającą się siłę danej karty w zależności od tego, ilu graczy nią zagra, wesoła atmosfera parodiująca zdobycze cywilizacji, ładne wykonanie, szybka rozgrywka, która wciąga dzieci i dorosłych.

Czary Mary” – gra o rzucaniu czarów, problem jednak w tym, że musimy trafić na odpowiedni zwój widząc te będące w posiadaniu przeciwników, kiedy własny zestaw jest dla nas tajemnicą – znakomita dedukcja dla całej rodziny, kiedy już się wgracie nie odpuścicie na długo.

Ego” – niby quiz, ale na wiedzę o nas samych, gdyż pozwala nam dowiedzieć się, co sądzą o nas inni, dla wszystkich miłośników ożywionych dyskusji w towarzystwie oraz psychologii i analizowania relacji międzyludzkich pozycja obowiązkowa, zmusza do refleksji.

Gangi Nowego Jorku” – udowadnia nam, że gra trwająca jakiś kwadrans może być równie dobra jak te zajmujące i dwie godziny, promujemy swoje gangi, awansujemy własnych ludzi w hierarchii bossów, tylko nie wiadomo, którzy należą do przeciwnika! I jeszcze te grafiki – miodzio!

Gierki Małżeńskie” – gra idealna dla par, na walentynki, ale także przy spotkaniu towarzyskim, pozwala w sposób śmieszny sprawdzić nasze dopasowanie, a także pogłębić relacje w związku, ilustracje Andrzeja Mleczki bawią do łez!

iKnow” – podziwiamy za estetykę wykonania, za genialny sposób odpytywania zawodników, za hazard, który jest wspaniałym towarzyszem każdej dobrej gry quizowej, wymarzona pozycja dla wszystkich pasjonatów wiedzy i rozwoju osobistego.

Classique Kalaha” – gra zupełnie inna od całej reszty, bo oto składana deska i kryształki, piękne wykonanie bazujące na naturalnych, szlachetnych materiałach, dużo myślenia i planowania lub zabawa na żywioł z dzieckiem. Takiego prezentu już nie trzeba opakowywać!

Santiago” – mamy tu układanie kafelek, nawadnianie pól, świetną licytację, atmosferę latynoskiej prowincji. Nigdy nie zapomnimy rywalizacji z żoną o to, kto przekupi Młodego Giercownika, który był aktualnie kanalarzem. Podobne z płytkami zbierają teraz kurze.

Steam Works: Wiek pary” – z zamiłowania do majsterkowania oraz industrialnych klimatów, za rewelacyjną atmosferę rywalizacji szalonych konstruktorów, za korzystanie z cudzych maszyn i za wielkiego Automatę!

Teraz pora na pozycje, których nie wyciągamy bez udziału dziecka, zawsze gramy w nie razem i za każdym razem zabawa jest przednia.

Broom Service” – jest tu, żeby pokazać, że już dzieci mogą bawić się grą niby zaawansowaną, ale też ze względu na grafiki. Oryginalny pomysł na rozgrywkę – wcielamy się w role i gramy odważnie i ryzykownie lub tchórzliwie, ale odpowiedzialnie, w zależności od wyboru zyskujemy dobra lub tracimy szansę, uczy podejmowania decyzji. Inna, tu znaczy lepsza!

DuuuszkiEdycja limitowana – szybkie ruchy, analiza czego brakuje na karcie – kształty i kolory, lub co jest idealnie odwzorowane, nie zapominając o tym, co ukryte, prawdziwa rywalizacja i konieczność zgrania głowy i ręki. Okazałe pudełko, jako miły bonus!

Lisek Chytrusek” – latające jaja po całym mieszkaniu, szalona radość grających dzieci, wrzaski kiedy chowamy wieczorem grę, ładnie wygląda, sprawnie chodzi, podoba się wszystkim, ponieważ pogodny nastrój udziela się całej rodzinie.

Loopin’ Louie” – świetne odwzorowanie akrobacji lotniczych, nadlatujący samolot wzbudzający burzliwe emocje, nieustające piski i chichot rozegranych dzieci, gra zręcznościowa z wysokiej półki, od lat na topie.

Owce na wypasie” – wyciągane niemal każdego dnia, super jakość w rozsądnej cenie, rozrywka dla każdej grupy wiekowej, mądra i prosta, każdy znajomy, który u nas widział – kupił!

Polak Mały” – wzór gry edukacyjnej i wychowawczej dla dzieci, kształcenie w duchu patriotyzmu i szacunku do Narodu i Państwa. Chcielibyśmy, aby historyczne gry tego wydawcy poszły w tym kierunku, gdyż małe dzieci potrzebują więcej takich pozycji.

Sequence for Kids” – grać można już z dzieckiem, które potrafi wyszukać na planszy identyczny obrazek, jaki ma na swojej karcie, jedna z pierwszych gier, od których uzależnił się Młody Giercownik i sam ją sobie wyciągał.

SMART Trzy Małe Świnki” – naszym zdaniem łamigłówki to przyszłość gier planszowych, ponieważ wszyscy przechodzą na indywidualny model roz(g)rywki. Do tej pozycji cała klasa uczniów ustawia się w kolejce i pilnuje kolejności dostępu! Warto zainteresować się serią!

Sportostworki” – w czasach tycia i diet każdy ruch jest na wagę złota, ta gra ćwiczy nie tylko spostrzegawczość i koncentrację, ale przede wszystkim zachęca małe dzieci do uprawiania dyscyplin sportowych i ruchu na świeżym powietrzu, czekamy na kolejne podobne pozycje tego wydawcy.

Zgadnij kto to” – pozycja, którą zna każdy rodzic i dziecko, od której maluchy zaczynają rozpoznawanie twarzy, wyszukiwanie różnic, w zestawieniu ponieważ polecamy karcianą jej odmianę – zajmuje mało miejsca, łatwo się rozkłada i chowa, a sama zabawa równie wspaniała, jak przy wersjach plastikowych o niewygodnych gabarytach.

Wszystkim Wam życzymy samych udanych gier i wspaniałej zabawy nie tylko na Sylwestra, ale przede wszystkim w Nowym Roku !!!