Recenzja gry karcianej Metropolia

Japończycy znają się na grach, co prawda kojarzymy ich raczej z konsolami, ale bogate społeczeństwo skośnookich lecz bystrych wyspiarzy nie da sobie wcisnąć byle czego i to potwierdza ten właśnie produkt. Dzisiaj opiszemy grę „Metropolia” wraz z jej dodatkiem z serii „Gry japońskie”. Zdobyła ona szereg nagród, była również nominowana do Spiel des Jahres w 2015 roku.

Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku 8 lat, ale jest to tylko granica umowna, gdyż dziecko chcące grać samodzielnie musi umieć czytać ze zrozumieniem napisy na kartach, zatem kiedy my pomagamy, mogą bawić się z nami nawet 4 latki.

W opakowaniu znajdziemy 108 kart – zwykłe oraz specjalne, 60 monet o nominałach 1, 5 i 10 jednostek pieniężnych, 2 kostki i dobrze napisaną instrukcję. „Metropolia Plus” to dodatkowa talia zawierająca 68 kart.

Celem gry jest wybudowanie czterech nieruchomości specjalnych, jeśli gramy z dodatkiem – dochodzą jeszcze dwie.

Na każdej karcie mamy dwa numery – ten u góry to wynik na kostce potrzebny do jej aktywacji, a ten na dole to koszt budowy. Z kart zielonych gracz otrzymuje przychód z banku w swojej turze, z niebieskich – w każdej turze, fioletowe karty – płacą nam w naszej turze wszyscy pozostali gracze, czerwone – otrzymujemy forsę od osoby, która rzucała kostką. Nie można posiadać powtarzających się fioletowych kart. Długi wobec graczy respektuje się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i kolejności standardowej gry. Gra promuje inwestowanie w karty, nie gromadzenie monet.

Rozpoczynamy z kartami farmy i piekarni, trzema jednostkami pieniężnymi oraz zakrytymi kartami specjalnymi, które będziemy potem odwracali. Kiedy bawimy się z rozszerzeniem, startujemy jeszcze z ratuszem, ale do zakrytych kart dochodzi port oraz lotnisko.

Karty z puli dobierania rozkładamy według budynków, podczas gry z „Metropolią Plus” do 10 różnych kart na widoku.

Przebieg gry wygląda następująco: gracz rzuca kostką lub dwoma – jeśli karta pozwala, potem wszyscy gracze sprawdzają wynik z kartami i jeśli mają do tego prawo to czerpią profity z banku lub od konkurentów. Na koniec swojej tury gracz może wybudować jedną nieruchomość zwykłą lub specjalną.

„Metropolia” wygląda rewelacyjnie – czuje się w ilustracjach mangową kreskę, na zachodzie karty wyglądają zupełnie inaczej. Mechanika gry chociaż losowa, bo zależna od kostek nie denerwuje, gdyż to my ustalamy, które budynki wybudujemy, a z czasem wiele wyników rzutów, w tym też wykonywanych przez przeciwników może przynosić nam profity.

Wielką zaletą są proste reguły zabawy i co z tym związane niski próg wejścia dla nowicjuszy. Jest to szybka gra, która sprawiła nam wiele przyjemności. Kiedy masz ochotę wybudować miasto, a nie masz czasu na duże gry, które dają ci możliwość rozwoju cywilizacji to sięgnij po ten produkt – będziesz zadowolony!

Metropolia od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, według rankingów to jeden z najlepszych produktów tego wydawnictwa. Trudno nam to jednoznacznie stwierdzić, gdyż kilka innych wyciągamy stale i zabawa jest równie gorąca, ale na pewno jest w czołówce najlepszych gier od Foxgames. Super!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Metropolia” – unboxing

Film: „Metropolia” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!