Recenzja gry planszowej Astro Jam

Zapraszamy do recenzji największej z gier, jaką do przetestowania dostarczył nam Trefl Joker Line. „Astro Jam” zwraca naszą uwagę efektowną grafiką na opakowaniu, której nie powstydziłyby się nawet plakaty promujące superprodukcje science-fiction z Hollywood. Nazwisko jednego z autorów też znajome – Pana Wojciecha Rzadek kojarzymy obecnie z konkurencyjnym wydawnictwem, dla którego wyszukuje licencje na dobre gry z całego świata – tym razem jednak jego autorski projekt.

Gra dla 2-4 osób, w wieku od 10 lat, która zajmuje ok. 45 minut. W opakowaniu dużo kart, drewniane pionki i sześciany, kilka żetonów, plansza składana z fragmentów układanych wedle naszego uznania.

Warstwa fabularna trochę podobna do słynnej gry kooperacyjnej „Space Alert”, a więc problemy ze statkiem kosmicznym, konieczność naprawy uszkodzonych systemów i przydzielenia zadań każdemu z kosmonautów. Sama gra jest pozycją logiczną polegającą na utorowaniu sobie drogi do poszukiwanego przedmiotu i dostarczeniu go do właściwego miejsca na pokładzie naszego statku. Kłopot w tym, że poruszmy się tylko po liniach prostych, nie przekątnych, a w przejściach jest raczej ciasno – stoją tu paczki, roboty oraz oczywiście wiecznie zajęta załoga, którą to musimy ominąć lub przemieścić za pomocą kart. Na szczęście zdobyty przedmiot możemy swobodnie przerzucić nad nimi wszystkimi!

Przebieg gry jest prosty: faza akcji, czyli zagrywania kart, punktowania za wypełnione zadania, dobierania nowych kart na rękę. Jest tu wiele kombinacji zagrywania kart, możemy wykładać kilka z nich, dzięki czemu łączymy je w interesujące działania przyczynowo-skutkowe, ogólnie trzeba dużo planować. Karty pozwalają nam na poruszanie się własnym kosmonautą i rzut, ruch robotem i rzut, przesunięcie pionków przeciwników, przemieszczanie paczek – nawet kilku, kiedy są obok siebie, zamianę miejscami komponentów z sąsiednich pól, wysłanie „ochotnika” na dyżur w przestrzeni kosmicznej i powrót na pozycję kolejnego wskakującego w skafander kosmiczny.

Rozpoczynamy grę z 8 kartami na ręce, z rozmieszczoną na polach startowych załogą, przedmiotami umieszczonymi na miejscu cargo i pakunkami – 4 szt. w centrum i po 3 szt. w pozostałych pomieszczeniach. Plansze pokładów muszą się stykać ze sobą przynajmniej dwoma polami. Wykładamy karty lokacji docelowych – miejsca dostarczenia przedmiotów oraz karty zadań – poszukiwane komponenty, które należy donieść. Jeśli po drodze spełnimy jeszcze warunki, czyli zawędrujemy do wybranej innej lokacji, to zdobędziemy kolejny punkt – gramy do uzbierania pięciu przez któregoś z graczy. Karty zadań i warunków będą się zmieniały w trakcie gry, a niezrealizowany warunek przepada. Na ręce możemy trzymać do 10 kart. Na każdej z nich pokazana jest siła karty, czyli ilość, którą będziemy ciągnąć odrzucając daną kartę.

Klimat klaustrofobiczny, czyli typowy dla wnętrz okrętów zawieszonych gdzieś w przestrzeni. Gra to takie pokonywanie toru z przeszkodami, aby dotrzeć po towar, a potem szybkie przerzucanie zdobyczy do kompanów nad całą tą kosmiczną zbieraniną ludzi i zalegającego na pokładzie dobytku, przy czym inni uczestnicy zabawy nie pozostają bierni i przeszkadzają.

Produkt dobry, nam brakuje trochę fabuły, żeby zadania nabrały głębi, ale i tak jest zupełnie nieźle. Losowy rozkład załogi, przedmiotów oraz kart sprawiają, że każda gra będzie nieco inna, a zimne, raczej surowe grafiki potęgują klimat laboratoriów i nowych technologii. Zagrożenie jest trochę mało wyczuwalne, dramatyzm i pośpiech ustępują tu chłodnej kalkulacji, planowaniu i logicznemu myśleniu, w tym umiejętnemu łączeniu kart w zależności od pozycji komponentów na planszy.

Jeśli szukacie gry logicznej zawieszonej w kosmicznej tematyce, to warto spróbować!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Trefl Joker Line (Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o. o.)

Film: „Astro Jam” – unboxing

Film: „Astro Jam” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!