Recenzja gry edukacyjnej Trudne głoski s, sz, z, ż Logico Piccolo

Pamiętam początki naszego bloga, kiedy to konkurenci już nagrywający swoje własne filmy naśmiewali się z naszych i chcieli składać się dla mnie na logopedę. Pewnie zbierają do dziś, ale ja już się nie przejmuję, teraz mam grę edukacyjną „Trudne głoski s, sz, z, ż” i mogę trenować w domu. Na całe szczęście pisanie jest nieme, zapraszam zatem do recenzji życząc zdrówka i radości z waszego hobby i prawidłowej wymowy.

Zeszyt z papugą na okładce to kolejna wkładka do tabliczki z ruchomymi wskaźnikami od Logico Piccolo. Spis treści wprowadza nas w tematykę, znajdziemy tu zatem ćwiczenia na: wskazywanie głoski sz w nazwach obrazków, różnicowanie głosek sz-s, wskazywanie głoski ż w nazwach obrazków, różnicowanie głosek ż-z, ż-sz.

W zeszycie ćwiczeń znajdziemy następujące rodzaje zadań. Nazywanie obrazków, w których słychać podobne cząstki wypisane w tabeli z boku zadania Łączenie w pary obrazków rymujących się, np. grusza-kusza, daszek-ptaszek, fartuszek-wianuszek, kosze-kalosze, itp. Łączenie w pary tworzące komplet, np. koszulę z szelkami, szafę z szufladą, kalosze i bambosze, kieliszek ze szklanką. Łączenie w pary przedmiotów w relacji użytkowej typu zeszyt-długopis, szminka-usta, szczoteczki-pasta, grosz-skarbonka. Łączenie w pary czynności, np. szycie z maszyną do szycia, ducha ze straszeniem, żonglera z żonglerką. Łączenie zbiorów – dodawanie trzeciego elementu do każdej pary rysunków, przykładowo do kapelusza i swetra dobieramy trzecie ubranie – spodnie, do słonia i myszy, kolejne zwierzę – sarnę. Nazywanie obrazków i wskazywanie cząstek, np. żaba – ża, zboże – boż, żyrandol – ży. Kolorowanie obrazków. Wpisywanie do kratek, jaką głoskę słychać. Tworzenie zbiorów i otaczanie ich pętlami. Łączenie obrazków, w których jest tyle samo sylab, np. żuk-żubr. Łączenie wyrazów, gdzie początkowe dwie głoski są takie same, przykładowo żyrafa i żyrandol. Wyszukiwanie różnic w parach obrazków. Łączenie kolejnych punktów w kompletne rysunki. Wypowiadanie nazw obrazków i wyjaśnianie, dlaczego zostały odpowiednio zestawione ze sobą, np. sanki, szal, sandały. Znajdywanie przedmiotów na zamazanym rysunku.

Zebrane tutaj zadania mają zróżnicowany poziom trudności, od prostego łączenia kropek do wspólnej interpretacji z rodzicem lub logopedą, dlaczego odpowiednie rysunki zestawiono razem. Na pewno należy je rozwiązywać na głos, ponieważ musimy wymawiać głoski i je słyszeć, ale także razem z dorosłym, który wcześniej sprawdził zadania, ponieważ niektóre trudno wypełnić z marszu. Największym kłopotem dla nas był brak podpisów pod obrazkami, nie zawsze od razu było wiadomo, co one przedstawiają, przykładowo szydło wygląda jak igła, a samolot podobny jest do szybowca i zamiast głoski s może mieć sz. Zastanawialiśmy się również, jaki ptak widnieje na obrazku w jednym z ćwiczeń i do dnia dzisiejszego trudno nam to jednoznacznie stwierdzić. Kręcąc film byliśmy także przekonani, że na odwrocie znajdziemy odpowiedzi, jak we wcześniejszym zeszycie o innej tematyce. Tutaj jednak ich brakuje, ponieważ ważniejsze od poprawnych rozwiązań jest trenowanie wypowiedzi, niemniej brak jednoznacznych powiązań i mnogość pomysłów na interpretację jest wadą.

„Trudne głoski s, sz, z, ż” niewątpliwie jest narzędziem specjalistycznym. Jeśli korzystał będzie rodzic, to powinien samodzielnie rozwiązać zadania, skonsultować ich przebieg i wyniki z drugą osobą, czy rzeczywiście rozumujemy tak samo i czy myślimy logicznie, a dopiero potem zaprosić dziecko do wspólnej zabawy – pracy nad wymową. Każda kolejna sesja będzie łatwiejsza, gdyż dziecko nauczy się, jak rozwiązywać ćwiczenia i chętniej będzie powtarzać znane czynności skupiając się na głośnej artykulacji głosek.

Reasumując, interesujący produkt, ale nie intuicyjny w użytkowaniu.

Film z przebiegu gry jest identyczny, jak w recenzji „Bezpieczeństwo na drodze Logico Piccolo” z dnia 7 lutego.

Film: „Trudne głoski s, sz, z, ż Logico Piccolo” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!