Recenzja gry planszowej Sadzimy las

Dzisiaj gramy w pozycję, która zwyciężyła w konkursie „Wymyśl grę, zostań autorem Granny”. Jest to bardzo proekologiczna gra, która przy okazji uczy dzieci, jak ważne dla środowiska są obszary leśne.

W opakowaniu znajdziemy: 20 elementów drzewa – poziom 1 (podstawa drzewa), 20 elementów drzewa – poziom 2 (korona drzewa), 20 ptaków w 5 różnych gatunkach, 2 kostki, 4 plansze zagajnika, 3 żetony zwierzątek oraz woreczek strunowy z nasionkami świerku.

Komponenty są okazałe, wykonane z grubej, dobrej jakości tektury, wypełniają pudełko po same brzegi. Części choinek łączą się bez problemów, młodsze dzieci po krótkim treningu również same potrafią nakładać koronę drzewa.

Przed przystąpieniem do zabawy musimy nałożyć podstawki na nasze świerki. Lepiej, żeby zrobił to rodzic, ponieważ trudno się je zakłada, ale za to siedzą mocno i są bardziej stabilne niż te zwyczajowo oferowane w grach. Każda partia zaczyna się od stworzenia trzech zestawów – rozdzielamy podstawy drzewa na jednym stosie, korony na drugim i ptaki na trzecim. Każdy rodzaj komponentów oznaczamy żetonem zwierzątka z odpowiednim numerem. Te same cyfry 1-3 widnieją na kostkach.

Celem gry jest zasadzenie lasu, a zatem pięciu pełnych drzew, czyli dwóch zielonych części oraz ptaków. W wariancie dla zaawansowanych graczy mogą to być również 4 drzewa, ale każde z innym ptakiem na koronie.

Kości wyznaczają ilość oraz rodzaj komponentu, który bierzemy, stąd oznaczenia poszczególnych stosów. To my wybieramy która kostka będzie odpowiedzialna za ilość, a która za rodzaj dobra. Jeśli dana część nam nie pasuje odkładamy ją z powrotem na miejsce. W wariancie dla starszych dzieci możemy przechowywać jeden element na planszy gracza.

Podczas gry wiele zależy od szczęścia w rzutach kostkami, ale nie tylko, ponieważ to my wyznaczamy rolę, jaką będzie spełniać dana kość, warto zatem rozwijać się rozważnie, żeby niezależnie od wyniku zawsze móc coś dołożyć w zagajniku.

Jest to bardzo widowiskowa gra, która wyjątkowo podoba się dzieciom. Wciągająca i szybka rozgrywka zachęci także rodziców. Warto zauważyć duże walory edukacyjne tego produktu. W dołączonej instrukcji w formacie plakatu, w przystępny sposób wyjaśniono, dlaczego zrównoważona gospodarka leśna jest tak ważna dla życia człowieka i właściwego rozwoju środowiska naturalnego. Znajdziemy tutaj krótką notę opisującą historię gospodarki leśnej, bardzo wiele informacji odnoszących się do korzyści, jakie daje las, oraz znakomite porady, jak najmłodsi mogą chronić drzewa. Woreczek z nasionami to prawdziwa rewelacja, taka wisienka na i tak już pysznym torcie, bo możemy wyjść całą rodziną i w praktyce pomagać – naprawdę nie tylko fikcyjnie sadzić drzewa – bomba!

Jest to jedna z najlepszych małych gier tego wydawnictwa przeznaczonych dla młodszych odbiorców, które mieliśmy okazję recenzować. Nie dziwi nas, że została nagrodzona w konkursie. Młody Giercownik nie umiał się oderwać od zabawy, córka była zachwycona i my też! Estetyka wykonania, przebieg zabawy, przekazywane wartości – wszystko bez zarzutu! Oczywiście nie jest to wymagająca gra, ale nie każda taka być musi, szczególnie kiedy bawią się z nami młodsze dzieci. Gorąco polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Sadzimy las” – unboxing

Film: „Sadzimy las” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!