Recenzja gry edukacyjnej Nos w nos

Pozycja ta uświadomiła nam, jak wiele można jeszcze pokazać w grach planszowych, nawet rzeczy niewidzialne przedstawić można za pośrednictwem wizualnej, atrakcyjnej treści. Wydawca otwiera przed graczami zresztą nie tylko oczy, ale także i inne zmysły – w tym konkretnym przypadku jest to powonienie. Gra zapachowa to fenomenalna sprawa, aż dziwne, że też jeszcze nie mieliśmy na blogu takiego produktu – pomysł wyjątkowy, przeczytajcie jak z realizacją.

Gra dla 1-4 dzieci, dedykowana raczej dla młodszych odbiorców w wieku 4-8 lat. Na zawartość opakowania składają się: 24 obrazki, 6 pojemniczków z zapachami, instrukcja-plakat.

Co ciekawe, po otwarciu wieczka nie śmierdzi, jak w perfumerii czy na dziale chemii piorąco-czyszczącej w markecie, ponieważ kuleczki zapachowe znajdują się w zgrabnych, zamykanych każde z osobna pudełeczkach. Dziecko nawet po ich otwarciu nie ma szans dobrać się do wnętrza i wygrzebać – czytaj połknąć zawartości, ponieważ dostęp ma jedynie do wąskich szczelin, przez które czujemy lecz nie dotykamy. Pojemniczki umieszczono w sprytny sposób w głębokich wycięciach, dzięki czemu nie latają po wnętrzu.

Mamy także kafle. Jednostronne, grube, kwadratowe płytki. Pogrupowano je w zestawy po 4 szt. związane z każdym z 6 dostępnych zapachów. Grafiki są ładne, kolorowe, jednoznacznie odnoszące się do woni, którą czujemy otwierając pudełeczko z granulkami. Dym (palone drewno) to ilustracje grilla, kominka, ogniska, zapałki. Zapach jabłka kojarzy się z owocem, gałązką jabłoni, ciastem z jabłkami oraz koszykiem jabłek. Mięta to również gałązka, ale i herbatka miętowa, guma do żucia, napój o smaku mięty. Mydło to kostka do mycia, namydlone ręce, gąbka czy wanna z unoszącymi się bańkami. Róża – jako kwiat róży, kosmetyki, perfumy. Trawa, czyli źdźbła trawy, łąka, kosiarka na trawniku, boisko do piłki nożnej.

Zapachy są różne – od tych uważanych za pachnące i przyjemne, przez drażniące jak woń dymu, po tak intensywne, jak mydliny. Najsilniej orzeźwia oczywiście mięta, najbardziej aromatyczna jest róża, a pobudza zmysły i pragnienia pieczone jabłuszko – pycha!

Instrukcja w przystępny sposób wyjaśnia różne warianty gier, jakie zaproponował nam autor tego tytułu. Ma formę plakatu, który jest integralną częścią dla jednej z zabaw.

Najprostsze wykorzystanie to odnajdywanie elementów powiększonych na płytkach w plenerze ukazanym na plakacie. Kolejna możliwość to grupowanie kafli w komplety, które mogą pasować do danego zapachu. Następnie zapoznajemy dzieci z poszczególnymi aromatami. Uczestnicy zabawy muszą wybrać, które płytki pasują do konkretnego zapachu. Instrukcja dokładnie wyjaśnia jak zapoznawać nawet najmłodsze dzieci ze światem aromatów, podpowiedzi i wskazówki tutaj zawarte są bardzo mądre i przydatne w domowej edukacji. Oczywiście mali odkrywcy bawią się tylko pod nadzorem.

Memory może być w opcji z zapachami lub bez. Pierwsza zabawa ćwiczy nie tylko pamięć, ale również artykulację dziecka, które po odkryciu dwóch płytek musi opowiedzieć, dlaczego są one związane z danym aromatem. Grając w memory z zapachem, uczestnik w swojej turze wącha zawartość pudełeczka, a następnie odkrywa jeden kafelek, jeśli odnosi się on do danego zapachu – bierze go. Wygrywa osoba, która uzbierała więcej płytek.

Trzecia gra to loteryjka. Mieszamy wszystkie kafelki, następnie je odkrywamy i sprawdzamy, jaki zapach ukrywa się pod wieczkiem pudełka. Teraz dzieci zakrywają dłońmi te z płytek, które kojarzą im się z tym, co czuły przed momentem. Gracze, którzy prawidłowo odgadli i przykryli dłonią właściwy żeton przed innymi, zdobywają go.

Warto jeszcze napisać, jak przechowywać nasze perfumy, żeby nie wywietrzały. Pierwsze to szczelne zamykanie pojemniczków, a drugie ochrona ich przed słońcem. Nie próbujcie też mieszać ze sobą środków zapachowych, ponieważ gra stanie się niemożliwa – aromaty muszą być jednoznaczne i konkretne.

Produkt jest genialny, ze względu na jego pomysł, ale wykonanie również jest na wysokim poziomie. Wszystko bezpieczne w użytkowaniu, logicznie wytłumaczone i interesujące zarówno dla nas, jak i córki. Komponenty są przemyślane i dopasowane do wieku odbiorcy – od gier najłatwiejszych po te najciekawsze, bo zapachowe. Nie należy pomijać terapeutycznych właściwości produktu, który wykorzystać można także do pracy z osobami niepełnosprawnymi, kiedy jeden ze zmysłów usypia, ponoć druki bardziej się wyostrza!

Marzy nam się gra z podobnymi mechanizmami dla dorosłych, może nawiązująca do najbardziej chyba znanego filmu o zapachach – „Pachnidło”. Do przemyślenia dla wydawców… Powonienie to wyśmienity zmysł, jak się okazuje – również do zabawy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Nos w nos. Gra w zapachy” – unboxing

Film: „Nos w nos. Gra w zapachy” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!