Recenzja gry edukacyjnej Bim Bom

Świat odbieramy przez wszystkie pięć zmysłów. Dzisiaj pokażemy wam grę o dźwiękach, zatem wytężajcie słuch i zgadujcie, co to za odgłosy?

„Bim bom” to produkt przeznaczony dla 1-4 dzieci w wieku 4-8 lat. W opakowaniu znajdziemy 4 dwustronne plansze, 32 żetony, płytę CD, instrukcję.

Prostokątne, kolorowe plansze dla każdego gracza są wykonane z twardej tektury. Przedstawiają ogólne scenerie z masą przedmiotów, ludzi lub zwierząt wydających odpowiednie odgłosy, są to: wieś, przedszkole, ulica, sala koncertowa (filharmonia). Z drugiej strony wyróżniono 6 z 8 elementów z planszy, których dźwięki są nagrane na płycie kompaktowej.

Na płycie CD nagrano 7 ścieżek dźwiękowych, każda trwa ok. 11 minut, kolejność słyszanych dźwięków zmienia się, zatem zabawa nie będzie monotonna. Usłyszymy dźwięki: krowy, kury, owcy, pszczoły, rąbania drewna, świnki, traktora, żaby, gołębi, gwizdka, młota pneumatycznego, motocykla, psa, roweru, tramwaju, wozu strażackiego, cymbałek, gitary, ptaków, radia, śpiewających dzieci, tamburynu, trójkąta, zegara z kukułką, fortepianu, harfy, bębna, organ, śpiewaczki, talerzy, waltorni.

Do pierwszej gry nie potrzeba muzyki, do kolejnych dwóch należy odtwarzać nagrania. Pierwsza opcja zabawy polega na zakryciu wszystkich żetonów i odkrywaniu ich pojedynczo, w sposób losowy. Dziecko musi odnaleźć na swojej planszy wybrany element, wtedy bierze kółeczko i kładzie je w odpowiednim miejscu na swoim obrazku. Wygrywa osoba, która dopasuje najwięcej żetonów jako pierwsza.

W trakcie kolejnej zabawy wszystkie żetony muszą być odkryte. Włączamy ścieżki dźwiękowe i jeśli dziecko usłyszy dźwięk wydawany przez przedmiot znajdujący się na swojej planszy, sięga po kółeczko i kładzie w odpowiednim miejscu. Wygrywa ten, kto ułoży ich najwięcej.

Ostatnia gra bez wykorzystania planszy. Wszystkie żetony muszą być widoczne. Włączamy nagranie. Pierwszy z graczy, który rozpozna dźwięk przykrywa właściwe kółeczko dłonią – loteryjka na szybkość i koncentrację uwagi. Wygrywa dziecko, które uzbiera najwięcej żetonów.

W grach tego typu najważniejsza jest jakość dźwięku. Tutaj odgłosy są wyraźnie słyszalne i znakomicie dobrane. Kojarzą się z miejscami, które dzieci obserwują na swoich ilustracjach i są na nich namalowane. Bardzo dobrze też, że żetony mają białe tło – przedmiot jest doskonale widoczny.

Jedyne, co nas zastanawia to CD. Płyty powoli odchodzą jednak do lamusa, zastępowane przez mp3, w przyszłości chyba lepiej będzie, jeśli wydawca zaoferuje także możliwość ściągania nagrań z internetu z strony gry. Do przemyślenia, my zachęcamy.

Produkt został wyróżniony w konkursie Świat Przyjazny Dziecku, nam również bardzo się spodobał, dopełnia wcześniejsze gry wydawnictwa bazujące na zmysłach. Pomysł jest oryginalny i wspaniale spisujący się w muzycznej edukacji dziecka.

Marzy nam się, żeby wydawca dostosował kiedyś grę dla osób niewidomych – wypukłe żetony i ilustracje na planszach – można wykorzystać plastyczne korkowe maty, znane z innych produktów Granny. Z całą pewnością pozycja byłaby wtedy nie tylko kształcąca, ale i terapeutyczna, przekraczająca kolejne bariery związane z zanikiem wybranych zmysłów u osób chorych.

Znakomita seria, ukazuje bogactwo rozmaitych rodzajów dźwięków. Cudowny sposób na naukę przez zabawę. Polecamy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Bim bom. Gra o dźwiękach” – unboxing

Film: „Bim bom. Gra o dźwiękach” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!