Recenzja gry edukacyjnej Która godzina

Nauka pojęcia czasu, jego mierzenia oraz postrzegania w orientacji dobowej i sezonowej to ważna kwestia w kształceniu przedszkolaków oraz dzieci rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. Czas to abstrakcja, ale przechodzenie dnia w noc oraz w dłuższym okresie – naturalne zmiany zachodzące w świecie przyrody w wybranych porach roku, to już świetny punkt zaczepienia i pewnik dla dziecka. Kiedyś opisywaliśmy już produkty kształcące dzieci w tym zakresie, ale nie było jeszcze okazji pokazać, jak to wygląda u Granny, zatem zapraszamy!

„Która godzina” to gra edukacyjna z serii IQ Granna dla dzieci w wieku 6-11 lat. Bawić może się 1-4 graczy. W opakowaniu znajdziemy 48 żetonów z godzinami – obrazowe zegary oraz tekstowe opisy, 20 żetonów punktów, 4 dwustronne plansze gracza, zegar z ruchomymi wskazówkami.

Na planszach znajdują się bardzo ładne ilustracje ukazujące pory roku oraz dnia. Warto zaznaczyć, że trafnie odwzorowano światło dzienne o danej godzinie w odpowiednim sezonie. Przykładowo popołudnie latem jest dużo jaśniejsze niż zimą, ponieważ słońce dłużej świeci. Podoba nam się również, że żetony z zegarami są różne – dziecko dowie się, że historia produkcji zegarów jest długa i dawniej wyglądały one inaczej niż obecnie, nie zapomniano nawet o zegarkach na rękę! Tarcza zegarowa z ruchomymi wskazówkami jest standardowa, zaznaczyć należy, że w egzemplarzu, który my akurat testowaliśmy zatyczki mające trzymać wskazówki nie chciały się złączyć i w końcu nam popękały. Mnogość gier i żetonów zachęca jednak dziecko do aktywności.

Zestawiono tutaj komponenty przeznaczone dla czterech gier, które bardzo fajnie się uzupełniają. Poziom ich skomplikowania jest różny, zatem można płynnie przechodzić od tych najłatwiejszych i potem utrwalać zdobytą wiedzę grając w trudniejsze warianty.

„Nakręć zegar” polega na losowaniu z puli ogólnej 5 żetonów z tekstowym opisem czasu. Jedna osoba czyta godzinę, a kolejna pokazuje ją na tarczy za pomocą wskazówek zegara.

Grając w „Pory dnia” losujemy planszę z obrazkami przedstawiającymi przebieg dnia, następnie losujemy 8 żetonów – zarówno tekstowych, jak i z zegarami oraz dopasowujemy je do odpowiedniej ilustracji.

Przygotowując się do kolejnej zabawy, czyli „Czaso-memory” musimy dopasować do siebie 8 par – żetony z zegarami i tekstowe im odpowiadające. Przed zabawą zasłaniamy je i mieszamy ze sobą. Gra jest standardowym memory, ale o tematyce czasu, więc jeśli trafimy na identyczną godzinę w dwóch różnych zapisach, zabieramy żetony.

„Która to godzina” korzysta z planszy gracza, ale tym razem nie z ilustracji, a z rozpiski godzinowej na odwrotnej stronie. Zakrywamy i mieszamy żetony, następnie losujemy 5 z zapisem godziny – pula ogólna, widok na zegarach, jak i tekstowy. Wszyscy gracze odkrywają swoje żetony jednocześnie i ustawiają je na odpowiednich polach na planszy. Najszybszy z właściwie ułożonymi żetonami otrzymuje punkty. W zależności od liczby graczy bawimy się aż któryś z nas uzbiera 3, 6 lub 9 punktów.

Gra jest ładna i zachęca do rozmowy z dzieckiem. Oferuje wiele wariantów zabawy, a korzystać można nawet w pojedynkę. Młodsze dzieci oczywiście będą potrzebowały wsparcia i opieki – przewodnika w trakcie trwania gry. Jest atrakcyjną alternatywą dla innych pozycji edukacyjnych związanych z funkcjonowaniem zegara i pojęciem czasu. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Która godzina” – unboxing

Film: „Która godzina” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!