Recenzja gry logicznej Pentago Triple

Przeczytajcie o kolejnym tytule, którego osobiście nie mamy, ale warto go zaprezentować, gdyż zrobił na nas wielce pozytywne wrażenie, a nasze emocje nie opadły nawet, kiedy ograny właściciel po wielokroć wykluczył nas z rozgrywki. Zabawa przednia chociaż krótka, produkt niewielki, ale pięknie wykonany i naprawdę dobre ćwiczenie dla umysłu. W swojej kolekcji mamy sporo gier logicznych i dlatego raczej będziemy korzystali u innych, jednak gdyby cofnąć się w przeszłość, to pewnie byśmy kilku starszych własnych pozycji nie brali, stawiając na „Pentago Triple”.

Pozycja dla 2-4 osób, w wieku od 8 lat, ale z nami grali młodsi i zasady rozumieli. Czas rozgrywki to oficjalnie 15 minut, nam jednak za każdym razem szło szybciej, co było przyczyną albo naszych zwolnionych procesów myślowych, albo wyśmienitej taktyki mistrza gry. Bawiliśmy się w pełnym składzie i co chwilę kolejny odpadał, bo tutaj ci lepiej ograni dyktują czas i tempo rozgrywki.

Gra ma kształt kwadratu, który został podzielony na ćwiartki. Każda z nich ma 3×3 dołeczki i jest ruchoma. Są też karty i kulki w trzech kolorach. Na kartach pokazano rozmaite układy, do których ułożenia dążymy podczas gry – zawsze jest to pięć kulek ułożonych w linii prostej, zmieniają się tylko kolejność i barwy.

W swojej turze bierzemy piłeczkę, kładziemy ją w wybranym przez nas zagłębieniu na planszy i obracamy aktywną ćwiartkę o 90 stopni w lewo lub prawo. Jeśli pojawi się schemat z karty, bierzemy ją oraz eliminujemy osobę grającą przed nami i tak do momentu kiedy zostaniemy sami w grze. Kart ze wzorami zawsze jest o jedną mniej niż grających. Banalne w tłumaczeniu, ale do zwycięstwa droga daleka.

Podczas przekręcania danej części płaszczyzny należy trzymać planszę, gdyż poruszamy dużym jej fragmentem, natomiast sam obrót wykonywany jest płynnie i wszystko idealnie do siebie pasuje. Wykonanie gry jest na wysokim poziomie, nie mamy poczucia, że coś zgrzyta czy nie dociska, jak należy. Jest również wieczko, którym możemy zakryć pole gry.

Kilka razy wydawało nam się, że będzie remis i w ostateczności pozostaną dwie osoby przy grze, z których żadna nie ułoży wzoru z kart, ponieważ na wszystkich trzech były te same kolory kul i mogło ich zabraknąć w dociąganiu, a tu nagle okazywało się, że układ się pojawia, ale po skosie!

Jest to gra logiczna o prostych zasadach i wspaniałym pomyśle na mechanikę. Cały czas musimy myśleć o sytuacji na planszy po kilku następnych obrotach. Analizujemy zawsze dwie części jednocześnie, ponieważ linie na planszy składają się z 6 dołeczków, a dla nas ważnych jest 5 pozycji. Każdy ruch przeciwnika to kolejna zmiana na planszy i nowe możliwości do wykorzystania. Gra pozytywnie wpływa na koncentrację uwagi, uczy cierpliwości oraz planowania. Na rywalizację silnie oddziałuje świadomość, że kiedy my przegapimy jakąś możliwość lub to właśnie nasza kula stanie się częścią zamkniętego układu przeciwnika, to my odpadniemy z zabawy.

„Pentago Triple” zdobyło wiele wyróżnień i nagród, w tym „Mensa Select”, są one tylko potwierdzeniem, że to niesamowita gra dla inteligentnych odbiorców, do których i my pragniemy pretendować. Spośród innych łamigłówek wyróżnia się dynamizmem i interakcją, a także możliwością zabawy nawet w cztery osoby, bez zmiany reguł gry – jest to wielka zaleta, gdyż tego typu produkty przeznaczone są najczęściej dla gry solo lub w parze, a tu bawi się cała rodzina. Rewelacyjny tytuł, jeśli macie jeszcze miejsce w szafie albo starsze pozycje już was nie bawią, to warto pomyśleć o zastępstwie. My się właśnie zastanawiamy czy nie zwolnić miejsca i grzebiemy sobie po promocjach…

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!