Recenzja gry planszowej iKNOW Innowacje

Na dzisiejszy dzień proponujemy wam dodatek do rewelacyjnej gry iKNOW. Warto zaznaczyć, że produkt ten jest samowystarczalny, ponieważ posiada własną małą planszę oraz pionki i znaczniki punktacji, zatem może stanowić odrębną grę jeśli nie posiadamy podstawowej jej wersji.

„iKNOW Innowacje” to pojedyncza talia dwustronnych kart z pytaniami, do wyboru mamy jeszcze trzy inne rozszerzenia z różnych dziedzin. Gra dla osób w wieku od 15 lat, w zabawie uczestniczy 2-4 graczy, a trwa ona ok. 45 minut i dłużej.

Znajdziemy tu 200 pytań związanych z ludźmi nauki i sztuki, odnoszące się do wybitnych naukowców i filozofów, reżyserów, muzyków, malarzy czy pisarzy. Nie mogło zabraknąć również wyników ich twórczej pracy, ale są także rozmaite systemy polityczne, a nawet zjawiska naturalne i surowce. Niektóre pytania odnoszą się do danego przedziału czasu, do wybranego wieku czy dekady. Wszystkie one są bardzo interesujące i nazwane zbiorczo innowacjami, gdyż stanowią ważne usprawnienia, nowinki technologiczne czy przełomowe wynalazki lub teorie, które zmieniły nasze spojrzenie na świat.

Kwadratowa plansza do gry jest maleńka, jak samo pudełko, w które zapakowano komponenty, ale wraz ze stojakiem na talię kart, 4 pionkami iKNOW i iBET oraz 40 znacznikami punktów składa się na bardzo mądre rozwiązanie, ponieważ uniezależnia nas od pozostałych produktów z serii. Jesteśmy jednak przekonani, że bawiąc się z tą grą sięgniecie po kolejne, my tak zrobiliśmy.

Lektor czytający pytanie otrzymuje dwa punkty, osoba na lewo od niego pionkiem iKNOW zaznacza, po której podpowiedzi będzie odpowiadała – może zdobyć 1-3 punktów. Następnie robią to kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ważne, żeby lektor przeczytał rozwiązanie z karty dopiero w momencie, kiedy usłyszy odpowiedzi wszystkich pozostałych graczy. Jeśli odpowiemy błędnie, punktów nie zdobywamy, ale również nie tracimy. Pionkami iBET oznaczamy nasze zakłady, możemy założyć się, że gracze udzielą poprawnej lub błędnej odpowiedzi i zdobyć lub stracić punkt w zależności, czy trafimy. Jeśli nasze przewidzenia będą błędne – oddamy żeton, jest więc ryzyko, jak w grach hazardowych. Etap iBET rozpoczyna gracz, który odpowiada jako pierwszy – ten z pojedynczą podpowiedzią.

Na rozwiązanie mają nas naprowadzić wskazówki, które znakomicie zgłębiają dany temat i są prawdziwymi ciekawostkami. Gramy do uzbierania 10 żetonów punktacji, które umieszczamy na swoich pionkach iBET.

Jest to genialny produkt, który nas oczarował i pochłonął. Pytania są raczej trudne, ale wyjątkowo interesujące. Cały czas mamy poczucie, że wzbogacamy swoją wiedzę, że naprawdę rozwijamy się w trakcie tej gry. Elementy hazardowe stanowią bardziej rozrywkową, ryzykowną i podnoszącą emocje część rozgrywki.

Naszym zdaniem warto zakupić ten produkt, a jeśli spodobała wam się podstawowa wersja gry, z begiem czasu na pewno zakupicie do niej dodatki, żeby poszerzyć bazę kart wiedzy. Z drugiej strony może i lepiej zacząć najpierw od rozszerzenia, bo dużej wersji nie potrzebujemy od razu, a możemy sprawdzić, czy produkt nam odpowiada – zawsze to pieniążki w kieszeni, bo przecież gusta są różne. Dla nas to jedna z najlepszych gier tego wydawcy – z pewnością będziemy zabiegać o kolejne produkt z serii, żeby wam je opisać. Wspaniała, mądra gra, która jest dla nas wyzwaniem i sprawdzianem z wiedzy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TACTIC Games

Film: „iKNOW Innowacje” – unboxing

Film: „iKNOW Innowacje” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!