Recenzja gry planszowej Mikołajek Wielka bójka

W księgarniach coraz częściej widzimy gry planszowe. Naszym zdaniem to bardzo dobrze, o ile towarzyszą one czytelnictwu albo uzupełniają ofertę wydawniczą. Mikołajek to sympatyczny bohater popularnych książek dla dzieci i młodzieży, który gościł już w filmie – śmieszna komedia, którą też polecamy, a teraz zawitał do świata gier bez prądu.

„Mikołajek Wielka bójka” to gra planszowa dla 2-6 osób w wieku od 8 lat, na którą powinniśmy przeznaczyć przynajmniej 35 minut. W pudełku znajdziemy: planszę, 100 kart, 55 czerwonych kulek i woreczek do ich przechowywania, instrukcję.

Zacznijmy od ilustracji, które nawiązują do literatury ze świata „Mikołajka”. Jeśli podobają wam się obrazki widoczne na opakowaniu, to karty i plansza mają podobną stylistykę, która nam osobiście bardzo odpowiada.

Plansza jest tu tak naprawdę tylko dodatkiem do gry karcianej, a jej zadaniem jest zaznaczenie wyraźnych stref graczy, gdzie trzymają oni swoje kulki oraz leżą wykładane przez nich karty, a w jej centrum znajdzie się stos dobieranych i odrzucanych kart. Harmonijna kompozycja barw i szkiców jest oryginalna i nietypowa dla gier planszowych, żywcem wzięta z książek. Kulki, a dokładnie ich połowy są plastikowe, dzięki czemu nie ma obawy związanej z potłuczonym szkłem i toczeniem się po planszy, materiałowy woreczek oczywiście bardzo się przydaje. Karty dzielą się na ściągawki z zasad, Kumpli, Zabawki, Tajne ciosy oraz ilustracyjne.

Celem gry jest zdobycie 10 kulek, które otrzymujemy głównie za wyłożone przez nas w poprzedniej rundzie lub ukradzione innym zabawki widoczne na kartach.

Przygotowanie do gry jest szybkie, tasujemy karty, rozdajemy po pięć każdemu z graczy i tworzymy stos dobierania na środku planszy.

W swojej turze możemy wymienić na kulki wyłożoną przez nas w poprzedniej kolejce zabawkę lub pociągnąć nową kartę – mając 6 szt. na ręce toczymy bójki o Zabawki innych graczy lub wykładamy swoje Zabawki czy karty Tajnych ciosów.

Wyłożoną przez nas kartę Zabawki kolejny gracz może ukraść, zagrywa zatem kartę Kumpla i rozpoczyna się bójka. My także wykładamy taką kartę, jak w standardowej karcianej wojnie wygrywa wyższa, a w przypadku remisu dokładamy kolejne, pojedynek nie rozstrzygnięty jest na naszą korzyść. Karty Kumpli zagrywamy zakryte i odkrywamy jednocześnie. Karta Zabawki może posiadać symbol walczących dzieciaków, wtedy do bójki mogą dołączyć się pozostali gracze. Posiadając kartę Mama Mikołajka możemy zamienić miejscami naszą zakrytą kartę z inną już wyłożoną – przydaje się kiedy mamy niską wartość.

Karty Zabawek mają oznaczenia swojej wartości w kulkach u góry, ale także numeryczne na dole. Podczas naszej tury możemy zagrywać karty specjalne i cyfra związana jest z Tajnym ciosem Jadwigi Courteplaque – zagrywający Zabawkę i wykładający kartę dziewczynki zdobywają określone, mniejsze ilości kulek bez udziału w bójce.

Inne karty specjalne Tajnych ciosów to Tata Mikołajka – wybrany gracz traci jedną kulkę, Rosół – odrzucamy zabawkę wybranego gracza do talii kart odrzuconych, Pani Nauczycielka – zabieramy Zabawkę innego gracza, Totalna rozróba podczas pauzy – bójka wszystkich graczy, jej zwycięzca kradnie wybranemu z nich pojedynczą kulkę, Mamert – zamieniamy się naszymi kartami trzymanymi na ręce, my wybieramy kierunek przekazywania kart. Karty biorące udział w bójkach zostają odrzucane, karty Tajnych ciosów oraz Zabawek wymienionych na kulki również. Może się zdarzyć, że posiadamy kilka Zabawek w naszej strefie gracza, wtedy w kolejnej turze możemy wymienić je wszystkie na kulki. Jeśli po naszych działaniach mamy na ręce mniej niż 5 kart, to uzupełniamy dłonie. Jeśli talia kart odrzucanych kończy się, tasujemy odrzucone.

Gra jest bardzo prosta, bazuje na mechanice klasycznej wojny z tą różnicą, że włączają się karty specjalne. Podoba nam się, że nigdy nie wiadomo, czy karta Zabawki utrzyma się do kolejnej tury wykładającego, że jest silna interakcja pomiędzy graczami. Klimatyczne ilustracje i podwórkowa atmosfera gry tworzą fantastyczną książkową otoczkę. Uniwersum serii ożywa przed nami, a my stajemy się jego uczestnikami.

Tytuł na pewno dla wszystkich miłośników „Mikołajka”, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że przekona was do przeczytania książek! Z uwagi na łatwe zasady i tematykę raczej dla dzieci lub niedzielnych graczy, ponieważ zaawansowani poczuć mogą lekki niedosyt, niemniej radosny klimat udziela się całej rodzinie i kiedy już zaczynamy miło bawimy się do samego końca. Świetna, rozrywkowa pozycja!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TACTIC Games

Film: „Mikołajek Wielka bójka” – unboxing

Film: „Mikołajek Wielka bójka” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!