Recenzja gry Tajniacy: Obrazki

Czy miłośnicy gry „Tajniacy” zakupią jej nową odmianę? Naszym zdaniem zachowanie osób znających temat będzie wręcz przeciwne i nie jest to spowodowane wtórnością czy kopiowaniem pomysłów.

„Tajniacy: Obrazki” przeznaczona jest dla 2-8 graczy w wieku od 10 lat. Zabawa trwa ok. 15 minut – w przypadku pozycji bazującej na skojarzeniach czas ten może być jednak bardzo różny. Elementy w pudełku i sposób rozgrywki są podobne – zamiast wyrazów dostajemy obrazki, brakuje klepsydry i zmniejszono rozmiar „planszy”. Dalej chodzi o to, aby odkrywać tożsamości agentów podając wspólny dla nich kryptonim i liczbę.

Wydaje nam się, że twórcy chcieli upodobnić grę do „Dixit”, który jest wizualnie lepszy. Nie czarujmy się, z wyglądu starzy „Tajniacy” nie zachwycali, spodobali nam się dopiero kiedy podeszliśmy bliżej i zobaczyliśmy o co w grze chodzi. Teraz są szkice – wieloznaczne, fantazyjne – trochę jak ze snu albo urojenia chorego, któremu rzeczywistość miesza się z fikcją. Z pewnością na grę dobrze się patrzy!

„Tajniaków” pokochaliśmy, ponieważ rozgrywka jest jak czytanie dobrej książki. Niby przed oczami mamy tylko zbiór symboli, bo czym innym jest alfabet? To nasza wyobraźnia budzi do życia światy i postaci oraz relacje między nimi. To umysł maluje obrazy z połączonych sensownie liter. Książki nas rozwijają i podobnie było z pierwotną wersją gry. Mamy różne poglądy i wiedzę, ale każdy potrafi sobie wyobrazić, bo wszyscy mamy doświadczenia, z którymi łączymy wyrazy i słowa. Obrazkowa odmiana gry jest trochę, jak komiks – artystyczna, piękna, ale więzi nas w intelektualnej klatce, szufladkuje myślenie, ponieważ nasuwa wzory, pewne odpowiedniki i tok rozważań. Teraz każdy święty musi mieć aureolę i skrzydła niczym anioł, a kiedyś mógł pozostać sobą albo być kimkolwiek zechce, po prostu wolny, niezobrazowany.

Trudno nam stwierdzić, czy gra jest bardziej skomplikowana czy nie, na pewno jest płytsza. Powiązania częściej będą się powtarzały i będą mniej zwariowane, bo pracując na gotowych wyobrażeniach, staramy się wykorzystywać już istniejące fragmenty rysunków mogące je połączyć w grupy. Dla kogo jest zatem ta gra i czemu powstała?

Naszym zdaniem jest to pozycja bardziej rodzinna i wcześniej można zacząć wciągać w nią dzieci, bo nie muszą one umieć czytać. Szkice także bardziej przemawiają do młodszych graczy, bo to takie pójście na łatwiznę, skojarzeniowa droga na skróty. Jeśli graliście w pierwotną grę, ta będzie dla was zbyt uboga. Natomiast, jeśli ta pozycja jest pierwszą, to będziecie w pełni zadowoleni i stara wersja będzie się wydawała za mało rozrywkowa – bardziej edukacyjna, a kształcenie i rozwój przecież męczą, nie są cool, bo to wysiłek. My podobnie mamy z filmami bazującymi na przeczytanych przez nas książkach. Oddaliśmy serce lekturze, więc ekranizacja nam się nie podoba, książki nie znamy – film wydaje się fantastyczny i innowacyjny.

Polecamy, jeśli chcecie grać z dziećmi i wcześniej rozpocząć pierwsze wspólne próby. Jeśli jednak macie inne ulubione pozycje, w które bawicie się familijnie, a do „Tajniaków” dziecka nie potrzebujecie, to nie zawracajcie sobie głowy cudzymi obrazkami i sami kreujcie.

Mieć obu tych gier oczywiście nie warto, bo jedno pudełko będzie się kurzyło na półce. Wszelkie nasze porównania nie zmieniają jednak faktu, że jest to rewelacyjna pozycja, wykonana z najwyższą starannością i bazująca na genialnym pomyśle, ciągle bardzo grywalna kiedy spotykamy się w cztery osoby, bo na parę to jakaś pomyłka i zabieg raczej marketingowy. Fajna gra, ale już nie odkrywcza, po prostu solidna pozycja i sprawdzona marka.

 

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!