Recenzja gry karcianej Gangsterzy

Bardzo lubimy gry gangsterskie, a motywy mafijne wybornie sprawdzają się w kartach. Na naszym rynku dostępnych jest kilka gier tego typu. Jedną z nich już kiedyś opisywaliśmy na blogu, wtedy dużo się budowało, tutaj jest inaczej – przede wszystkim zajmujemy się przestępstwami, a nie otwieraniem lokali, nam wydaje się to bardziej ekscytujące, ale zacznijmy od początku.

„Gangsterzy” to gra karciana dla 3-5 graczy, w wieku od 12 lat, która trwa 30-60 minut. Czas uzależniony jest od umiejętności graczy w zagrywaniu kart, losowości w ich doborze oraz liczby uczestników zabawy – oczywiście, im nas więcej i dłużej trwa partia, tym przyjemniej. W opakowaniu znajdziemy 110 kart. Talia zdarzeń dzieli się na akcje oraz gangsterów, osobny stos to przestępstwa. Każdy gracz na swojej karcie statusu zaznacza zdobyte punkty. Możemy rozwinąć zabawę korzystając opcjonalnie z kart specjalnych szefa gangu oraz lokacji – każda z nich oddziałuje na nasze działania dwu biegunowo – pozytywnie, ale również negatywnie, ewentualnie musimy je opłacić.

Karty są standardowej jakości i rozmiarów, ale ich wygląd już odbiega od poziomu konkurencji, ilustracje są lepsze niż w większości tego typu gier, tzn. jeśli podoba wam się konwencja komiksowa – nam bardzo! Twórcy zajmowali się wcześniej ilustrowaniem gier na konsole oraz rysowaniem obrazków do swoich własnych publikacji i artyzm ich kreski jest niepowtarzalny. Najbardziej przypadły nam do gustu grafiki w kartach przestępstw, po prostu rewelacja!

Celem gry jest uzyskanie 20 punktów na karcie statusu naszego gangu, najczęściej zdobywamy je dopuszczając się rozmaitych wykroczeń.

Zaczynamy z 6 kartami na ręce oraz, w zależności od liczby graczy, z 3-5 aresztowanymi gangsterami o sile do 5 jednostek, osadzonymi w więzieniu. Status na naszej karcie punktacji oznaczamy diamentami, które osobno dostarczył nam wydawca. Przed pierwszą grą kładziemy je na wartości 5 jednostek.

Rozgrywka dzieli się na fazy. Dobierania kart – dokładanie zdarzenia (akcji lub gangstera na rękę). Fazę gangsterów – zagrywanie kart postaci do siedziby (wykładanie nowych przestępców z ręki lub ich wymiana z aresztantami). Fazę przestępstwa – dobieranie pojedynczej karty zdarzeń lub wzięcie udziału w przestępstwie (możemy zyskać lub stracić status w zależności od wyniku działania). Wykonywanie przestępstwa nie jest obligatoryjne, ale jeśli już się zdecydujemy, nie możemy się wycofać.

Aby zagrać daną kartę z talii zdarzeń, musimy posiadać przynajmniej taki poziom statusu, jaki oznaczono w jej lewym górnym narożniku – gangsterzy i akcje. Podobnie jest z kartami przestępstwa – tutaj patrzymy na symbol kapelusza. Pokazuje on siłę gangu, którą należy posiadać – samodzielnie lub z sojusznikiem, aby występek wcielić w życie. Czy nam się uda uzyskać punkty statusu z danego przestępstwa już w toku, zależy nie tylko od nas, ale i od konkurentów, którzy mogą nas zdradzić i skorzystać na naszym niepowodzeniu (także wcześniejsi sojusznicy). Karty gangsterów biorących udział w przestępstwie wysuwamy z naszych siedzib, a karty akcji zagrywamy z ręki. Mogą poprawić nasz status po zrealizowaniu przestępstwa, obniżyć poziom w przypadku porażki. Postaci mogą zostać zabite lub aresztowane, a także uciec do cudzego gangu – wszystko zależy od zagrywanych akcji. Postaci możemy wydostać zza krat za pomocą akcji lub oddając w zamian członka gangu o wyższym statusie.

Gra jest nie tylko czarująca z wyglądu, ale przede wszystkim bardzo angażująca graczy. Czasem musimy postawić na kooperację, bo mamy niski status. Nieustannie próbujemy sobie szkodzić, zwalczać się i przeszkadzać, bo na czyjejś stracie zyska konkurent. Wspaniała jest też różnorodność cech postaci i rodzaje przestępstw – rabunki, oszustwa, hazard, przemyt – ogrom mafijnych możliwości i interakcji, ale także ograniczeń nakładanych przez wrogie mafie, kłód rzucanych pod nasze nogi.

Posiadamy już w domu pozycję o gangsterach, jednak sądzimy, że od tej chwili tamta zacznie zbierać kurze, a my przeniesiemy się na „Gangsterów” od wydawnictwa Czacha Games. Czarny humor, mnogość zdarzeń, artystyczne grafiki i prostota mechaniki sprawiają, że nie chce się odchodzić od tej gry. Bezdyskusyjnie i niezaprzeczalnie polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Czacha Games

Film: „Gangsterzy” – unboxing

Film: „Gangsterzy” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!