Recenzja gry planszowej Frogi

Przed wami super nowość od wydawnictwa Granna. Wszyscy, którzy zachwycali się pingwinami z „Hej, to moja ryba!” pokochają skaczące płazy. Obecnie to żabki wkraczają do gry!

Jest to gra logiczna dla 2-4 dzieci od 7 lat, zabawa zajmuje ok. 20-30 minut. W opakowaniu znajdziemy 46 kafelków terenu (w tym 4 startowe i 8 terenu specjalnego), 12 żabek, 32 kafelki akcji, instrukcję. Projektantem gry jest Adam Kałuża, którego warto kojarzyć, np. z nominowanej do Spiel des Jahres „K2”.

Celem graczy jest przetransportowanie żabek w bezpieczne miejsca – na kolorowe kwiatki. Każda żabka powinna zająć roślinkę o innej barwie, w grze dla trzech osób dwie będą siedziały razem, a jedna osobno.

Przygotowanie do gry zajmuje odrobinę czasu. Układamy wybrany przez nasz kształt planszy, losujemy kafle specjalne i 4 z 8 akcji, ustawiamy żabki na ich pola startowe.

Jest to gra kafelkowa, układ na planszy jest zatem zmienny. W instrukcji pokazano kilka wzorów dla różnej liczby uczestników, natomiast to do nas należy inwencja na rozłożenie listków. Specjalne płytki terenu oraz akcje również losujemy, dlatego każda partia będzie niepowtarzalna, a nasze możliwości inne.

Żabki, którymi skaczemy po planszy wyglądają rewelacyjnie, młodsze dzieci będą nimi zachwycone i na bank pożyczą je do zabawy także poza grą. Kafelki z kształtów i rozmiarów przypominają te z „Carcassonne”, trochę ciemne, ale fajnie kontrastują z naszymi żabkami w jasnych barwach. Symbolika na płytkach akcji jest logiczna i po przeczytaniu informacji w instrukcji przy kolejnych grach będziecie już je rozpoznawali po oznaczeniach.

Podczas naszej tury możemy wykonać jedną z trzech czynności – poruszenie żabką (w tym zepchnięcie pozostałych z listków), wykonanie akcji z kafelka, odwrócenie zatopionej płytki.

Ruch żabki wygląda następująco: przeskok na sąsiadującą płytkę (nie na ukos), zatopienie listka, na którym wcześniej siedzieliśmy (poza startowym), ewentualne zepchnięcie pozostałych żabek w reakcji łańcuchowej (jeśli nie można ich wyprosić z lilii, to ruch jest niedozwolony).

Kafelki akcji pomagają nam podczas przepychanek na stawie. „Podwójny skok” – dwa ruchy pojedynczą żabką, pierwszy listek powinien być wolny. „Ruch + zamiana” – wykonanie ruchu oraz zamiana miejscami sąsiadujących żabek – jedna musi należeć do nas, ale nie musi być to ta, która skoczyła. „Odtopienie/zatopienie” – odwracamy dwie płytki terenu, może być specjalny. „Ruch + odtopienie/zatopienie” – skok żabki oraz odwrócenie płytki, w dowolnej kolejności. „Hipnotyzer” – wykonanie ruchu płazem przeciwnika. „Skok przez zatopiony listek” – możemy przeskoczyć zatopioną lilię. „Wymiana” – zamieniamy miejscami dwie płytki terenu – zwykłe lub specjalne. „Blokoda” – wykonywana w dowolnym momencie, kiedy przeciwnik chce przestawić naszą żabkę.

Specjalne kafelki terenu to: „dwie żabki – na płytce mogą stać dwa pionki, „niezatapialny” – komentarz zbędny, „dodatkowy ruch” – żabką z tego lub innego kafelka, „potwór wodny” – strata ruchu w kolejnej turze.

Mechanicznie podobna do „Hej, to moja ryba!”, ale dużo bardziej urozmaicona pozycja. Spychanie żabek wykorzystujemy taktycznie, a nasze akcje urozmaicają grę, która nie staje się monotonna. Jakość komponentów genialna, a tematyka interesująca dzieci. Młodzi gracze muszą zaplanować własne działania i próbują przewidzieć posunięcia konkurentów. Bardzo dobra gra logiczna.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA.

Film: „Frogi” – unboxing

Film: „Frogi” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!