Recenzja gry karcianej Gra pomyłek

Mała gra wielkiego projektanta, która sprawi, że quiz stanie się idealnym wyborem na każdą imprezę. Co ciekawe, nie zawsze ten, kto wie, wygra!

Jednym z projektantów „Gry pomyłek” jest Bruno Cathala, którego znamy z wielu bestsellerowych tytułów, chociażby „Siedmiu cudów świata”, „Pięciu klanów”, „Abyss” czy gry „Cyklady”. Tym razem niewielka pozycja, gra karciana dla 3-10 graczy w wieku od 10 lat, która potrwa przynajmniej 20 minut. W opakowaniu znajdziemy 54 karty pytań oraz instrukcję.

Zazwyczaj w grach quizowych testowani jesteśmy z wiedzy, co nas mocno denerwuje. Słabością tego typu gier zawsze jest baza pytań, które po pewnym czasie znamy na pamięć i udzielamy poprawnych odpowiedzi z automatu. Tutaj ten problem zlikwidowano!

Gra na dwie ręce – rozgrywający bierze wierzchnią kartę z ukrytej w dłoni talii i czyta pytanie. Następnie pokazuje stos i oznaczenie, które zostało właśnie odkryte na kolejnej karcie będącej wcześniej pod aktualnie rozgrywaną. W zależności od widocznej symboliki odpowiadamy poprawnie lub błędnie, ale zawsze w kategorii. Przykładowo, jeśli pytanie dotyczy daty, to podajemy termin, jeśli osoby, to musimy wybrać jakąś personę, itd.

Za odpowiedź poprawną – oznaczenia zielone, zdobywamy punkty dodatnie. Za odpowiedź poprawną – oznaczenia czerwone, zdobywamy punkty ujemne! Pytania są łatwe, odpowiedzi raczej powszechnie znane, ale musimy wykazać się refleksem i elastycznością, żeby dopasować w danym momencie tą właściwą.

Rozgrywający wybiera jedno pytanie z sześciu na liście, łącznie odsłania 5 kart, a następnie stos przechodzi do kolejnej osoby zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wśród pytań może znaleźć się absurdalne, chociażby, „na jakim kontynencie leży Ziemia”, wtedy właściwą odpowiedzią jest „Bzdura”, „Absurd” – poinformowanie, że to pytanie jest błędne.

Noty oznaczamy zdobytymi kartami – dodatnie kładąc je awersem do góry, a ujemne rewersem do góry. Wygrywa osoba, która zdobyła najwięcej punktów. W przypadku remisu zwycięża osoba z najmniejszą liczbą punktów ujemnych.

Jest też wariant drużynowy składający się z trzech tur, każda zajmuje pół minuty na danego gracza. Jeśli grupa jest nieparzysta, za każdym razem jedna z osób nie występuje. Pierwsza tura to wyścig na pytania i odpowiedzi. Na ile udzielimy właściwej, tyle zdobędziemy punktów dla drużyny, ujemnych nie zapisujemy. Druga tura – podnosimy poprzeczkę, każda właściwa odpowiedź warta jest dwa punkty, a niewłaściwa kończy rundę danego gracza. Trzecia tura – każda właściwa odpowiedź warta jest trzy punkty ujemne lub dodatnie w zależności od oznaczeń na widocznej karcie stosu – można dużo zyskać lub stracić.

Gra jest przednia! Okazuje się, że nawet prosty quiz z niewielką ilością kart można zaprojektować w sposób innowacyjny i fascynujący. Teraz nawet kiedy znamy odpowiedź możemy punkty stracić, a każde z pytań wymaga od nas innego zachowania w zależności od symboliki wynikającej z losowości występowania kart w potasowanej talii.

Rozgrywka jest energiczna, gracze muszą być skupieni i reagować szybko, ale uważnie, ponieważ czasem rozwiązanie narzuca się samo i musimy kontrolować myśli i emocje, żeby udzielić błędnej odpowiedzi. Z pomyłek wynika wiele śmiesznych sytuacji, a absurdalne pytania to kolejny powód do uśmiechu. Genialne odwrócenie zasad standardowych quizów. Dobra na imprezę!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Trefl Joker Line (Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o. o.)

Film: „Gra pomyłek” – unboxing

Film: „Gra pomyłek” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!