Recenzja gry karcianej Łap prosiaka

Nie polecamy kierować się w wyborze gier pierwszym wrażeniem, bywa mylące. Kiedy zobaczyliśmy „Łap prosiaka” pomyśleliśmy, „ale pierdoła”, ale w trakcie zabawy po głowie krążyło już tylko „ale fajne” i graliśmy ponownie, wiele razy.

Gra imprezowa dla 1-5 graczy w wieku od 7 lat, która zajmuje ok. 15 minut.

Tytuł bazuje na kartach – w opakowaniu znajdziemy 96 szt., które różnią się drobnymi szczegółami – układem łapek, odcieniem skóry, trzymanym popcornem, okularami na oczach lub zbliżeniem na postaci. Dla mistrzów jest także żeton lidera, a dla początkujących instrukcja. W serii znajdziemy jeszcze gonitwę za psiakiem, a na zachodzie również łapankę foki oraz misia. Gry można ze sobą łączyć.

Karty są kwadratowe i twardsze niż standardowe używane w grach planszowych. Rysunki to karykatury, są schematyczne i typowo bajkowe, każdy gatunek wygląda podobnie.

Celem gry jest zebranie jak największej ilości kart. Za każdą z nich otrzymujemy punkt.

Rozstawiamy karty w układzie 5×6, losujemy karty początkowe i tyle przygotowania. Każda kolejna karta, którą dobieramy musi być identyczna lub różniąca się jednym tylko detalem od już posiadanej, zebranej wcześniej. Wszyscy gracze bawią się jednocześnie, ścigając się w wyłapywaniu pasujących kart. Jeśli uznamy, że nie możemy już dobrać kolejnej, zatrzymujemy grę. Przeciwnicy sprawdzają, czy rzeczywiście nie było możliwości kontynuacji zabawy, a potem wzajemnie oglądamy swoje karty i sprawdzamy czy nie ma pomyłek w dobieraniu. Jeśli były błędy lub można było jeszcze grać, to tracimy zebrane karty, w tym naszą początkową. W przypadku poprawnej decyzji odkładamy karty, które są teraz naszymi punktami, w nagrodę dobieramy również jedną z układu. W kolejnej rundzie uzupełniamy puste miejsca i ponownie losujemy karty początkowe.

Najlepszy gracz staje się liderem i otrzymuje specjalny żeton. Teraz nie może brać ze stosu kart, które są identyczne, a jedynie te różniące się jedną cechą od jego wierzchniej karty.

Zabawa kończy się, gdy nie możemy już rozdać kart początkowych.

W wariancie dla pojedynczego gracza celem staje się ograniczenie liczby punktów ujemnych. Rozkładamy karty w układzie 4×8 zabieramy na rękę jedną z kart i następnie według zasad dobieramy kolejne. W momencie, kiedy uznajemy, że nie można już wziąć następnej karty, pozostałe na stole stają się punktami ujemnymi. Wyniki podliczamy po trzech rundach.

W opcji dla większej liczby graczy, kiedy łączymy kilka gier i bawimy się nawet w 8 osób, naszym bonusem i nagrodą są dwie karty, nie jedna. Możliwości także jest więcej, ponieważ psiaki są podobne do prosiaków – mordka zamiast ryjka.

Gra wymaga od nas refleksu, ale także i chyba przede wszystkim spostrzegawczości. Karty różnią się drobnymi detalami i może się zdarzyć, że zauważymy jedną różnicę, a już zapomnimy o kolejnej. Tytuł wyśmienicie nadaje się na każdą imprezę, w tym dla młodszych graczy, ponieważ próg wejścia jest minimalny, a zabawa szybka. Nie uświadczymy tutaj kolejki i czekania na swoją turę, a wszystkie ruchy wykonywane są jednocześnie i żywiołowo. Produkt wybitnie rozrywkowy, do śmiechu i ekscytującej rywalizacji pomiędzy gracami. Polecamy na każde party, ale również przy mniejszym składzie, w rodzinnym gronie.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA.

Film: Łap prosiaka – unboxing

Film: Łap prosiaka – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!