Recenzja gry edukacyjnej Gram w ortografię

Czasami zastanawiamy się, po co nam te wszystkie litery, które jako głoski brzmią identycznie, czy nie lepiej ujednolicić ortografię? Lata tradycji pisania kreskowanych i otwartych znaków oraz składających się z dwóch symboli głosek to spora trudność nie tylko dla uczniów, ale i dorosłych przyzwyczajonych do sprawdzania pisowni w programach przeznaczonych do edycji tekstu. Pora wciąć się za ortografię!

„Gram w ortografię” to gra quizowa i plakat z zasadami do powieszenia na ścianie lub rozłożenia w trakcie zabawy. Ważną częścią zestawu jest zeszyt ćwiczeń zawierający rozmaite zadania z języka polskiego. Jest to produkt edukacyjny dla 1-4 graczy w wieku od 7 lat, czas rozgrywki zajmuje 15-30 minut.

„Ortoquiz” to 52 karty ze zwierzętami, roślinami czy przedmiotami oraz poprawnym ich zapisem po drugiej stronie. Każdy z uczestników gry rozpoczyna zabawę z 5 kartami, które trzyma obrazkami skierowanymi w stronę pozostałych uczestników. Wykładamy kartę, pytamy o pisownię elementu zilustrowanego na płaszczyźnie, jeśli odpowiedź jest prawidłowa to przeciwnik zatrzymuje kartę. W przypadku pomyłki, karta punktuje osobie zadającej pytanie. Uzupełniamy rękę o kolejną kartę ze stosu, kolejka przechodzi dalej. Zabawa kończy się, kiedy nie można dobrać nowych kart z talii. Wygrywa osoba, która uzbierała najwięcej punktów – kart.

Książka to zbiór wielu różnorodnych zadań. Dzieci muszą odnaleźć litery ukryte w obrazkach i użyć ich w pisowni. Podpisują rysunki i zaznaczają litery, które sprawiają im trudności. Uzupełniają luki w dłuższym tekście. Wybierają jedną z dwóch prawidłowo napisanych głosek. Segregują owoce i warzywa w zależności od litery kreskowanej lub otwartej. Rozwiązują krzyżówkę. Łączą klocuszki ortograficznego domino ze słowami i rysunkami. Odnajduje zaginione przedmioty w labiryntach i uzupełniają ich spis. Poznają zasady odmiany głosek zapisując je w odpowiednich miejscach. Łączą wyrazy, które się rymują. Wykreślają litery w diagramie. Używają kodu matematycznego i diagramów z gry w statki. Kolorują odpowiednie elementy na obrazkach. Wyróżniają kolorem spółgłoski miękkie. Tworzą ilustracje do tekstu.

Brakuje nam laminowania na plakacie, który łatwo może się zniszczyć. Karty są lakierowane i podobają się dzieciom, obrazki kolorowe i łatwe do odgadnięcia, poza kwiatami, które chłopcom i mężczyznom mogą sprawić odrobinę kłopotu. Książka zawiera dużo różnorodnych ćwiczeń, w tym takie do kolorowania. Umiejętnie łączy naukę z kreatywną zabawą dziecka, które w nagrodę za wyniki otrzymuje dyplom dla Mistrza Ortografii.

„Gram w ortografię” to zabawka przydatna w domu i w szkole. Świetna pomoc edukacyjna do nauki i powtarzania reguł pisowni w języku polskim. Szkoda tylko, że u nas od każdej z nich są jakieś wyjątki, tym bardziej więc zachęcamy do trenowania własnych umiejętności i zbierania doświadczeń.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Wydawnictwu Zielona Sowa.

Film: Gram w ortografię – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!