Recenzja gry edukacyjnej Poznaj Polskę

Pierwsze, co myślimy o tej grze, kiedy ją widzimy to, że opłaca się ją mieć. Rozmiarowo całkiem spore pudło, nawet ciężkie, więc wypełnione rekwizytami po brzegi, a cena zupełnie rozsądna. Otwieramy i…

„Poznaj Polskę” to gra edukacyjna dla 1-4 graczy w wieku od 5 lat. Liczba uczestników zabawy oraz ich wiek uzależnione są od rodzaju gry, a mamy ich tu kilka i o różnym poziomie zaawansowania. Po otwarciu opakowania ukazuje się nam cała masa dobra: ogromne dwustronne puzzle, plansza, kafelki memory z herbami miast, trzy talie kart, kostka i pionek, klepsydra, znaczniki punktów, folder informacyjny oraz instrukcja.

Młodemu Giercownikowi najbardziej podobają się oczywiście puzzle – są wielkie i kolorowe, tworzą interesującą mozaikę terenowo-kulturalną dla wszystkich chcących poznać Polskę i jej cuda. Plansza przy układance wydaje się trochę mizerna, ale ona generalnie jedynie porządkuje przebieg gry wyznaczając rodzaj aktywności gracza w danej turze. Sercem produktu są karty – talia strojów ludowych, dat i wydarzeń oraz quiz z pytaniami otwartymi i zamkniętymi. Na nas, rodzicach spore wrażenie zrobiły także herby miast. Miło spojrzeć na wszystkie jednocześnie, ponieważ przypominają one o rycerskiej tradycji i szlacheckim pochodzeniu grodów, kojarzą się z kulturą oraz bogatą historią – napawają dumą. Najładniejsze karty to stroje, każdy region ma swoje własne, charakterystyczne dla danych stron odzienie. Karty te pozwalają nam poznać różnorodność regionów kraju.

Podstawowa gra z użyciem planszy to połączonych razem kilka quizów oraz memory. Celem gry jest uzbieranie określonej liczby żetonów, które zdobywamy odpowiadając na pytania oraz odnajdując pary identycznych kafli z herbami.

Nasze zadania, w zależności od postoju pionka będą odmienne: wskazanie na mapce regionu związanego z danym ubiorem, dopasowanie wydarzenia z historii Polski do daty, odpowiedź na pytanie zamknięte (rozwiązanie po drugiej stronie karty) lub otwarte (najczęściej wymienianie, recytowanie, itp.). Na pytanie otwarte nie wypisano odpowiedzi, ponieważ mogą one być rozmaite i nie zawsze się powielają, ale możemy się wspierać dołączonym opracowaniem oraz internetem.

Grę pamięciową możemy wykorzystać również bez rozkładania planszy, podobnie quiz historyczny. Karty ze strojami ludowymi służą także do gry Piotruś – karta z nowocześnie ubranym chłopcem to ta, której musimy się pozbyć podając ją dalej.

Warto wspomnieć o folderze informacyjnym, ponieważ jest tu wiele cennych wiadomości: dane statystyczne, godło, hymn, konstytucja, ważne daty i wydarzenia historyczne, przyroda i geografia, ciekawostki, sławni Polacy, stolice województw, rodzime ssaki, ptaki oraz ryby. Interesujący tekst uzupełniają ładne ilustracje. Nieczęsto spotyka się w grach kronikę dziejów danego państwa w skrócie, czy fragmenty najważniejszych artykułów z konstytucji – to robi wrażenie i daje poczucie patriotycznej siły!

Produkt bardzo nam się podoba. Efekt malizny pustego pudełka po jego otwarciu nie występuje. Jakość komponentów w relacji do ceny okazuje się wyjątkowo pozytywna. Mnogość gier cieszy, ponieważ młodsze dzieci układają puzzle i grają w Piotrusia, a starsze w quiz. Taka forma nauki przez zabawę staje się przyjemnością i mądrze spożytkowanym czasem wolnym. Zabawka idealnie nadaje się zarówno, jako pomoc dydaktyczna, ale także jako rozrywkowa gra dla dzieci, wręczyć taki upominek idąc w gości, to wypada!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER

Film: Poznaj Polskę – unboxing

Film: Poznaj Polskę – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!