Recenzja gry planszowej Dinozaury Tajemnicza wyspa

Czy marzyliście kiedyś o stworzeniu swojego własnego parku jurajskiego? Jak w słynnym filmie to wy byście umieszczali dinozaury na ich wybiegach i pilnowali, żeby największa atrakcja dla waszych gości sama się nie pozjadała. Dla nas mistrzostwo świata!

Kolejna pozycja ze stajni marki Smart Games, tym razem dla odrobinę starszych dzieci, bo od 6 lat, jak zawsze przeznaczona dla pojedynczego gracza. W zestawie znajdziemy 80 zadań podzielonych na 4 stopnie trudności. Ratujmy więc zielone dinozaury!

Łamigłówka w trzech wymiarach – miniaturowe wyspy wystają z wody, a na nich pasą się nasze ulubione dinozaury. Zielone to roślinożercy, a czerwone to koledzy T-Rexa, oczywiście nie pałają do siebie sympatią – tak natura chciała. Układanka składa się z 6 puzzli, które ustawiamy na planszy.

Dinozaury wykonane są z gumy, a reszta części z plastiku. Prehistoryczne smoki związane są na stałe ze swoimi kafelkami, które możemy jednak obracać w różne strony, aby jak najlepiej dopasować do warunków aktualnego zadania. Wysokie palmy, to całkiem ładne dodatkowe ozdobniki nie mające wpływu na przebieg gry.

Należy przestrzegać kilku podstawowych reguł – pierwsza to, nie podglądać na rozwiązania z tyłu książeczki, bo zabawa przestanie być wyzwaniem. Plansza ustawiona jest trzema zielonymi fragmentami ku górze, a dwoma skierowanymi w dół. Zawsze układ terenów zielonych powinien zgadzać się ze schematem. W początkowych przykładach pokazano zarówno kilka dinozaurów oraz wzorcowe położenie klocków, są to podpowiedzi dla młodszych dzieci, żeby wciągnąć się i zrozumieć zasady gry. Im dalej, tym ciężej – ze schematu znikają dinozaury, a później także układ komponentów – do końca widzimy jednak ukształtowanie terenu, wiemy także, że dwa różne kolory prehistorycznych gadów nie mogą żyć razem pod jednym dachem – na tej samej wyspie.

Od samego początku czuje się, że jest trudniej niż w grach z tej serii przeznaczonych dla dzieci od 4 roku życia. Koncentrować musimy się na rozmieszczeniu wysp oraz przestrzegać zasady izolacji wielkich gadów. Zabawa jednak cieszy i daje poczucie spełnienia i satysfakcji kiedy już się uda.

Warto zwrócić uwagę na odnowione pudełka gier z tej serii. Obecnie są większe, dzięki czemu wszystko lepiej się mieści, ale wewnątrz nic się nie przewraca, ponieważ komponenty są zabezpieczone.

Łamigłówki Smart Games mechanicznie są do siebie podobne, jednak nas najbardziej zdumiewa mnogość tematyki wymyślonej przez autorów. Za każdym razem reguły gry są jakby znajome, ale charakter rozgrywki zupełnie odmienny i to jest super.

Trenujemy wraz z dziećmi rozwiązywanie problemów. Rozwijamy logiczne myślenie. Kierujemy się intuicją, ale najważniejsze, że dużo rozmawiamy! Dziecko zmuszone jest zaplanować kolejne ruchy i właściwie dopasować odpowiednie fragmenty. Koncentruje się na grze. Do zabawki chętnie zasiądą nie tylko młodsze dzieci skuszone jej pięknym wyglądem, ale także starszaki i dorośli, którzy lubią rozwiązywać różnego typu zagadki umysłowe. Gorąco polecamy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: Dinozaury Tajemnicza wyspa – unboxing

Film: Dinozaury Tajemnicza wyspa – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!