Recenzja talii kart Pixelart

Tutaj od kropki wszystko się zaczyna, odwrotnie niż w zdaniu. Na ekranie komputera takim właśnie punktem jest piksel, pojedynczy maleńki kwadracik, który w połączeniu z innymi tworzy piękne obrazy. Obecnie twórcy preferują zamiast grafiki rastrowej wektorową, ale moda ma to do siebie, że powraca i wszystko, co retro po pewnym czasie znowu będzie na topie! Przeczytajcie o nietypowych kartach, kanciastych obrazach zbudowanych z kwadratów, niczym klocuszki dla małych dzieci. Zapraszamy.

„Pixelart” to talia 55 klasycznych kart o standardowych wymiarach wydrukowanych na płótnowanym kartonie. W opakowaniu poza kartami znajdziemy dwie broszury – pierwsza jest informacyjna i opisuje sztukę z pikseli, a druga, która powtarza się w produktach Trefl Joker Line to zasady gier, w tym przypadku będą to „Kierki”, „Makao”, „Wist”, „Remik”, „66”.

Reguły gier skrótowo opisaliśmy przy pierwszym produkcie z tej linii, a więc w „Steampunk” i tam was odsyłamy, link powinien pokazać się na dole recenzji. My skupimy się na opisie samych kart, bo grać możemy przecież we wszystko, co przeznaczone na jedną talię – lub nawet więcej przy podwójnych zakupach.

Na kartach wszystkie ilustracje stworzono z kwadracików. Litery i cyfry, symbole i postaci, nawet z założenia o okrągłych kształtach są połączeniem pikseli. Zabieg ten wygląda bardzo ciekawie.

Plecki kart to widoczek niczym z dawnej platformówki – gleba, krzaczki, lasek w oddali i góry sięgające chmur – warstwowe ułożenie charakterystyczne dla starych gier video. Awers to blotki o kanciastej czcionce oraz figury – postaci wyglądające jak ludziki z game boy czy automatów stacjonarnych, których nasze dzieci już raczej nie kojarzą.

Joker przypomina błazna, w zależności od wyobraźni gracza, można go również porównać do konduktora, policjanta lub wojskowego w rogatywce. Król i dama są do siebie bardzo podobne, ponieważ twarz złożona z pikseli jest nieco zamazana. Można je rozróżnić ponieważ królowej obce są wąsy pod nosem i widać dekolt sukni. Walet jest bez korony, więc od razu rozpoznajemy, że to karta niższa rangą. Postaci figur danych kolorów najszybciej przyporządkujemy spoglądając na ich symbolikę lub odmienne barwy odzienia.

Przypuszczamy, że najtrudniej zobrazować było kiery, ponieważ w schematycznym wizerunku serca trudno o rogi. W tej talii podobne jest ono do miniaturowego myśliwca z kosmicznych strzelanek, w jakie grywało się w salonach gier.

Broszura to interesujący, logicznie uporządkowany, podzielony na wyraźne części wykład. Dowiemy się, jakie znaczenie ma termin i jakie były początki grafiki rastrowej. Wyjaśniono, czym jest rozdzielczość, jak wzrastała i stawała się bardziej kolorowa. Ponadto, jakie były motywy w nurcie i jak wykorzystywano grafiki w grach video. Przeczytamy o dawnych ograniczeniach technicznych i bohaterach-ikonach, jak Mario oraz Pac-Man. Będzie też o komedii z Adamem Sandlerem, ale również o próbie przeniesienia z zasady dwuwymiarowego świata w trzeci wymiar. Współczesnym nawiązaniem do sztuki pikselowej jest popularny Minecraft – ten sam pokraczny, bryłowaty kształt Steve’a, którym kierujemy w trakcie gry oraz niewygładzony świat – surowe bloki, z których zbudowane są obiekty w przestrzeni. Grę komputerową przeniesiono nawet do świata klocków Lego!

Przyznać trzeba, ze dawni twórcy musieli być bardzo kreatywni, żeby za pomocą zlepki kwadracików przekazać swoje idee i zainteresować odbiorcę. Karty wywołują nostalgię i wspomnienia z dawnych lat, kiedy naszym problemem nie był wybór gierki na dzisiaj spośród wielu czekających na swoją kolej, a jej brak i poszukiwanie nowych. Wyprawy na automaty, pożyczanie drobnych, czas spędzony ze znajomymi, którzy zza pleców patrzyli na nasze zmagania – to też były fajne doświadczenia, inne czasy.

Produkt dla miłośników i hobbystów oraz osób, które lubią powspominać. Warto zagrać w karty i opowiedzieć dziecku, jakie były początki gier i ogólnie cyfryzacji.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Trefl Joker Line (Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o. o.).

Film: Pixelart – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!