Recenzja gry planszowej Bright Future

„Bright Future”, czyli w języku wyspiarzy „świetlana przyszłość”, może trochę złośliwie, ponieważ postaci z pudełka nie wyglądają zbyt przyjaźnie, ale na pewno klimatycznie i w wersji post-apokaliptycznej, a zatem tak, jak lubimy najbardziej. Gra, która pewnie będzie porównywana z „Metro 2033”, ale tym razem usuwamy kod wirusa, a nie walczymy o terytorium w podziemiach moskiewskiej kolejki.

Świetna sprawa, ponieważ otrzymujemy trzy gry w jednym produkcie. Rozgrywka kooperacyjna w „Podziemnej gorączce”, wybijanie przeciwników w „Tunelu władzy” i ekspresowa partyjka z pojedynczą talią na „Arenie”.

Pudełko wypełnione pięknie ilustrowanymi kartami, duże i małe rozmiary, dla mutantów i ludzi, ponieważ tutaj mamy wybór, którą stroną konfliktu przyjdzie nam grać, a to wpływa na bezpośrednie wizyty na posterunkach. W grze kooperacyjnej planszę mapy tworzymy z przypadkowo ułożonych kart, zatem będzie za każdym razem inna, dodatkowo każda miejscówka to także losowo dociągana karta ze stosu – przyjazne nam kolonie, posterunki preferujące jedną z ras, oraz anomalia – niezależnie kim się poruszamy i tak czeka nas rzeźnia. Jest przygoda w tunelach i najemnicy na służbę, jest zbrojenie postaci, walka z czasem, a ściśle rzecz ujmując z życiem populacji oraz usuwanie dyskietek kodu – całość w genialnej atmosferze mroku i pięknej oprawie graficznej – bajer!

Odwracamy planszę i tam druga gra, tym razem nie chodzi o wirusa, a o podziemny tunel prowadzący do bunkra, rządowe lokum gwarantujące nam przetrwanie. Dyskietki także są, aby otrzymać kod konieczny do otwarcia włazu. Postój wybierany z losowanej karty, w zależności od położenia bohatera możemy ze sobą walczyć, najmowanie zbirów pozostało, ale jest większa rywalizacja. Można się umówić, że bijemy się do jedynego ocalałego, który siłą rzeczy sam dociera do podziemnego skarbca. Zasady całkiem podobne jak wcześniej, ale jednak emocje różne, ponieważ czujemy oddech konkurenta na barkach i korzystamy z nowej talii kart.

Ostatnia opcja to tzw. mini-gra, obejmuje pulę zasobów i talię sprzętu – pancerze plus broń ofensywna. Przegrywamy, gdy wyczerpią się nasze zasoby, a każda akcja kosztuje, bo w życiu nie ma nic za darmo, a po zagładzie tym bardziej! Traktowana, jako dodatek, wyciągana kiedy brakuje nam czasu – całkiem w porząsiu.

Komponenty dobre jakościowo, instrukcja dokładana, ale zawiła i raczej do przeczytania z dorosłym. Warto tu zaznaczyć, że wydawca dba o potrzeby klienta, na stronie produktu pobrać można zasady w nowej, poprawionej wersji (2.0). Gra bazuje na ikonach, ale przyjemne ściągawki pomagają je rozszyfrować i po pierwszej rozgrywce jesteśmy sprzedani. Nie uświadczycie tutaj takiego rozmachu, jak w „Metro 2033”, tam ogrom chociażby planszy powala, ale za to macie interesujące, już bardziej złożone decyzje. Kombinujemy, do których lokacji wejść, jaki sprzęt zakupić, kogo zaatakować, jaką ekipę wynająć do rozróby, itp. Atmosfera wrze!

Jeśli będziecie grali w „Metro 2033” z całkowicie odkrytą planszą, czyli z kompletem osób, to pewnie wybierzecie tamtą grę. Natomiast w mniejszym gronie lub dla odrobinę bardziej zaawansowanych preferujemy, a niech wam będzie i tego wam życzymy – „świetlaną przyszłość”! Cool!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy OGRY Games

Film: Bright Future – unboxing

Film: Bright Future – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!