Recenzja gry karcianej Tropico

Gry pamięciowe to mądra rozrywka, ponieważ dziecko trenuje zapamiętywanie, natomiast wile z nich niestety jest bardzo podobnych do siebie i to nas zniechęca. Najpopularniejsza mechanika to memory. Ostatnią grą tego tupu, w którą dużo graliśmy był „Gigamon”, spodobał się bardzo, ponieważ bonusem do standardowych reguł były świetne akcje postaci. Do zniszczenia produktu bawiliśmy się również w „Potwory do szafy”, tutaj widowiskowa była otwierana garderoba, ale podobały się także karty nocnych straszydeł. Mamy także jedną niezłą pozycję do nauki matematyki i kilka do historii. Najnowszą grą pamięciową, której mieliśmy okazję przyjrzeć się na żywo jest „Tropico” i trzeba przyznać, że wydawca niewiele ryzykował inwestując w ten zaskakująco dobry produkt.

Jest to gra na zapamiętywanie, która podobnie jak posiadany przez nas „Kotobirynt” zamknięta została w bardzo poręcznym metalowym pudełku. Sprawdza się zarówno, jako trening umysłu w domowym zaciszu, sam na sam z dzieckiem, ale także jako gwarna gra imprezowa, ponieważ bawi się nawet 8 osób, wszyscy razem bez przestojów.

Karty są kolorowe i ładne. Ukazują egzotyczne zwierzaki prosto z tropików w różnych kolorach. Mamy tu kameleona, motyla, żabę i papugę, które mogą być pomalowane na żółto, zielono, czerwono i niebiesko. W naturze wszystkie one rzeczywiście mogą mieć różne barwy, więc wydaje się być całkiem autentycznie.

Karty są dwustronne, tasujemy je i układamy w stos pytaniami ku górze. Rozdajemy karty służące do odpowiedzi i zaczynamy zabawę. Na jednej stronie widzimy 1 z 4 zwierząt w określonym kolorze. Tworzymy nowy stos odsłaniając kolejne obrazki.

Kiedy odłożyliśmy już pięć kart, czytamy pytanie na kolejnej widocznej karcie. Są to pytania zamknięte z odpowiedziami tak/nie, pytania odnoszące się do kolorów oraz rodzajów lub ilości konkretnych zwierzaków. Opisano je za pomocą tekstu oraz symbolicznie – znaki matematyczne i cyfry, obrazki, strzałki, kolorowe listki. Przykłady zagadek: jakie zwierzę było na 4 kacie od dołu, jakiego koloru jest zwierzę na drugiej karcie od góry, czy kart z motylami było tyle samo, co z papugami? Stos odłożonych kart będzie się powiększał, zatem będzie coraz trudniej.

Odpowiadamy za pomocą kart, wszyscy odsłaniając jej jednocześnie. Należy skierować róg karty danym kolorem, zwierzakiem, napisem lub ilością w stronę stosu.

Jeśli wszyscy udzielą tej samej odpowiedzi oznacza to, że było za łatwo i nikt nie zdobywa punktów, pomijamy sprawdzenie poprawności. Jeśli nie wszyscy odpowiedzieli identycznie, sprawdzamy karty ze stosu nie zmieniając ich kolejności. Osoby, które trafiły biorą wierzchnie karty ze stosu, jeśli wszyscy się pomylili, pytanie pozostaje w grze, wędruje na koniec, a my odpowiadamy na kolejne widoczne.

Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie pięć kart. W przypadku remisu robimy dogrywkę, aż do uzyskania przewagi jednego z graczy.

Gra prosta i dynamiczna. Wciągająca i wysilająca szare komórki, ponieważ zbiór jest coraz większy i trudniej zapamiętać kolejność oraz różnice w następujących po sobie kartach. Losowość tutaj tylko pomaga, ponieważ ułożenie przy każdej grze będzie inne. Zabawa jest wesoła i zadowala wszystkich. Nie nudzi się i po zakończeniu mamy ochotę na dogrywkę – myślimy, że chyba trzeba będzie nabyć, tym bardziej, że teraz okazji będzie wiele.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!