Recenzja gry edukacyjnej Śmiałe warzywa

O podejściu dzieci do konsumpcji warzyw szkoda nawet wspominać, po prostu katastrofa, ale może coś na to poradzimy, a przy okazji nauczymy je kilku nowych wyrazów. My jesteśmy za, a Młody Giercownik jakoś śmielej podchodzi to warzyw namalowanych na tekturze.

„Śmiałe warzywa” to gra działająca na zasadzie układanki edukacyjnej. Produkt ze „świata przedszkolaka”, ale raczej starszaków, a więc dla parki dzieci w wieku ok. 5 lat. Czas zabawy zajmuje jakieś 30 minut. Rozrywka na zasadzie łączenia „nauki i zabawy”, warto także wspomnieć, że jest to pozycja wyróżniona w XII edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku”.

Wewnątrz opakowania znajdziemy 8 poszatkowanych warzyw, trzy spore żetony oraz klasyczną kostkę. Tekturki są jednostronne, ale wyglądają ładnie i są wystarczająco grube, jak na wiek użytkownika. Instrukcja gry jest na tyle prosta i krótka, że umieszczono ją na boczku opakowania.

Warzywa są typowe, każde dziecko rozpozna uśmiechniętego ogórka, groszek, marchewkę czy ziemniaka, a to tylko kilka zaprezentowanych tutaj sympatycznych modeli. Wszystkie one gustownie pozują na talerzu – przynajmniej nam tak kojarzy się skompletowana płytka. Kolory są ciepłe, a warzywa wydają się bardzo smacznie. Pod każdą ilustracją widzimy literki składające się na zobrazowany wyraz, pora je porozdzielać i zacząć rozgrywkę.

Kolejność graczy wyznacza rzut kostką. Mamy dwa warianty gry. W pierwszym każdy z graczy dobiera kolejną literę z wyrazu. Osoba, która ułoży nazwę warzywa wstawiając ostatnią z literek wygrywa. Druga wersja jest trudniejsza – pierwszy zawodnik wybiera warzywo, ale nie musimy zaczynać od początkowej litery i dokładać ich kolejno. Po ułożeniu puzzli należy przeczytać nazwę warzywa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każdy z graczy układał własny obrazek, wtedy możemy się ścigać i rywalizacja jest jeszcze bardziej emocjonująca. Przebieg gry opisaliśmy przy otwarciu produktu, ponieważ jest na tyle prosty, że nie ma nad czym debatować.

Bardzo podobają nam się duże ilustracje, natomiast trochę szkoda, że nie zagospodarowano obu stron płytek. Dziecku to jednak nie będzie przeszkadzało w dobrej zabawie. Układając wyraz gracze pomagają sobie spoglądając na ilustrację, a przy okazji przyswajają kształt liter i ich połączenie w kompletny wyraz. Dzieci uczą się również czytać i poprawnie artykułować głoski – w tym „ch”, jako pojedynczy dźwięk. Rozwijanie spostrzegawczości oraz małej motoryki ciała, to tak przy okazji na dodatkowy plus.

W trakcie trwania zabawy warto rozmawiać z dzieckiem o znaczeniu warzyw dla naszego organizmu, o witaminach w nich zawartych, o konieczności ich umycia przed spożyciem. Promujmy również ich konsumpcję na surowo – przynajmniej tych wybranych, jak pomidor, ogórek, papryka czy marchewka, bo nieprzetworzone są najzdrowsze.

Produkt zakupić można już w bardzo atrakcyjnej cenie, zatem relacja wydanych pieniędzy do zawartości pudełka jest więcej niż dobra. Naszym zdaniem warto.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy JAWA.

Film: Śmiałe warzywa – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!