Recenzja gry edukacyjnej Zabawa liczbami Fundels

Gier matematycznych na rynku jest całkiem sporo, ale ich nigdy nie za wiele! Więcej jest produktów opartych na kartach, mniej na planszy, czasem powiązane są z zagadkami logicznymi. Generalnie, dzielą się na dwie grupy, zatem te dla młodszych dzieci, gdzie należy dopasować znak do ilości różnych elementów na obrazku oraz dla starszych, które polegają na wykonywaniu działań na cyfrach lub liczbach i podawaniu wyniku.

„Zabawa liczbami” jest nietypową grą matematyczną, ponieważ uczymy się wielkości matematycznych i porównywania liczb, ich tworzenia i rozpoznawania wartości pozycji oraz wymowy, a całość w zakresie 0-999, co ciekawe – pomijamy wykonywanie działań.

Gra dla 2-4 osób od 6 roku życia, która zajmuje ok. 15 minut. W opakowaniu 100 kart po 10 sekwencji 0-9 oraz kostka.

Do wyboru mamy dwie gry, w pierwszej musimy pozbyć się kart ze stosu, a w drugiej zdobyć ich jak najwięcej. W zależności od umiejętności, bawimy się na setkach, dziesiątkach lub samych tylko cyfrach. Oczywiście zabawa na setkach jest najciekawsza i najbardziej wymagająca.

Wykładamy trzy karty, resztę tasujemy i rozdzielamy równo pomiędzy graczy. Rzucamy kostką, żeby określić wariant danej tury. Plus oznacza, że każda kolejna utworzona liczba musi być wyższa od poprzedniej. Minus, że niższa. Łapka to strata kolejki. A strzałka z plusem to podrzucenie karty konkurentowi i wykonanie ponownego rzutu. Jeśli możemy wykonać polecenie to wykładamy kartę na jedno z trzech miejsc, jeśli nie, wędruje ona na spód naszego stosu. Wszyscy gracze stosują się do symboliki wylosowanej ścianki, a następnie kostkę rzuca kolejna osoba. Kto pierwszy pozbędzie się kart, wygrywa. Dla przykładu dla plusa 122 zamieniamy na 222 przykrywając kartą o wartości 2 pozycję setek w liczbie.

W kolejnej grze zbieramy karty. Bierzemy trzy i rzucamy kostką na daną turę. Teraz każdy wykłada większą liczbę ze swoich kart dla plusa, mniejszą dla minusa, ktoś traci kolejkę z łapki lub sam określa, czy będzie to liczba większa czy mniejsza dla znaku ze strzałką. W tej grze wykładamy trzy karty z ręki, a więc całą utworzoną liczbę, a nie zmieniamy cyfry na danej pozycji. W zależności czy aktualnie wygrywa najmniejsza czy największa liczba, dana osoba bierze karty ze stołu. Jeśli gracze wyłożyli identyczne liczby, nie rywalizują one o zwycięstwo w danej turze. Na koniec, kiedy wyczerpie się stos dobierania trzech kart na rękę, podliczamy zebrane karty w indywidualnych stosach graczy. Wygrywa osoba, która zebrała ich najwięcej.

W „Zabawie liczbami” jest wiele losowości, ponieważ karty przychodzą z przypadku – w ciemno. Niemniej, to my określamy na której pozycji je położymy i jaką liczbę stworzymy lub wyłożymy z ręki. Wielką zaletą gry jest prostota rozgrywki oraz aktywna, energiczna forma nauki przez zabawę. Znakomicie, że szeroki jest także zakres prezentowanych liczb, na których operujemy, ponieważ jest to prawie do tysiąca, a to już bardzo wiele.

Oryginalna gra, o ciekawej mechanice i świetnym pomyśle na edukację matematyczną z poznawania wartości liczb i ich szeregowania według wielkości oraz tworzenia w oparciu o pozycje cyfr w liczbie. Super!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Cartamundi.

Film: Zabawa liczbami Fundels – unboxing

Film: Zabawa liczbami Fundels – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!