Recenzja gry planszowej Zęby smoka

Zapraszamy do przeczytania recenzji gry o wikingach, ale dość specyficznych, ponieważ zajmujących się szczotkowaniem smoczych zębów. Jeśli lubicie prostą lecz mądrą rozgrywkę, w trakcie której musimy blefować, żeby zmylić konkurentów, ta pozycja powinna wam się bardzo spodobać. Produkt z serii „dobra gra rodzinna”, pasuje do tej kategorii wręcz idealnie!

„Zęby smoka” to gra kafelkowa dla 3-5 osób w wieku od 6 lat, zajmująca ok. 20 minut. Wraz z opakowaniem otrzymujemy 14 kafli smoków, składaną tekturową jaskinię, 5 planszy do oznaczenia zdobytych punktów, komplety po 8 płytek z wikingami dla każdego z 5 graczy, instrukcję.

Celem gry jest uzbieranie największej liczby punktów za szczotkowanie zębów smoka po 8 rundach.

Pomysł, żeby skrzyżować dentystę z wikingiem jest może dość ryzykowny, ale trzeba przyznać, że z pewnością bardzo oryginalny. Oprawa gry wygląda fantastycznie, każdy z zespołu naszych wojów wygląda inaczej, trzymają oni również odmienny ekwipunek przeznaczony do sprzątania w paszczy gada. Smoki także są różne, generalnie utrzymane w konwencji rodem z animacji „Jak wytresować smoka”. Komponenty są śliskie, kolorowe, wystarczająco twarde i raczej odporne na zniszczenia. Jaskinia to dodatkowy bajer, bez niej również można się bawić, ale to przyjemny bonus, który pozytywnie oddziałuje na atmosferę podczas gry.

Na naszej planszy będziemy odkładali spracowanych wikingów. Na stronę lewą z uśmiechem, kiedy wykonali pracę i zdobyli punkty. W neutralnym centrum, kiedy nie polegli, ale nie poprawili upragnionych wyników. Na prawo, pod smutną minką, gdy zostali strawą dla smoka i umniejszyli nasze noty.

Kafle wojów mają pojedyncze oznaczenia numeryczne, jest to czas potrzeby do przeprowadzenia kompleksowego czyszczenia wybranym narzędziem przez danego specjalistę. Każdy smok posiada dwie informacje – odnoszą się one do miary czasu jego cierpliwości, czyli jak długo paszcza może być szeroko rozwarta oraz, dla jakiej gry – liczby graczy – stosować gada.

Pierwszy gracz sprawdza w tajemnicy cierpliwość oznaczoną na wierzchnim smoku z tych umieszczonych w jaskimi oraz udziela informacji wedle własnego widzimisię – zazwyczaj więc bezczelnie oszukuje swoich konkurentów. Następnie wykłada jawnie swojego wikinga z określonym numerem. Pozostali dołączają się w ukryciu, a potem wszystko jednocześnie ujawniamy. Teraz zaczyna się liczenie.

Wojowie z najmniejszymi numerami pierwsi przystępują do polerowania zębów, następnie ci, którym praca zajmuje więcej czasu. Wszyscy, którzy spisali się nim przekroczona została cierpliwość smoka punktują na plus. Ci, którzy przekroczyli granicę wytrzymałości smoka, czyli moment przekroczenia wartości na karcie gada, zostają pożarci i odejmują punkty (może być ich więcej, ponieważ wikingowie o jednakowych numerach pracują razem). Wszyscy, którzy mieli przystąpić do pracy, jako ostatni, już po zamknięciu jamy ustnej, przetrwali, ale nic nie uzyskali – stawiamy ich na polu dla nieprzynoszących korzyści i strat.

Oś fabularna gry jest szalenie zabawna, ilustracje wielce sympatyczne, a mechanika łatwa do nauki i sprawiająca graczom moc radości. Tutaj cenione jest bycie przebiegłym, żeby przekonać przeciwników do naszych racji odnośnie smoka, ale istotna jest również uważna obserwacja wydawanych przez konkurentów w trakcie gry wikingów i roztropne zarządzanie ryzykiem, czytaj własnymi wojami, ponieważ oni mogą też odjąć nam punktów.

Przyznać musimy, że to jedna z bardziej przyjemnych, szybkich gier rodzinnych, w którą przyszło nam ostatnio grać z Młodym Giercownikiem. Jest super! I zostaje w kolekcji na stałe.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL.

Film: Zęby smoka – unboxing

Film: Zęby smoka – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!