Recenzja gry planszowej Squarki

Gra „Squarki” zwraca uwagę dziecka, ponieważ maluchy lubią rozmaite stworki i potworki, jeśli ukazane są w sposób dowcipny, nie straszą. Oczy z pudełka trochę szalone, ale zabawne, więc otwieramy śmiało.

Jest to produkt dla 2-4 graczy w wieku ok. 6 lat. Zabawa zająć może przeszło godzinę. Mechanika bazuje na łączeniu płytek w formie układanki, ale jest też plansza i pola specjalne.

W opakowaniu znajdziemy: planszę ruchu, 48 jednostronnych żetonów – po 4 elementy na każdego stwora, 2 plansze, na których widać wszystkich kwadratowych dziwolągów, instrukcję, pionki i kostkę.

Celem gry jest ułożenie obrazka na planszy, skompletowanie przez każdego z grających pojedynczego kosmity w swoich zasobach lub ułożenie wszystkich Squarków. Możemy się również umówić, że gra kończy się po upływie 30 minut.

Potworki z wyglądu przypominają fantazyjnie posmarowane dżemem tosty lub podkładki pod kufle. Każdy kosmita opisany jest imieniem oraz liczbą punktów możliwych do uzyskania po jego skompletowaniu. Mają także pola, na których możemy umieścić pionek w celu zablokowania manipulacji danym kafelkiem, układanie Squarka zawsze rozpoczynamy od tego właśnie fragmentu. Dwa kartoniki mają specjalne pola ukazujące ścianki kostki, każdy z nich może być pierwszym puzzlem ułożonym na planszy, a stojąc na miejscu z trójkątem przy danej ściance musimy zmodyfikować rzut odejmując lub dodając odpowiednie oczka z ilustracji.

Na środku planszy znajdują się miejsca do układania potworków, startujemy na czterech z nich i poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kolejność ruchu graczy wyznaczają początkowe rzuty kostką. Na polach fioletowych pozyskujemy pojedyncze płytki, które trzymamy w puli gry zakryte. Będąc na polach pomarańczowych ustawiamy pozyskane kafle na środku planszy.

Na torze ruchu znajdują się pola specjalne. „X” to zdjęcie z planszy kartonika, odkładany go do puli ogólnej, a specjalny do własnej. Symbol trójkąta pozwala nam stanąć na najbliżej znajdującym się fragmencie potworka w celu zablokowania możliwości poruszania wybranych puzzli na środku planszy. Jeśli jest to specjalny rodzaj Squarka ze ściankami kostki to modyfikujemy ruch w następnej swojej kolejce. Okrągła ikona ze strzałkami to zmiana kolejności kartoników na planszy – przekładanie ich na spód lub wierzch danego stosu. Symbol zakazu nakazuje nam odłożyć do puli gry pojedynczy własny kartonik lub odczekać kolejkę jeśli nasze zasoby są puste.

Za każdego ułożonego stworka możemy otrzymać od -3 do 10 punktów, które określone są na planszy wzorcowej. Każdy wolny kartonik, zatrzymany przez gracza poza planszą warty jest 1 punkt. Puzzle wchodzące w skład Squarków „Epidemia” i „Pełna Rozsypka” odejmują nam po 4 punkty. Fragmenty potworków specjalnych modyfikują nasze wyniki według narysowanej ścianki na plus lub minus w zależności od rodzaju Squarka.

„Squarki” są całkiem ładne, brakuje nam jednak jakiegoś wzoru na rewersie płytek. Zabawa jest prosta, gdyż to pewna modyfikacja puzzli, zatem dzieci szybko łapią reguły gry. Pola specjalne na planszy i kaflach urozmaicają zabawę, dzięki czemu nie staje się ona monotonna. Produkt spełnia wymagania dzieci, starsi gracze wybiorą jednak inne produkty wydawcy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy JAWA.

Film: Squarki – unboxing

Film: Squarki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!