Recenzja talii kart klasycznych Grzyby Polski

Grzyby to podstawowe dary lasu. Umiejętność ich rozpoznawania to absolutna konieczność, ponieważ niewiedza i ignorancja w tym przypadku grożą utratą zdrowia, a nawet życia, o czym często trąbią mające upodobanie w tragediach, wszelkiego rodzaju media szukające sensacji. Talia, którą trzymamy w ręku uświadomiła nam, jaką sztuką jest klasyfikacja grzybów, jak bardzo podobne są do siebie poszczególne rodzaje grzybów jadalnych i trujących.

Osobiście, przy zbieractwie grzybów stosowaliśmy się zawsze do zasady – gąbeczka zamiast blaszki pod kapeluszem oraz słodki miąższ przy dotknięciu językiem. Proste do stosowania, ale niestety wielu smacznych grzybów nie mogliśmy zerwać, ponieważ reguły, jak to one mają wyjątki. Karty „Grzyby Polski” są nie tylko rozrywkowym, ale bardzo pomocnym, edukacyjnym produktem. Zapraszamy do recenzji.

W opakowaniu znajdziemy talię 55 kart klasycznych o standardowym rozmiarze i gramaturze papieru, broszurę edukacyjną oraz informującą o wybranych typach gier.

Na każdej karcie widzimy odręczny, artystycznie wykonany, kolorowy rysunek grzyba. Kolory czerwone opisują grzyby jadalne, które oznaczono zielonym znakiem, a kolory czarne to okazy trujące z żółtym kółeczkiem, niczym ostrzegającym światłem i przekreślonym symbolem grzybka. Poza ślicznymi ilustracjami są tutaj nazwy w języku polskim oraz po łacinie.

Najwyższe figury to te uznawane za najsmaczniejsze i najbardziej szlachetne grzyby, jak borowik szlachetny i sosnowy, koźlarz babka i czerwony, czubajka kania czy gąska zielona. Blotki to grzyby ocenianie, jako mniej wartościowe. W przypadku grzybów trujących, karty o najwyższej sile to muchomor jadowity, borowik szatański, goryczak żółciowy, gołąbek wymiotny, czubajeczka cuchnąca, gąska bukowa. Jak się okazuje pierwsze człony nazw są często podobne, zatem już ze słyszenia można popełnić błąd. Wiele rodzajów grzybów ukazanych na kartach jest do siebie zbliżonych wyglądem, a znalezione w lesie, brudne czy lekko uszkodzone mogą okazać się nie do odróżnienia dla osoby mało doświadczonej.

Broszura edukacyjna to 28 stron wiedzy o grzybach. Każdy z nich został opisany na ok. pół strony tekstu. Znajdziemy tutaj informacje odnoszące się do występowania i rekordowe okazy, jakie udało się zebrać. Zaznaczono również, które grzyby są najczęściej mylone ze sobą. Podano wskazówki odnoszące się do przyrządzenia i spożycia oraz przydatne dla alergików. Wyszczególniono gatunki chronione, których występowanie jest zagrożone. Do ciekawostek możemy zaliczyć informację o grzybach spożywanych na surowo. Są także okazy cenione w medycynie ludowej.

W przypadku grzybów niejadalnych opisano dodatkowo, jak silne zatrucia i objawy one wywołują. Co wielce interesujące – dowiedzieć się możemy, że niektóre z nich bywają serwowane po uprzedniej obróbce termicznej poza granicami naszego kraju. Jokerem w talii jest Hubiak pospolity, który jest pasożytem drzew – w Polsce niejadalny, spożywany jednak w Rosji, a używany po wysuszeniu także do rozpalania ognia.

Broszura z zasadami gier uczy zabawy w „Kierki”, „Makao”, „Wist”, „Remik”, „66” i powtarza się w produktach wydawcy. U nas również – szczegółowo opisana została w pierwszych recenzjach kart klasycznych.

Talia bardzo nam się podoba i uważamy ją za szalenie przydatną, ponieważ grzyby nam wyjątkowo smakują, a ich zbieranie sprawia nam wielką radość i daje dużo satysfakcji. Ostrożności nigdy jednak nie za wiele, a granie na polanie w środku lasu to wielce przyjemny odpoczynek po owocnym grzybobraniu, czego oczywiście życzymy i na zdrowie!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Trefl Joker Line (Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o. o.).

Film: Grzyby Polski – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!