Recenzja gry planszowej Gra o miód

Mało jest dobrych gier logicznych dla dzieci. Są co prawda łamigłówki, ale raczej dla gry solo. Przed wami fajna gierka bazująca na umiejętnym łączeniu kafli plastrów miodu.

„Gra o miód” to pozycja dla 2-4 graczy w wieku od 7 lat, zabawa trwa ok. 30-40 minut. W środku opakowania znajdziemy 84 dwustronne tekturowe kafelki o kształcie plastrów miodu, 200 żetonów punktów o wartości 1 i 2 w odmiennym kolorze dla każdego gracza, 4 znaczniki graczy, 20 żetonów zwycięstwa.

Celem gry jest uzbieranie największej liczby punktów, które otrzymujemy zamykając przestrzenie wewnątrz plastrów miodu. Plastry miodu łączymy ze sobą identycznymi symbolami na bokach lub w wariancie zaawansowanym używając jokera, którym staje się oznaczenie miodu akacjowego.

Przed przygotowaniem musimy rozdzielić żetony dla każdego z graczy, są drobne i jest ich dużo, zatem warto zaopatrzyć się w woreczki strunowe. Każdy z uczestników zabawy losuje 5 plasterków miodu.

Żetony są grube i wystarczająco mocne. Małe, ale trzymając je w osobnych woreczkach – wygodne w użytkowaniu. Instrukcja napisana jest solidnie, cały tekst jest uporządkowany, logiczny i zrozumiały, są także przykłady pokazane na ilustracjach.

W swojej turze dokładamy plaster miodu, jeśli zamkniemy przestrzeń otaczając ją identycznym kolorem kładziemy wewnątrz żeton dwóch punktów, jeśli dwoma rodzajami płytek to z wartością jeden. Otrzymujemy wtedy prawo dołożenia kolejnej płytki. Jeśli w ten sposób wyłożymy komplet pięciu na ręce to kończymy zabawę, jeśli nie to z powrotem uzupełniamy ich liczbę. Mamy prawo spasowania, wtedy wymawiamy komendę „truteń”.

Gracz, który pozbył się kafli otrzymuje dodatkowo żeton warty 5 punktów extra. Płytki, które zostały w zasobach reszty graczy warte są jeden ujemny punkt każda.

Wariant zaawansowany jest bardziej dynamiczny, ponieważ miód akacjowy jest jokerem, połączone w ten sposób płytki traktowane są jako różne, nawet jeśli mają ten sam kolor. Kafle, które łączą się z innymi tylko jednym bokiem mamy prawo przenieść lub obrócić przed wykonaniem swojego ruchu.

Gra jest niezwykle prosta w obsłudze, ale rewelacyjnie grywalna. Musimy uważnie obserwować symbole, ale w układaniu pomaga fakt, że obracając płytkę wiemy, ze na drugiej jej stronie są identyczne oznaczenia, ale ułożone w odwrotnej kolejności. Wybór jednej z pięciu dostępnych sprawia, że w większości przypadków jakoś kaflę uda się dopasować. Kolejny ruch w nagrodę jest również mądrym pomysłem.

Jest to jedna z gier typu „Carcassonne” czy „Zatoka pelikanów”, ale z wyglądu dostosowana do młodszych graczy. Tematyka jest wesoła, kojarzy się dziecku z „Pszczółką Mają”. Zasady łatwo wytłumaczyć. Zabawa rozwija umiejętność planowania przyszłych ruchów w oparciu o zarządzanie własnym zestawem kafli. Dziecko rozwija spostrzegawczość i koncentruje uwagę na symbolice oraz działaniach konkurentów.

W trakcie zabawy w „Grę o miód” warto porozmawiać z dzieckiem o pszczołach i pochodzeniu miodu, w tym jego krystalizacji oraz konieczności ochrony gatunków tych wielce pożytecznych owadów. Warto wspomnieć o rozmaitych rodzajach miodu, jego zdrowotnych właściwościach oraz wielu sposobach na podanie, w tym jako dodatek do potraw i napojów.

Gra nam się podoba, zabawa była radosna i sprawiła nam wiele przyjemności.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL.

Film: Gra o miód – unboxing

Film: Gra o miód – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!