Recenzja Gdzie Rzym a gdzie Krym Kieszonkowiec geograficzny

„Gdzie Rzym, a gdzie Krym”, ha! Dobre pytanie, odnośnie tego drugiego to teraz trudna sprawa i spore kontrowersje, ale gra edukacyjna całkiem niezła, zatem zapraszamy do recenzji.

Jest to gra z serii „Kieszonkowiec”, tym razem geograficzny, do nauki stolic w Europie. Produkt przygotowany idealnie na lekcje geografii w szkole podstawowej, przyda się na pewno, bo dzieci zawsze mają stres kiedy wychodzą pod mapę i pokazują określone punkty. Gra dla dzieci w wieku od 7 lat, liczba graczy 2-8, czas zabawy 10-20 minut, instrukcja na karcie.

Talia standardowych rozmiarów. Pary kart tworzą tutaj kraj – przykładowo Czechy z mapką Europy i usytuowaniem państwa wraz z cechą charakterystyczną – tutaj akurat bajkowy „Krecik” oraz karta stolicy – Praga z główną atrakcją, czyli katedrą św. Wita i również mapką z zaznaczonym miastem. Ilustracje są podpisane, zatem jeśli czegoś nie znamy, to poznamy! Zebrano tutaj ogrom stolic i państw, ale nie wszystkie, ponieważ ograniczeni jesteśmy wielkością talii. Może odrobinę smutno, że nie ma Polski i Warszawy, praktycznie jednak po co, skoro dzieci znają stolicę własnego państwa – przynajmniej powinny!

Ilustracje są raczej tylko poglądowe, ukazują zabytki, ale nie na zdjęciach, a bardziej schematycznie. Naszym zdaniem trochę szkoda, ale szata graficzna serii jest jednak zachowana i jesteśmy już przyzwyczajeni do wyglądu kart. Zatem, może i dobrze… Poza budowlami widzimy także znanych ludzi, potrawy, zwierzęta, elementy folkloru, pojazdy – patrz słynny piętrowy autobus double-decker z Londynu i skuter Vespa z Italii.

Zagrać możemy w cztery gry charakterystyczne dla serii i opisane przy okazji prezentacji pierwszych produktów, a zatem: „Klapek”, „Szachraj”, „Memory”, „Karuzela”. Polegają one na odsłanianiu par lub przekazywaniu pojedynczych kart w celu skompletowania par. Samotną karta pozostaje „Europa” ukazana z lotu ptaka w całości.

Seria stale się powiększa i jest to naprawdę fajna sprawa. Może kiedyś będziemy mogli poczytać o eksperymentach z fizyki, albo otrzymamy instrukcję, jak zrobić jakaś dziwną miksturę z chemii, kto wie?

Osobiście niecierpliwie czekamy na kontynuację ze stolicami innych, bardziej egzotycznych państw, ponieważ wtedy nauka będzie wzbogacona o jeszcze bardziej wyszukane ciekawostki.

Bawiąc się w domu z „Gdzie Rzym, a gdzie Krym” powtórzymy wszystkie stolice i przyporządkujemy je do odpowiednich państw. Dodatkowo poznamy najciekawsze zabytki czy symbole kojarzone z danymi krajami. Znakomity produkt na powtórki i dobra metoda nauki przez zabawę. Pomaga uniknąć nerwówki przy mapie oraz przed kartkówką, a czas spędzony na rozgrywkach jest znakomitą formą relaksu i praktycznej edukacji.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD i KapitanNauka.pl

Film: Gdzie Rzym, a gdzie Krym – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!