Recenzja gry planszowej Tempo Junior

Pierwszą grę „Tempo” opisywaliśmy już na blogu dość dawno temu, gra stała się popularna i kwestią czasu było wydanie pozycji w wersji dla młodszych odbiorców. Młody Giercownik bardzo się cieszy, zaczynamy!

Gra planszowa dla 2-10 osób, ponieważ bawić możemy się również drużynowo, odpowiadając na pytania na przemian. Wiek graczy określono na 5-12 lat. Zabawa zajmuje ok. 30 minut bardzo dynamicznego tempa gry.

W trochę za dużym opakowaniu znajdziemy: planszę, karty obejmujące różnorodną przyjazną dziecku tematykę, kolorowe pionki, żetony z literkami i symbolami, klepsydrę wraz z zasłonką, instrukcję.

Celem gry jest uzbieranie największej liczby punktów, w momencie, kiedy któryś z graczy przekroczy metę. Finałową kolejkę należy dokończyć i podliczyć punkty. Pierwsza osoba na finiszu otrzymuje dodatkowo 3 bonusowe punkty, kolejne noty to 2-1. Nie zawsze wygrywa osoba, która pierwsza przebiegnie tor widoczny na planszy.

Plansza jest naszym zdaniem lepsza niż w wersji dla dorosłych. Po pierwsze wykonana jest z mocniejszej tektury, po drugie składanej na zgięciach – nie w formie łączenia puzzli, które gorzej się sprawdzają w grze na dywanie. Pionki mało powiedziane, że są duże, one są wielgachne i to jest super! Karty poza opisem tekstowym kategorii są pięknie ilustrowane, zatem nawet słabo jeszcze czytając można się domyślić, jakiego typu hasełka aktualnie obowiązują. Klepsydra to 30 sekund regulaminowego czasu na różne odpowiedzi – niby całkiem sporo, ale „najgorsza” i najciekawsza w odliczaniu jest zasłonka, ponieważ tracimy rachubę i zaczynamy się ekscytować, gubić wątek i popełniać pomyłki, a przede wszystkim wykraczać poza limit wyznaczony przez spadający piasek. Zarządzanie czasem to podstawa sukcesu w tej grze!

Bardzo podoba nam się mechanika, już w wersji dla starszych odbiorców była znakomita, ale tam tory ruchu wydawały się jakieś takie wąskie, a tutaj jest przejrzyście i elegancko. Siatka pól do wyboru – możemy się cofać, skręcać, wybierać miejsca bez literki lub z żetonami, wszystko przejrzyste i nie upchane, a przyjemnie rozłożone na płaszczyźnie. Pola zielone to dowolne rozwiązania zawierające się w danej kategorii, a pola z literą to zawężenie odpowiedzi do wybranego znaku rozpoczynającego, czasem kilku. Na niewidocznej stronie żetonów znajduje się punktacja, możliwość wymiany żetonu z innym, należącym do przeciwnika oraz bonus dodatkowego ruchu. Żetonów jest więcej niż pól na planszy, można je losować i za każdym razem inaczej rozkładać.

Interesujące jest poruszanie się pionków. Podając hasła z listy wielu słów objętych daną kategorią, czasem dowolne, innym razem na daną literę, przesuwany nasz pionek w różne strony. To my musimy w pewnym momencie przystopować i zatrzymać się, ponieważ jeśli czas się wyczerpie, a my nie skończymy akcji, to wracamy na miejsce startowe w danej turze, które wyznacza żeton – podstawka pionka w jego barwie. Genialny pomysł, warto samemu przetestować!

Kategorie są wesołe, całkiem mądre i związane z codzienną egzystencją, ogólną wiedzą o świecie i życiu. Dzieci nie powinny mieć problemu z początkową odpowiedzią, dopiero kolejne zaczynają komplikować sprawę i konieczna jest chwila na zastanowienie, której oczywiście nie mamy. Ryzykujemy wykroczenie poza limit czasu, wybieramy najwłaściwsze drogi, walczymy o punkty.

Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, wyzwala silne emocje, dzieci mocno się ekscytują. Zabawa sprawia przyjemność także rodzicom. Gorąco polecamy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA.

Film: Tempo Junior – unboxing

Film: Tempo Junior – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!