Recenzja gry planszowej Wikingowie Na Pokład

Wikingowie zaraz obok wypraw na Marsa to bardzo modny obecnie temat, który z pewnością jeszcze wielokrotnie pojawi się w nowych grach planszowych. Tym razem świeżutka, flagowa pozycja od wydawnictwa Foxgames. Uprzedzamy, robi piorunujące wrażenie!

„Wikingowie Na Pokład” to gra planszowa bazująca przede wszystkim na trójwymiarowych modelach łodzi wikingów przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat. Rozgrywka zajmuje ok. 45 minut.

Gra jest dopieszczona i widać, że z założenia ma być jednym z tegorocznych bestsellerów tego wydawnictwa. Ilustracja na opakowaniu została poprawiona w porównaniu z zagraniczną edycją i zwraca uwagę już z daleka, a kiedy widzimy rozłożoną grę, pojawia się chciejstwo i pożądanie. Wow! Muszę to mieć!

Po otwarciu czuje się, że wszystko jest takie, jakie być powinno. Idealnie uporządkowane, wysokiej jakości, z markowymi oznaczeniami na odwrocie planszy, po prostu elegancja. Okręty wikingów jeszcze wewnątrz pudełka wyglądają majestatycznie, figurki różnią się tylko barwą, ale też są dopracowane, całość bardzo pozytywna. Plansza przedstawia portową przystań. Ponad połowa płaszczyzny gry to woda, ale za to jaka! Najpiękniejsze jest właśnie to morze – fale i odcienie głębin, polujące mewy, ryby i potwory morskie, osobiście nie widzieliśmy jeszcze w grze planszowej tak pięknie ukazanej tafli wody, geniusz i wzór do naśladowania! Nawet słupki do cumowania wyglądają fajnie w tym 3D, jakby naprawdę wychodziły z dna.

Jeśli mamy porównywać grę do innych pozycji na rynku, które oglądaliśmy, to ze względu na modele statków przypomina nam „Golden Horn”, projektowo kojarzy się także z „Colt Express”.

Celem gry jest zdobycie najwyższej liczby punktów za odpowiednie zakłady oraz zgromadzone towary, które zdobywamy poprzez kontrolę łodzi i sterowanie wartością produktu na rynku. W trakcie zabawy będziemy manipulowali przy budowie statków i załadunku, a także obstawiali, która załoga wypłynie daną łajbą w siną dal.

Pierwsze, czego uczy gra, to nazewnictwa – co jest dziobem, rufą czy kadłubem statku. Rozpoczynamy od wyłożenia fragmentów łodzi – dzioby oraz po trzy kadłuby, w taki sposób, żeby barwy się nie powtarzały, potem kolej na pionki – pierwszą partię zrzucamy losowo na planszę, a resztę dokładamy według schematu z instrukcji. Początkowo wydaje się to trochę chaotyczne, ale wszystko staje się jasne po przeczytaniu szczegółowej informacji o konkretnych polach.

Pionki wikingów służą do oznaczenia odpowiednich pól akcji. „Pierwszeństwo” ruchu – bez komentarza, bo wiadomo. „Zwiększenie kontroli” – na wybranym statku, przesunięcie kadłuba w naszym kolorze bliżej dziobu. „Skok na swój statek” – przestawienie fragmentu z naszym kolorem na inny statek, na jego koniec. „Obstaw” – wybór zakrytym żetonem załogi, która naszym zdaniem będzie kontrolowała statek po wypłynięciu, zawsze jeden zakład. „Ładuj 1” – umieszczenie towaru na wybranym statku. „Rynek” – podniesienie wartości wybranego towaru, zawsze tylko w górę do max „4”. „Skocz na dowolny statek” – przełożenie kadłuba o dowolnej barwie na koniec innej łajby. „Obstaw, zmień zakład” – jak wcześniej, z tym, że nietrafione zakłady przesuwamy do innych cumujących jeszcze statków. „Weź 3, ładuj 1” – wybieramy jeden z trzech towarów (jeśli są) i umieszczamy na dowolnej łodzi, pozostałe dwa odkładamy na spód stosu. „W morze!” – bierzemy rufę statku i wypływamy, odsuwając go od przystani. „Zamiana” – wymiana dwóch dowolnych fragmentów, zamiana miejscami.

Kontrolę nad statkiem obliczamy sprawdzając, których tarcz jest najwięcej, a w przypadku remisu, który kolor jest najbliżej dziobu. Gracze kolejno biorą pojedyncze, wybrane przez siebie towary.

Czarny wiking wyznacza linię pól, na które w danej rundzie przemieszczamy nasze pionki. Na tarcze graczy odkładamy zdobyte towary i żetony udanych zakładów.

Wygrywa gracz z największą ilością punktów w momencie kiedy 7 z 8 statków wypłynie na morze. W przypadku remisu wygrywa gracz, który ma więcej żetonów towarów, a jeśli to nie wyłoni mistrza gry – ten, którego wartość punktowa żetonów towarów jest wyższa.

Gra jest znakomita! Kontrolowanie łodzi i manipulacja ich częściami w „dokach”, oddziaływanie na rynek wartości towarów, obstawianie zaokrętowania – czasem warto postawić na przeciwnika! Wszystko to, plus genialna oprawa wizualna produktu sprawia, że naprawdę chce się bawić! Na dodatek cena jest bardzo atrakcyjna dla przeciętnego rodzica, podobnej jakości produkty mogą czasem kosztować i dwa razy tyle. Dobry wybór!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: Wikingowie Na Pokład – unboxing

Film: Wikingowie Na Pokład – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!