Recenzja zabawki kreatywnej Mini zestaw chemiczny

Zestawy chemiczne zawsze gwarantują silne emocje, ponieważ oglądamy na żywo, jak rozmaite substancje reagują ze sobą. Do przeprowadzenia doświadczeń potrzebujemy jednak przede wszystkim narzędzi, a te dostarcza nam omawiany dzisiaj produkt.

„Mini zestaw chemiczny” to probówki z koreczkami i stojakiem, pipeta do nabierania, łopatka i mieszadełko, lejek i bibuła oraz papierki lakmusowe. W szczelnie zamkniętych tubkach otwieranych na wkręcany kluczyk otrzymujemy węglan sodu oraz kwas winowy. Do ochrony oczu mamy fantastyczne gumowe okulary przypominające te do nurkowania wraz z wymiennymi plastikowymi szkłami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zatem fiolki i nasz stoliczek także są plastikowe. Produkt dedykowany jest dla dzieci w wieku od 8 lat.

Instrukcja, którą znajdziemy wewnątrz opakowania, to w tym przypadku mało powiedziane. To prawdziwy przewodnik po chemii i kompendium 60 doświadczeń, które przeprowadzić możemy u siebie w domu. Począwszy od zasad bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy, usuwania odpadów, porad dla dorosłych sprawujących nadzór nad młodymi chemikami i sposobów czyszczenia i użycia okularów, a na testach skończywszy.

Substancje są dokładnie opisane, także z użyciem wzorów chemicznych. Na rysunkach pokazano, jak otwierać probówki. Wiele tutaj porad i zasad właściwego zachowania w laboratorium, a także przykłady łamania reguł bezpieczeństwa. Stąd jest to znakomity wybór na dobry początek!

Kiedy już omówimy kwestię ochrony własnej osoby przechodzimy do wprowadzenia – treningu z narzędziami, promocji przedmiotu chemii, spojrzenia na sylwetki sławnych badaczy oraz do prezentacji okresowego układy pierwiastków.

Doświadczenia rozpoczynają się od sprawdzenia, jak reagują ze sobą mieszaniny – woda z olejem, stworzenie emulsji, czy przykładu kąpieli wodnej. Potrzebna nam będzie mąka, olej, mleko, czajniczek z gotującą się wodą, klamerka do wieszania ubrania – tu służąca nam jako szczypce do trzymania fiolki nad parą.

Kolejny etap zabawy to roztwory. Testujemy rozpuszczanie i odzyskiwanie soli oraz filtrowanie z użyciem lejka. Z kuchni bierzemy sól, cukier, mąkę, drewniane wykałaczki, a z balkonu odrobinę ziemi i piasku. Warto wyszukać mazaki w różnych kolorach, żeby odkryć z jakich barwników składają się tusze. Do filtrowania idealnie nada się sok z cytryny czy pomidorów.

Bardzo polecamy zaopatrzyć się w czerwoną kapustę, która w postaci soku będzie naturalnym wskaźnikiem, takim papierkiem lakmusowym. Papierki dostępne w zestawie szybko zużyjecie, my wykorzystaliśmy je w całości na filmiku pokazowym, a cieczy będziecie mieli pod dostatkiem na bardzo długo – ważna składowa połowy doświadczeń tutaj zawartych.

Na kolorowych ilustracjach ukazano dwie skale – dla wskaźnika z czerwonej kapusty oraz uniwersalnego, warto porównywać i samodzielnie sprawdzać zasadowość i kwasowość. Będziemy odbarwiali ciecz w probówce lub papierek. Kapusta to zresztą nie ostatni interesujący wskaźnik tutaj zaprezentowany, są jeszcze wykonane z fioletowego irysa czy płatków pelargonii.

Po przeprowadzonych doświadczeniach czas na relaks – gry i niespodzianki. Sprawdzamy, jak zachowuje się powietrze w kontakcie z wodą, jak ciepło nadmuchuje balonik.

Ostatnia część poradnia dotyczy kwasów i zasad. Wskaźniki wykorzystujemy dla wody kranowej, gazowanej, zanieczyszczonej ziemią, dla deszczówki czy owoców i jogurtu. Przy finałowych doświadczeniach używamy węglanu sodu oraz kwasu winowego.

Na filmiku z przebiegu zabawy pokazaliśmy wam odczyn wskaźnika uniwersalnego dla kranówki, następnie dla octu, a potem dla wody pomieszanej z węglanem sodu. Na sam koniec zneutralizowaliśmy kwasem zasadę i ponownie użyliśmy papierka lakmusowego. Widzicie poszczególne barwy na wskaźnikach, a następnie reakcję z wydzieleniem się dwutlenku węgla.

Już poza kadrem spróbowaliśmy kilku doświadczeń z wykorzystaniem zestawu dla własnych substancji chemicznych, których używamy do badania słonej wody w posiadanym akwarium morskim. Jeśli macie preparaty magnezowe zobaczycie fajne kolory – różowy oraz niebieski oraz na sam koniec z powrotem – przezroczysty. Probówki, pipeta, mieszadełko i łopatka, a także stojak kolejny raz się sprawdziły.

Jest to znakomity produkt na początek wielkiej przygody z chemią. Doświadczenia są bezpieczne i wykorzystujemy do nich substancje dostępne powszechnie w domu. Młody Giercownik był zafascynowany – córka mieszała, nabierała łopatką substancji, korzystała z pipety i obserwowała kiedy mieszaliśmy substancje. Każdy nowy kolor to moc emocji i wielka radość towarzysząca zachowaniu córki, która we wszystkich działaniach gorąco chciała uczestniczyć. Fascynująca zabawa nie tylko zresztą dla dziecka!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CLEMENTONI

Film: Mini zestaw chemiczny Clementoni – unboxing

Film: Mini zestaw chemiczny Clementoni – przebieg zabawy

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!