Recenzja klocków Ścigacze Laboratorium Mechaniki

Bawiąc się z klockami z serii „Laboratorium Mechaniki” przypomniałem sobie własne dzieciństwo – komplety kupowane w Pewexie za grubo przepłacone pieniądze, licznie ząbków i dziurek w klockach, budowanie począwszy od środkowego komponentu, aż po ostateczny, pełny model pojazdu.

Dzisiaj zestaw „Ścigacze”, dzięki któremu zbudować możemy dwa modele – Roadster oraz Dragster. Pierwszy to motor, a drugi samochód wyścigowy, osobiście pamiętam je z resoraków, którymi bawiliśmy się za brzdąca w piaskownicy. Teraz możemy je stworzyć od pojedynczego klocka, zobaczyć, jak wszystkie mechanizmy są ze sobą połączone i jak pracują.

Zabawka dla dzieci w wieku od 8 lat oznaczona została markami „Naukowa zabawa” i „Technologic”. Inspirowana jest metodologią STEM, czyli nauką, technologią, inżynierią i matematyką – przedmioty i umysły ścisłe się kłaniają. Poza językiem na odpowiednio wysokim poziomie, to przyszłościowe i konieczne kompetencje, źródło pod prawdziwe talenty i recepta na sukces w życiu!

Zacząć należy od instrukcji, ponieważ to ona wyznacza etapy i organizuje proces budowy. Każdy fragment to wyszczególnione w ramce komponenty, które musimy sobie przygotować, schematy montażu ukazane z różnych stron, oznaczony prostymi liniami ruch klocka, który przechodzi przez odpowiednie otwory, rysunek osiek w naturalnej skali – wystarczy przyłożyć element.

Naszą uwagę zwróciła broszura opisująca silnik spalania wewnętrznego. Opisuje ona, co jest potrzebne, aby wygenerować moc mechaniczną oraz cykl pracy silnika czterosuwowego z podziałem na poszczególne fazy, czyli zasysanie, sprężanie, zapłon i rozprężanie oraz wydech.

Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie drobnych elementów na stelażach, wystarczy oderwać i po sprawie, a problem z uciekaniem i gubieniem drobnych elementów mamy rozwiązany – przynajmniej na początku.

Instrukcja ukazuje budowę dwóch pojazdów, my zaprezentowaliśmy wam ten większy i bardziej złożony. Znakomitą sprawą jest odwzorowanie mechanizmów, nam najbardziej podoba się pas napędowy, ponieważ w dawnych klockach tego nie było. Zgromadzono tutaj ponad 130 wymiennych elementów, zbudujemy mechanizm różnicowy i poznamy zasady działania przekładni zębatych.

Gumka czasem się ślizga, ale w realu bywa podobnie i wtedy słyszymy, jak piszczy pasek klinowy w samochodzie. Opony niekiedy się ślizgają na gładkiej powierzchni, ale to również zupełnie, jak w rzeczywistości.

Dzieci rozwijają zdolności manualne, pomysłowość, kreatywność, dzięki którym idee nabierają konkretnej formy, łatwiej nam formułować hipotezy i eksperymentować oraz wymyślać ciągle nowe projekty. My pragniemy jeszcze zaznaczyć, że taka zabawa to również praktyczna nauka pracy ze schematami i instrukcją, które na pewno przydadzą się w pracy zawodowej.

Po zbudowaniu pierwszej zabawki poczujecie satysfakcję, a nawet dumę. Dziecko będzie bawiło się długo i intensywnie, zanim przystąpicie do tworzenia drugiego pojazdu będzie wam smutno demontować ten pierwszy, ponieważ jest taki ładny, a rozrywka tak przyjemna. Mając więcej zestawów stworzyć można prawdziwe cuda, zatem warto zacząć kolekcjonować komplety już teraz! Super!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CLEMENTONI.

Film: Ścigacze Laboratorium Mechaniki – unboxing

Film: Ścigacze Laboratorium Mechaniki – po złożeniu

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!