Recenzja talii klasycznej Nightmares

Czas się bać! Pora na strachy!

Dzisiaj, chociaż byłoby lepiej – tej nocy o północy – pokażemy wam karty odnoszące się do koszmarów, z angielskiego nazwane „Nightmares”. Seria kart to „Excellent” i takie są, o ile oczywiście upiory senne mogą być „doskonałe”.

Talia klasyczna, 55 kart o standardowych rozmiarach i formacie papieru, broszura odnosząca się do kilku znanych gier oraz z biogramem artysty, a wszystkie one zamknięte w twardym pudełku o mrocznych barwach.

Figury i jokery ukazane są w postaci rozmaitych potworów, a blotki stylizowane na kosmiczne runy albo sztylety. Okrągłe ułożenie symboli kojarzy nam się z przyzywaniem duchów i kręgiem wtajemniczonych, z jakimś pradawnym rytuałem oraz z portalem i czarną dziurą wiodącą do cudzego świata. Sama talia klimatycznie podchodzi pod cykl o „Obcym”, ale urzeczywistnianie koszmarów to przecież i słynny „Koszmar z ulicy Wiązów” z Freddym Kruegerem przechodzącym do naszego świata i mordującym nastolatków.

Karty ilustrował Mariusz „Noistromo” Siergiejew, który fascynuje się brzydotą, strachem, a może i złem? Kto wie, wiele tutaj odwróconych krucyfiksów w tytule… Sam pseudonim artystyczny ilustratora to bezpośrednie nawiązanie do „Aliena” i słynnego statku z pierwszej części serii, ale twórca wspomina także o hałasie, który towarzyszy wszelkiej mechanicznej, industrialnej pracy – „noise”.

Kolory karciane są zupełnie inne od standardowych, ale do kreacji szybko można się przyzwyczaić i wtedy już łatwo je rozróżnić, zatem nie ma kłopotów w trakcie gry. Litery i cyfry przypominają nam stylizację na mitologię nordycką.

Potwory mają oczywiście wielkie mózgi, wydatne szczęki i szerokie kości policzkowe, widać żyły i ścięgna. Po kilka par oczu, jamy po nozdrzach, czasem wystające rogi niczym u demona czy diabła. Niekiedy noszą zakrycie parszywej gęby – przypominające kaganiec lub maskę przeciwgazową. Monstra nie są jednak oderwane od naszej ludzkiej natury – sylwetka stojąca-wyprostowana, dwie pary nóg, wyraźnie wyodrębniona głowa, wszystkie ciała jednak jakby podlegające powolnemu rozkładowi. Kolory przypominające neony, mglistą łunę – dominują szarości, czerń, błękit, barwa kości.

Rewers to postawienie na macki i szpony, poplątane ze sobą zniekształcone kończyny i bolesna pustka w centrum, niczym otchłań lub głęboka studnia. Pamiętacie ruchomy obraz w gabinecie u „Adwokata diabła” z Alem Pacino, trochę podobny, prawda?

Broszura odnosząca się do postaci autora opisuje przyczyny wyboru określonych motywów w sztuce, wyobrażenie grozy, inspiracje twórcy, warsztat, zakres prac i wykształcenie.

Broszura informacyjna, ta sama dla wszystkich gier z tej serii, zatem tłumacząca reguły dla „Kierek”, „Makao”, Wista”, „Remika”, „66”. Pisaliśmy o niej przy omawianiu pierwszego produktu.

Młody Giercownik uważa, że malowidła są straszne. Córka się ich obawia, zatem jest dobrze. U nas powodują raczej zadumę, budzą pierwotny lęk i skłaniają do refleksji nad istotą człowieczeństwa. Dorosłych bardziej chyba będą fascynowały niż trwożyły, ale atmosfery tajemniczości i agresji mającej nadejść z innych wymiarów czy kosmosu nie można im odmówić.

Interesująca, oryginalna talia kart, dla miłośników science-fiction oraz horroru rzecz obowiązkowa, dla pozostałych – ciekawostka, nowość, coś oryginalnego.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Trefl Joker Line (Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o. o.)

Film: Nightmares – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!