Recenzja talii klasycznej Owady Polski

Owady, jak wszystkie inne paskudztwa latające dookoła nas i natrętnie kręcące się wokół nosa kiedy odpoczywamy na łące mogą też fascynować. Są wśród nich zresztą i piękne motyle, te przyciągają wzrok i uspokajają po uprzedniej batalii z komarem czy osą. Te karty ukazują bogactwo świata insektów, które bzyczą na naszych łąkach i polach.

„Owady Polski” to klasyczna talia 55 kart, w opakowaniu schowana razem z dwiema broszurami – pierwsza opisująca kilka znanych gier, a druga zaprezentowane tutaj motyle oraz inne insekty.

Najpiękniejsze są oczywiście motyle, nawet te z trupimi czaszkami i we wdowich szatach robią ogromne wrażenie. Majestatyczne skrzydła, jak u anioła i niesamowite, skomplikowane wzory – to jest to, co silnie przykuwa naszą uwagę. Wszystkie pszczoło- i mucho-podobne przypominają nam z kolei kosmitów z ich wybałuszonymi oczami i ostro zaznaczonymi odwłokami. Chrabąszcze niczym biegające rogate diabełki, które wylazły gdzieś z czeluści ziemi.

Rewers karty to łąka z kwiatami i życiem, które lata i skacze, chowa się pomiędzy płatkami, korzysta z kąpieli w pyłku na pąkach i blasku słońca lub wspina się po łodygach. Barwa jednolita, przypominająca sepię, ale w odcieniu zieleni.

Awers to owady, na każdej karcie inne. Asy to motyle dzienne i nocne: paź królowej, rusałka pawik, modraszek ikar, zmierzchnica trupia główka. Królami są głównie robaczki z włochatymi odnóżami i świetnymi rogami na głowach, czasem jak u nosorożca! Owady są rozmaite, od znienawidzonych przez nas komarów, które każdy zna i raczej ubija, po te które spotkać możemy bardzo rzadko, a czasem jedynie w trakcie gry. Jokerem jest szerszeń europejski – największy przedstawiciel osowatych w faunie Polski.

W broszurze edukacyjnej znajdziecie opisy wszystkich insektów. Zazwyczaj zajmują połowę strony, są treściwe i solidne – naszym zdaniem interesujące. Dowiemy się, jakie są zwyczaje motyli i jak zmieniają się barwy ich skrzydeł. Będziemy potrafili odpowiedzieć na pytanie, które z owadów są pożyteczne, a które zaliczane do szkodników. Poznamy owady drapieżne, które w momencie zagrożenia potrafią wydzielić żrące substancje. Przeczytamy o dziwacznych sposobach ich poruszania się, nawet po tafli wody. Będzie też troszkę o larwach oraz zabobonach związanych z owadami. Autor wytłumaczy nam również, po co komarom nasza krew. Nie zapomniano o rekordach, przecież owady są bardzo silne i potrafią przenosić prawdziwe dla nich ciężary.

Nas zaintrygowała mucha plujka, która pomocna jest w medycynie sądowej, w diagnozowaniu okoliczności zgonu – opcjonalnie, myśli błądzą też wokół plakatu z filmu „Milczenie owiec”. Z innych ciekawostek, chociażby informacje o głębokości podziemnych mrowisk, pasikonikach będących w niewoli kanibalami, itp.

Czarna książeczka to nauka gier: „Kierki”, „Makao”, Wist”, Remik”, „66”. Wszystkie znane i lubiane, u nas opisane przy pierwszej recenzji produktu z tej serii.

W trakcie zabawy warto porozmawiać z dzieckiem o owadach będących pod ochroną oraz o pożytku z ich występowania w przyrodzie – zapylanie kwiatów, użyźnianie gleby, produkcja pysznego miodu. Nasz jaszczur takimi bzyczkami by nie pogardził – pycha! My preferujemy jednak przysmak Kubusia Puchatka.

Talia będzie wam się podobać, ponieważ zazwyczaj unikamy owadów, a patrząc na nie z bardzo bliska, mogą być one prawdziwymi oryginałami, chociażby przez ich stadia rozwoju – motyl powstający z gąsienicy, pokraczną budowę ciała i tęczowe kolory skrzydeł. To obcy dla nas świat, niczym z innego wymiaru. Nie z tej ziemi – a jednak nie!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Trefl Joker Line (Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o. o.)

Film: Owady Polski – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!