Recenzja gry karcianej Game of Trains

„Game of Trains” to gra wydawnictwa, które stało się sławne dzięki „Ice Cool”, ta pozycja, chociaż mniejsza, nie jest wcale słabszą grą – po prostu, zupełnie inną, ale również dającą wiele radości. Zapraszamy do lektury.

U nas pozycja widnieje pod nazwą „Gra o tor”, my jednak pozostajemy przy nazewnictwie oryginalnym, gdyż otrzymaliśmy ją zza granicy, to jednak w niczym nie przeszkadza, ponieważ nie ma tutaj tekstów, a jedynie ilustracje i numery.

Jest to gra karciana dla 2-4 osób, w wieku od 8 lat, ale naszym zdaniem nawet młodsi mogą próbować z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa, a wprawa to kwestia czasu i rozegrania, za to dobra zabawa – od zaraz. Rozgrywka zajmuje ok. 20 minut.

Talia przedstawia wagony oznaczone 1-84 oraz lokomotywy, które ciągną cały ten tabor z rozmaitymi towarami i wagony pasażerskie. Ilustracje są zjawiskowe, nam atmosfera bardzo się podoba – jest taka tajemnicza. Monstrualne, złote parowozy o skomplikowanych kształtach, rdzawe wagony przewożące sekretne dobra. Na platformach widzimy cysterny, rozmaite kryształy, samoloty, bele i pojazdy wojskowe przykryte plandekami, samochody osobowe i ciężarówki, jest nawet spodek przewożony z Roswell do Strefy 51, a także bolid z „Back to the Future”!

Każdy z graczy otrzymuje 7 kart z wagonami oraz lokomotywę. Należy je ustawić w kolejności malejącej – najwyższy numer bezpośrednio za ciuchcią, a potem coraz niższe wartości.

Celem gry jest zamiana ustawienia wagonów, nowy skład musi być ustawiony odwrotnie, a zatem za parowozem najniższa wartość, a na końcu najwyższa. Kto pierwszy tego dokona wygrywa grę.

W swojej turze mamy do wyboru jedną z dwóch akcji. Ciągniemy kartę z talii dobierania i zamieniamy z własnym wagonem, a ten nowo wyciągnięty ustawiamy widoczny w polu gry – z tych kart mogą korzystać wszyscy gracze i odrzucając te karty uruchamiać z nich specjalne zdolności. Druga akcja do wyboru to właśnie skorzystanie z oddanej przez kogoś karty, odłożenie jej na stos kart zużytych i wykonanie specjalnej zdolności.

Specjalne zdolności mogą oddziaływać tylko na nasz skład lub na wszystkie pociągi. W naszych wagonach możemy przesunąć kartę o dwa pola do przodu lub do tyłu, zamienić miejscami karty sąsiadujące ze sobą lub rozdzielone jednym wagonem. Oznaczenie kłódki to ochrona wagonu przed ingerencją z zewnątrz – jeśli jednak sami zmienimy jego położenie, to kartę z zamknięciem wyciągamy spod naszej platformy i odkładamy do puli gry.

Zdolności specjalne oznaczone czerwonym krzyżykiem to usuwanie kart we wszystkich wagonach uczestników zabawy – pierwszy, ostatni lub środkowy (4 karta). Na ich miejsce dociągamy nowe karty z zakrytego stosu dobierania.

Jest to bardzo szybka gra, która pozwala się odprężyć i odstresować. Warto w nią zagrać z dzieckiem, ponieważ reguły są łatwe do nauki oraz znakomicie oznaczone na samych kartach. „Game of Trains” pomimo swojej prostoty jest jednak bardzo mądrą grą, a podczas zabawy będziemy zdrowo kombinować, jak wyprzedzić naszych rywali.

Pozycja, w którą gra się bardzo przyjemnie. Czuje się atmosferę industrialną, jest też puszczone oczko do fantastyki i okresu sekretów zimnej wojny. Fajna, mamy ochotę na kolejne rozdania!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy BRAIN GAMES

Film: Game of Trains – unboxing

Film: Game of Trains – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!