Recenzja gry planszowej Galaktyczni zdobywcy

Wydawnictwo Zielona Sowa zaprezentowało nam ostatnio kilka nowych wielce interesujących gier. Jedną z nich, skierowaną do wszystkich, którzy spoglądają w niebo z szeroko otwartymi oczami jest tytuł o wdzięcznej szumnej „Galaktyczni zdobywcy”. Naszym zdaniem pomysł, żeby stworzyć produkt dla miłośników astronomii to strzał w dziesiątkę, gdyż zainteresowania u dziecka buduje się od najmłodszych lat, a taka gra to idealny „kwiatek” do teleskopu czy chociaż lunety na urodziny kochanego brzdąca.

Jest to gra planszowa dla 2-4 dzieci w wieku od 4 lat. Pozycja na zasadach quizu oraz puzzli, a także odrobinę zmodyfikowanych warcabów. Zabawa zajmuje ok. 20-40 minut. W opakowaniu znajdziemy karty, puzzle, żetony, kostkę i pionki oraz dwustronną planszę. Solidnie napisana instrukcja wyjaśnia zasady gier.

W recenzji skupimy się na grze podstawowej, pominiemy warcaby – jedyna zmiana w stosunku do tradycyjnej rozgrywki w klasycznej wersji tej gry to przesuwanie pionków na boki, kiedy dotrą do końcowej linii przeciwnika – musimy opanować trzy bazy, czyli białe pola na szachownicy.

Plansza „Galaktycznych zdobywców” ukazuje układ słoneczny. Na poszczególnych orbitach krążą planety. Każdą z nich składamy z czterech puzzli, na których widzimy nie tylko podstawowe ciała niebieskie, ale również ich naturalne satelity czy sondy. W przypadku Ziemi jest to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Z pewnością zainteresują one także dorosłych!

W każdej kolejce gracze odpowiadają na pytania wylosowane z kart na zasadach prawda/fałsz. Kolor ramki, czyli wybór pytania określony został na torze, po którym przesuwamy żeton ze znakiem zapytania. W przypadku poprawnej odpowiedzi uzupełniamy naszą układankę o kolejny element (każdy uprzednio losuje swoje planety), pomyłka nie wnosi negatywnych skutków. Kto pierwszy uzupełni puzzle wygrywa grę. Układanki skończone oznaczamy żetonami „Zdobywców”, a budowane na bieżąco własnym pionkiem.

Quiz składa się z pytań odnoszących się do wiedzy ogólnej o Ziemi, ale także bardziej specjalistycznych, dla hobbystów zainteresowanych tematyką obcych planet, rozwiązania spisano w instrukcji. W talii z pytaniami znajdziemy również karty z ciekawostkami – dłuższe notatki o interesującej treści oraz deszcze meteorytów. Wylosowanie karty pierwszego typu jest równoznaczne z udzieleniem poprawnej odpowiedzi, a drugiego z pomyłką.

Gra nie jest dla każdego, ale jeśli gwiazdy cię pociągają i z fascynacją błądzisz wzrokiem po niebie, to jest to pozycja właśnie dla ciebie! Pytania nie należą do łatwych, ale odpowiadając mamy 50/50 szansy na poprany strzał. Wszystkie są za to bardzo ciekawe i nie powtarzają się w innych grach quizowych – tutaj ograniczenie do pojedynczej tematyki sprawiło, że gra stała się głębsza, naszym zdaniem tylko na plus dla tego produktu.

Zielona Sowa znana jest z pozycji przede wszystkim edukacyjnych, ostatnio opisywaliśmy jednak grę logiczną, a dzisiaj quizową lecz adresowaną głównie do miłośników gwiazd. Uważamy, że wprowadzenie nowych rodzajów gier oraz pozycji raczej dla pasjonatów wspaniale uzupełnia już i tak bogatą ofertę produktów tego wydawcy. Czekamy na jakieś gry związane z astrologią, może z mechaniką nawiązującą do tarota lub coś w tym stylu – to dopiero byłby czad!

W naszej kolekcji z pewnością gra pozostanie, przynajmniej do czasu mocnego jej ogrania i zapamiętania wszystkich odpowiedzi. Mieszkamy blisko planetarium w Parku Śląskim, kiedy Młody Giercownik będzie starszy, planujemy dla córki zakup teleskopu. Produkt na pewno się przyda, jako swego rodzaju wprowadzenie i tematyczna zabawka. Mamy też wśród znajomych prawdziwego fana – Piotrek jeździ poza miasto na zloty i godzinami patrzy w księżyc – taki prezent dla jego i synka to marzenie. Polecamy, nie tylko dla już zaangażowanych, ale również poszukujących nowych przygód i wyzwań, pragnących ciekawie spędzać wolny czas i rozwinąć horyzonty.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Wydawnictwu Zielona Sowa

Film: Galaktyczni zdobywcy – unboxing

Film: Galaktyczni zdobywcy – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!