Recenzja gry planszowej W pociągu

Granie w pociągu przeżywa ostatnio swój renesans. Na wybranych trasach można nawet wypożyczać gry planszowe i bawić się w trakcie podróży, do czego oczywiście zachęcamy. Właśnie powstała nowa pozycja o kolejnictwie, zatem wszystkich miłośników tej formy transportu serdecznie zapraszamy do recenzji.

„W pociągu” to gra dla 2-4 konduktorów w wieku od 4 lat. Zabawa zajmuje ok. 20-40 minut. Po otwarciu pudełka najwięcej miejsca zajmuje duża, dwustronna plansza z torami pól z charakterystycznymi szynami po bokach. Jest tutaj bardzo dużo żetonów, pojedyncza talia kart, krążki pełniące rolę pionków oraz kostki. Kolorowa instrukcja w prosty sposób przedstawia reguły gry.

W trakcie rozgrywki w pierwszą grę „Konduktor” uwagę zwraca zwrotnica. W trakcie swojej podróży możemy wybierać różne trasy – jedna najeżona jest przeszkodami, które mogą nas spowolnić, ale jednocześnie mamy szansę uzbierania większej ilości punktów, ponieważ częściej będziemy ciągnęli karty z zadaniami. Druga opcja jest mniej ryzykowana – w grze występują punkty karne – a tutaj na torach leży mniej pytajników, natomiast przez to wydaje się jednak mniej emocjonująca.

Wykonując ruchy będziemy rzucali kostkami i ciągnęli karty. Nasze zadania są dwojakie – częściej będą to ćwiczenia na spostrzegawczość – wyszukiwanie na ilustracjach niepasujących elementów. Jednak, kiedy trafimy na lokomotywę, będziemy mogli trochę się poruszać. Aktywność fizyczna w grach bardzo nam się podoba, ponieważ trening ciała znakomicie uzupełnia ten od umysłu. Błędnie wykonane zadania skutkują karą w postaci punktów ujemnych lub stratą kolejki, kiedy nie mamy z czego odejmować.

Warto wspomnieć o samych żetonach. Krążki o wartościach 1, 2 i 5 punktów. Te ostatnie to lokomotywy – każdy z nas może posiadać jedną, ale żeton zdobyty kolejny raz możemy rozmienić na drobne. Bardzo fajnie wymyślono podliczanie wyników – układany sobie ciuchcie i kto ma bardziej wartościową, ten wygrywa.

Druga gra to ”Wielka podróż”. Wygląd jest charakterystyczny dla produktów uzupełniających tego wydawnictwa – typowa zakręcona spirala. Poszczególne pola pozwalają nam na przerzuty kostkami lub przenoszą to dalszych miejsc na torze. Te negatywne – spowalniają ruch i tracimy kolejkę lub cofają, nawet do samego początku!

Gry są losowe, ponieważ ruch uzależniony jest od rzucania, natomiast sprawdzają się przy młodszych graczach. Dzieci trenują liczenie oczek na kostkach i pól na torze, wykonują zabawne zadania ruchowe i uczą się zwracać uwagę na detale kiedy wyszukują błędy na kartach. Ilustracje są ładne, takie typowe dla dzieci. Poziom wykonania komponentów również nas zadowala – relacja ceny produktu do jego jakości zachęca do zakupu.

Jest to gra, którą warto mieć w domu, szczególnie jeśli dziecko interesuje się pociągami. Gdy macie znajomego kolejarza, będzie to idealny prezent dla całej rodziny. Pozycja z dobrej serii ukazującej różne ciekawe zawody. Bardzo ok.!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa.

Film: W pociągu – unboxing

Film: W pociągu – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!