Recenzja gry karcianej Łasica

Oto mała gra karciana, która zwraca naszą uwagę przede wszystkim pięknie ilustrowanymi kartami oraz znakomitym czarnym humorem. „Łasica” drwi z korporacji i robi to inteligentnie, złośliwie, a zarazem ciągle jeszcze na wysokim poziomie kultury. Zapraszamy do recenzji.

Wydawca nie jest jeszcze silnie związany z rynkiem gier. Na stronie internetowej firmy Octigo sp. z o. o., czytamy, że „specjalizuje się w tworzeniu i prowadzeniu nowoczesnych szkoleń i studiów podyplomowych z zarządzania projektami oraz procesami wzbogaconych o symulacje biznesowe”, zatem przedsiębiorczość i edukacja, a teraz również dobra rozrywka za sprawą tej właśnie gry.

Pozycja dla pary graczy lub 3-4 osób po zakupieniu drugiego egzemplarza produktu. Zabawa zajmuje ok. 20- 60 minut w zależności od składu i obeznania z kartami, ale raczej krócej niż dłużej. Wiekowo dedykowana dla graczy dojrzałych, ponieważ pomimo łatwej do nauczenia mechaniki polegającej na łączeniu kart na zasadzie domino czy puzzli, to dzieci nie zrozumieją jeszcze dowcipu.

W opakowaniu znajdziemy trzy talie – do dobierania dla każdego z dwójki graczy oraz talię interesariuszy. Instrukcja jest treściwa, solidna. Odrobinę brakuje kilku dodatkowych rysunków z przykładowego rozłożenia, ale generalnie ok.

W grze rywalizować będziemy o względy interesariuszy, których karty będziemy otaczali własnymi. Nasze i karty postaci, o które zabiegamy są punktowane. Jeśli mamy większe wartości po zsumowaniu bierzemy daną kartę interesariusza. Po czterech rundach podliczamy wyniki ze zdobytych kart, kto ma wyższe wygrywa grę.

Na początku rozdajemy po 10 kart, runda kończy się po wyłożeniu pięciu, a następnie uzupełniamy rękę i wykładamy nowych interesariuszy na pole gry. Wykorzystane karty odrzucamy.

Karty są pięknie zdobione, a obrazki harmonijnie współgrają z tekstem – krótkie rozmówki – humor sytuacyjny wynikający przede wszystkim z dialogu oraz z powiedzonek.

Na wybranych kartach opisano także dodatkowe funkcje: zdejmowanie dowolnych lub sąsiednich kart, łączenie lub wymiana interesariuszy, ewentualnie ich usuwanie, zdradzanie wartości najniższej karty na ręce, losowa wymiana kart z ręki, pozostawienie karty do kolejnej rundy na polu gry, wymiana z kartami odrzuconymi, nakaz wyłożenia brzegowej karty, wykładanie dodatkowej karty w rundzie, podnoszenie wartości kart wyłożonych.

Karty łączymy kolorowymi bokami, barwy muszą się zgadzać. Ustawiamy je pionowo, nie w poziomie. Niekoniecznie bezpośrednio przy interesariuszach, ponieważ niekiedy oddziałują sąsiadujące.

Największą zaletą tej pozycji jest dowcip. Czuje się, że autorzy naprawdę znają specyfikę korporacji i potrafią podchodzić do niej z dystansem. Śmieją się, szydzą i ironizują, potrafią być cyniczni. Podobają nam się dialogi oraz osobliwe złote myśli. Osobny temat to ilustracje – jak już wspomnieliśmy wcześniej – cudo.

Świetnie, że wydawca zdecydował się na szersze rozpowszechnienie gry, ponieważ zaszufladkowanie jej tylko jako gadżetu reklamowego byłoby krzywdzące dla tej bardzo wesołej pozycji. Gra się przyjemnie, warto zaplanować ruchy w oparciu o własne karty, czasem zdecydować się tylko na jednego z interesariuszy, innym razem rozdzielić siły. Mocny debiut.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy OCTIGO

Film: Łasica – unboxing

Film: Łasica – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!