Recenzja zabawki kreatywnej Stwórz własny świat Kryształów

Jakiś czas temu pokazywaliśmy już, jakie cuda można wylać z dzieckiem z gipsu, wtedy były to skamieniałości. Dzisiaj idziemy o krok dalej, nasze odlewy będziemy pokrywali kryształami. Zapraszamy do zabawy i czytania.

„Stwórz swój własny świat Kryształów” to kolejny produkt do naukowej zabawy od włoskiego wydawcy. Wraz z dzieckiem przeprowadzimy szereg interesujących doświadczeń i cieszyć się będziemy ładnymi przedmiotami, które wykonaliśmy samodzielnie z płynnej masy.

Zestaw zawiera: lateksowe rękawiczki, pipety, szpatułkę, pincetę, 2 probówki z zatyczkami i zabezpieczeniem, 10 saszetek ałunu, łyżeczko-szpatułkę, 3 pojemniki o pojemności 50 ml z zakrętkami, zakręcany pojemnik o pojemności 100 ml, większy woreczek gipsu, plastikową tackę, foremkę z różnymi kształtami, ilustrowaną instrukcję.

Generalnie otwierając pudło mieliśmy wrażenie, że zakładamy laboratorium chemiczne. Najwięcej miejsca zajmują woreczki z proszkami. Skoro środki chemiczne to i zasady bezpieczeństwa – sporo ich tutaj w instrukcji: porady dla rodziców, pierwsza pomoc, spis centrów toksykologii, ostrzeżenia, likwidacja odpadów…, wow, wreszcie koniec.

Przejdźmy teraz do ciekawszych tematów, a zatem opisu przebiegu zabawy i poszczególnych eksperymentów. Na filmie pokazaliśmy najbardziej widowiskowy, ale są i inne. Rozpoczniemy od przygotowania roztworów nasyconego i przesyconego. Przeczytamy, jak powstają kryształy i zaczniemy hodować swoje w kubeczkach – nawet zawieszone na nitce! Dowiemy się, jak je suszyć i przechowywać, jak zwiększają swoją objętość.

Pierwsze, co warto zrobić, to przygotować gips. Przepis wystarcza na zalanie wszystkich kształtów w plastikowej formie – zwierzątka, muszelka, gwiazdka, itp. Po kilku godzinach powinny stężeć. Gipsu zostanie jeszcze ponad połowa.

Warto wyszukać w domu termometr – najlepiej taki do sprawdzania wartości w piekarniku – w ciastach, ponieważ będziemy rozpuszczali sól, ale woda nie powinna się zagotować. Nasze małe rzeźby będziemy potem kąpali w wanience z roztworem, a po kilku godzinach pokryją się przezroczystym, błyszczącym nalotem.

Po zanurzeniu, na początku zobaczycie, jak pęcherzyki powietrza zamknięte w gipsie uciekają na powierzchnię. Kidy minie jakieś 40 minutach pojawi się przypominająca skórę gada drobna ziarnista powłoka, która z biegiem czasu zacznie narastać.

Jeśli mamy ochotę na stworzenie kolorowych kamieni, to musimy zaopatrzyć się w jakieś barwniki spożywcze, przykładowo do barwienia jajek na Wielkanoc. Nitka, klej, nożyczki – one również przydadzą się, aby wykonać postawione przed nami zadania.

Dziecku produkt powinien się bardzo spodobać, ale nie zawsze udaje się za pierwszym razem. Na szczęście roztwór się nie zmarnuje, wystarczy go podgrzać i dodać kolejną porcję ałunu.

Zabawa uczy dzieci cierpliwości i samodzielności, ponieważ wszystko robimy osobiście, ale wyniki naszej pracy widoczne będą dopiero po pewnym czasie, bo to naturalny proces. Uczestnicy zabawy będą zadowoleni, że z płynnej masy i wody z siarczanem powstaną naloty i wykwity, które nazywamy kryształami. Torebek wystarcza na kilka doświadczeń, zatem można próbować więcej razy i z różnymi kolorami.

Interesująca zabawka kreatywna, która spodoba się wszystkim mającym zacięcie chemiczne, ale również lubiącym eksperymenty i zajęcia plastyczne – manipulację z gliną, odlewanie, ceramikę, szkło. Twórcze zajęcie dla rodzica i dziecka.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CLEMENTONI

Film: Stwórz własny świat Kryształów – unboxing

Film: Stwórz własny świat Kryształów – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!