Recenzja gry planszowej Turysta w Rzymie

Z lasu do Wiecznego Miasta – to o nas! Wracając z udanego grzybobrania wstąpiliśmy do pięknego Mikołowa po odbiór ciekawej gry. „Turysta w Rzymie” to rodzima produkcja, której bardzo kibicujemy. Na miejscu Młodego Giercownika i tatę przywitała para młodych ludzi – już po krótkiej rozmowie czuło się, że to miłośnicy gier i pasjonaci, którym bardzo zależy. My doceniamy solidną pracę, dobre chęci i świetny cel, jakim jest wydanie tej – naszym zdaniem – światowej gry. Zapraszamy do recenzji.

„Turysta w Rzymie” to gra planszowa dla dzieci w wieku od 8 lat, czas rozgrywki to 60-90 minut, a bawi się 2-5 graczy.

Odbierając produkt wiedzieliśmy już, że wewnątrz opakowania będzie dużo komponentów – waga niemała, a samo pudełko także wysokiej jakości – gruby karton, lakierowany, ładnie zdobiony. Wewnątrz ogrom kart oraz drewnianych znaczników ruchu, a także duża, pięknie wyglądająca plansza będąca mapą Rzymu. Najważniejsze obiekty stolicy Italii ukazano w formie artystycznych szkiców i wygląda to genialnie. Wszystkie karty są lakierowane i błyszczące, ale nie lepią się do siebie. Wzornictwo kart również stoi na wysokim poziomie, a jest jeszcze warstwa edukacyjna – każdy obiekt został opisany na odwrocie. Umiejscowienie stanowisk na planszy zgodne jest z rzeczywistością, co cieszy. To jakby otrzymać przewodnik w postaci gry planszowej i kart, super pomysł!

Celem gry jest zdobycie największej liczby punktów za mądrą trasę zwiedzania i za licznie odwiedzone zabytki. Gramy, aż skończą się znaczniki któremuś z graczy, wtedy każdy wykonuje ostatnie ruchy i sprawdzamy noty.

Mechanika bardzo podobna do „Wsiąść do pociągu”. Uważamy, że to jedna z najlepszych gier familijnych i wydawca dobrze robi naśladując takiego giganta – kultowy już produkt. Najpierw losujemy miejsca startowe. Następnie gromadzimy karty czasu i bilety środków transportu, a na koniec budujemy trasę.

W swojej turze możemy pobrać dwa bilety, dwie karty czasu lub pojedynczo z każdego z tych stosów, ewentualnie zająć odcinek. Aby móc postawić swoje znaczniki, musimy mieć bilet i wystarczający limit czasu do wydania. Jeśli zwiedzamy pieszo to bilet nam niepotrzebny, ale za to wiele okrągłych kart z minutami.

Każdą trasę może zająć tylko jeden gracz, ale czasem biegnie ich kilka, równolegle obok siebie. W danej turze obstawiamy tylko jedną drogę, ważne także, że musi się ona łączyć z naszym szlakiem – tworzyć jedną ścieżkę, ciąg komunikacyjny. Za każdy odcinek otrzymujemy punkty w trakcie gry. Za okrągłe pole są to dwa punkty, a za pole z gwiazdką (słoneczkiem) aż 6 punktów.

Kiedy dojdziemy do lokacji na mapie, otrzymujemy również kartę obiektu – te wartości podliczamy na koniec zabawy, a będąc kolejny raz w tych miejscach, nie kopiujemy już kart – punkty inkasujemy tylko raz!

Należy pamiętać, że celem wszystkich pielgrzymek do Rzymu jest państwo Watykan i jeśli jakimś cudem ominiemy Bazylikę Św. Piotra to otrzymujemy przy podliczaniu wyników 30 ujemnych punktów. Wśród biletów środków transportu czasem trafimy na utrudnienia – karty robót drogowych, wtedy tracimy następną kolejkę lub dwie, jeśli mieliśmy niefart w dociąganiu.

Instrukcja jest logicznie i przejrzyście napisana, wyjaśnia reguły w sposób prosty i rozumny.

„Turysta w Rzymie” to produkt, który powinien odnieść sukces, ze względu na jakość wydania, prostotę i logikę zasad, interesującą tematykę oraz edukację związaną z odkrywaniem cudów starożytnego świata, a podróże kochamy przecież wszyscy! Warto wspierać, życzymy powodzenia!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy HARAKA PAKA

Film: Turysta w Rzymie – unboxing

Film: Turysta w Rzymie – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!