Recenzja gry edukacyjnej Dzielni podróżnicy

„Dzielni podróżnicy” to trochę taki sprytny wybieg, żeby poprzez przygody na różnych kontynentach, trochę za pośrednictwem geografii i archeologii zachęcić dzieci do liczenia, czy się udaje – najlepiej sprawdzić na własnych szkrabach.

Gra planszowa, a w zasadzie dwie odrębne produkcje, gdyż plansza jest dwustronna. Zabawa dla 2-4 osób w wieku od 6 lat, a więc dla uczniów szkoły podstawowej. Rozgrywka zajmie wam ok. 20-40 minut. Wewnątrz otrzymujemy grubą planszę, talię kart, całkiem sporo żetonów, klasyczne pionki i zwykłą kostkę.

Przebieg gry podstawowej niespecjalnie wyszukany, gdyż rzucamy kostką i przemieszczamy pionki, a potem wykonujemy działanie – podajemy wynik z pola lub, w drugiej pozycji – tu ciekawiej – układamy jedną ze stron równania z naszych żetonów. Nam podoba się, że plansza jest kolorowa i ładnie ilustrowana, jasna i wesoła, a ponieważ sama nauka nie kojarzy się z zabawą, cała ta otoczka jest bardzo istotna dla małego dziecka.

Pierwsza gra to „Dzielni podróżnicy” – poszukujemy artefaktów na wszystkich kontynentach globu, kiedy rozwiążemy poprawnie zadanie zdobywamy kompas, a kolejna właściwa odpowiedź to wymiana na znalezisko. Są też przeszkody – dzikie zwierzęta i formy terenu, stając na tych ilustrowanych polach tracimy kolejkę. W momencie uzbierania siedmiu żetonów dostajemy się do muzeum – tutaj licząc poprawnie, w dwóch kolejkach możemy oddać nasze przedmioty i dostać się na metę.

Druga gra to „Dookoła świata”, naszym zdaniem pomimo, że jest to poboczny produkt, opisywany jako drugi w kolejności – wygląda ciekawiej. Mocniej kojarzy nam się z turystyką i podróżami, a jaśniejsze odcienie wydają się też bardziej przyjazne. My zresztą wolimy układać żetony w formie puzzli. Tutaj również zbieramy pamiątki ze świata, ale układamy z żetonów jedną ze stron działania lub, kiedy pojawia się wykrzyknik – rywalizujemy z innymi uczestnikami zabawy. Pole „Uuuu” – najlepiej na smutno lub ze złośliwym uśmieszkiem przeciwnika – skutkuje utratą następnej tury. Możemy także trafić na kilka kart funkcyjnych – różne manipulacje z kartami i wyścigi w rachowaniu.

Pozycja jest ładna, relacja ceny do jakości wzorowa, a pomysł na kształcenie całkiem niezły – teraz tylko od nas rodziców zależy, czy uda nam się stworzyć radosną atmosferę, czy raczej wprowadzimy naukowy terror. Z całą pewnością stwierdzić należy, że najnowsze gry tego wydawcy są dużo ładniejsze od wcześniejszych produkcji i zachęcają dzieci do wysiłku intelektualnego. Znakomite pomoce dydaktyczne, w które grają odpowiedzialni rodzice.

Warto, żeby zainwestowały szkoły, jeśli nie na lekcje podstawowe, bo nie zawsze jest czas, to chociaż na kółka matematyczne czy do świetlicy – edukacja nie musi być przecież nudna! Mądra i przydatna zabawka, miło wspierać takie produkty – czujemy satysfakcję…

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Wydawnictwu Zielona Sowa

Film: Dzielni podróżnicy – unboxing

Film: Dzielni podróżnicy – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!