Recenzja gry edukacyjnej iKNOW Junior

Po tym produkcie oczekiwaliśmy bardzo wiele, ponieważ iKNOW dla dorosłych jest jedną z trzech naszych ulubionych gier quizowych. Grę poleca Mensa Polska, a to już wiele, czy zatem dla miłośników zabaw logicznych będzie to gratka?

iKNOW Junior to pozycja edukacyjna dla dzieci w wieku 5-9 lat, spośród innych quizów wyróżnia ją charakter bardziej twórczy niż typowo edukacyjny. W opakowaniu znajdziemy 4 talie (trzy z wyzwaniami tekstowymi i pojedynczą z ilustracyjnymi), ołówek oraz notes, ogromne pionki, kolorową planszę i instrukcję.

Dzieci do zabawy zachęci nie tylko urozmaicona tematyka, ale także kolorowa plansza i bycze pionki. Warto zauważyć, że pomimo wielu rysuneczków oraz barw plansza jest wyraźna, a to za sprawą białego tła, które nadaje całości przejrzystości i sterylności, jednak nie surowości, ponieważ odcienie kolorów są gorące i sympatyczne. Składane pudełeczka stwarzają wrażenie komfortu i uporządkowania – wszystko ma swoje miejsce.

Wydawca informuje, że jest tutaj aż 20 kategorii! Przyznamy szczerze, że ich nie liczyliśmy, bardziej zainteresowani byliśmy reakcją Młodego Giercownika, ponieważ generalnie dzieci nie przepadają za nauką. Córka pozytywnie reagowała na zadania i prosiła o nowe karty, oczywiście wyzwania obrazkowe silniej oddziaływały na dziecko.

Karty podzielone są na trzy części: zadanie, podpowiedź, odpowiedź. Tekstowe pobieramy w momencie, gdy pionek stanie na polu z dymkiem rozmowy ze znakiem zapytania. Zanim gracz poprosi o wskazówkę, moderator czy też animator gry wyznacza kolejnego uczestnika zabawy, żeby próbowali swoich sił we dwoje. Znajdziemy tu przysłowia, wierszyki, zadania rysunkowe, prawdę-fałsz, wybór poprawnej odpowiedzi z kilku, zabawy związane ze współpracą pomiędzy dziećmi, itp.

Chmurka rozmowy z ikoną aparatu fotograficznego informuje nas, żeby skorzystać ze stosu kart obrazkowych. Kolorowe zdjęcia to zagadki z zapytaniem, co znajduje się na ilustracji, co nie pasuje do zestawu, co łączy dane obiekty, są też ciągi figur geometrycznych, gimnastyka, działania na liczbach, słowotwórstwo i wiele innych.

Kiedy dziecko odpowie samodzielnie, przemieszcza pionek o trzy pola w kierunku mety. Jeśli jest to para graczy, za poprawne rozwiązanie przesuwają pionki o dwa miejsca, a w przypadku wskazówki z karty – o jedno pole do przodu.

Gra pod względem mechaniki nie jest tak przełomowa, jak podstawowy iKNOW, gdzie innowacyjna była metoda prezentacji pytania oraz elementy hazardowe, natomiast dzieciom będzie się podobała ze względu na mnogość i różnorodność wyzwań, mniej edukacyjny, a bardziej rozrywkowy rodzaj ćwiczeń oraz kolorową oprawę całości. Czuje się, że postawiono tutaj bardziej na naukę umiejętności i komunikację pomiędzy graczami, nie tylko pozyskiwane kolejnych porcji nowej wiedzy.

Należy wspomnieć o instrukcji, która ma mocno pedagogiczną formę – wiele porad dla rodzica i opiekuna, dzięki czemu zabawkę śmiało można wykorzystać w pracy będąc zatrudnionym w szkole lub przedszkolu.

Najprawdopodobniej jest to jedna z najlepszych gier quizowych dla tej grupy wiekowej. Wydawca kolejny raz udowodnił, że kształcenie może być wyjątkowo kreatywnym zajęciem.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TACTIC Games.

Film: iKNOW Junior – unboxing

Film: iKNOW Junior – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Octigo Sp. z o.o., OGRY Games, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!